توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی:
هشت میلیون نفر از جمعیت کشور ساکن مناطق حاشیه نشین هستند
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۵
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: هشت تا 10 میلیون نفر از جمعیت کشور در مناطق حاشیه نشین زندگی می کنند که این افراد نیازمند ارایه خدمات ویژه هستند.
به گزارش عرش نیوز؛'حبیب الله مسعودی فرید' روز چهارشنبه در کار گروه فرهنگی و اجتماعی استانداری همدان، اظهار کرد: 850 منطقه حاشیه نشین در کشور جمعیتی بین هشت تا 10 میلیون نفر را در خود جای داده که خدمات مناسب و فضای شهری برای آنها تعریف نشده است.

وی بابیان اینکه حاشیه نشینی یکی ازمهمترین آیتم های ایجاد معضلات ومشکلات اجتماعی است، گفت: باید در بحث آسیب های اجتماعی نگاهی ملی به توسعه این مناطق شکل گیرد.

وی مهاجرت بی رویه و فقر را دو عامل مهم در ایجاد مشکلات اجتماعی عنوان کرد و افزود: باید با جلوگیری از مهاجرت به شهرها از پدیده های اجتماعی از جمله حاشیه نشینی ، افزایش کودکان خیابانی، طلاق و دیگر معضلات اجتماعی جلوگیری کنیم.

مسعودی فرید همچنین از وجود پنج تا شش هزار کودک خیابانی در کشور خبر داد و گفت: 37مرکز نگهداری از کودکان خیابانی در کشور فعال است.

وی با بیان اینکه 80 درصد از کودکان خیابانی با والدین خود زندگی می کنند، بیان داشت: در استان های همدان، البرز، چهارمحال وبختیاری و خوزستان این کودکان از طریق سازمان های مردم نهاد مورد حمایت قرار می گیرند.

وی تصریح کرد: بحث اورژانس اجتماعی نیز یکی از افتخارات بهزیستی کشور است که موجب پایداری خدمات اجتماعی در جامعه به ویژه مناطق حاشیه شهر شده است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: اورژانس اجتماعی با300 دستگاه خودرو دربحران های کودک آزاری، همسر آزاری کودکان خیابانی و دیگر معضلات اجتماعی وارد شده و خدمات و امکانات مشاوره ای را ارائه می کند.

مسعودی فرید در ادامه با بیان اینکه تنها هشت درصد از کودکان زیر سن دبستان در سطح کشور از خدمات آموزشی مهدهای کودک بهره مند می شوند، اظهار کرد: سنین زیر دبستان مهمترین سنین یادگیری است و باید خانواده ها کودکان خود را برای ارتقای سطح تربیتی و آموزشی به این مراکز بسپارند.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورها پوشش پیش دبستانی 95 تا 100 درصد است، گفت: پوشش پیش دبستانی در کشور 50 درصد است که باید افزایش یابد.

وی افزود: یکسان سازی آموزش ها در مهد های کودک در دستور کار قرار دارد که در این راستا مفاهیم و مبانی دینی در مهدهای کودک توسعه می یابد.

وی از انعقاد تفاهمنامه همکاری با دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم خبر داد و گفت: در راستای توسعه مفاهیم و مبانی دینی در مهدهای کودک تهیه محتوا و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی در دستور کار قرار گرفته است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: تهیه محتوای آموزشی با هدف افزایش دانش و توانایی های مربیان مهدهای کودک و خانواده و برگزاری دوره های آموزشی تهیه شده است.

مسعودی فرید تاکید کرد: کودکان به عنوان مهمترین گروه هدف آینده ساز نیازمند اعتباراتی خاص هستند.

وی گفت: دربسیاری از کشورها دو درصد ازتولید ناخالص ملی برای کودکان زیر سنین دبستان اختصاص می یابد که باید این موضوع در کشور ما نیز پیگیری شود.


منبع:ایرنا
کد مطلب: 355475