توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
۷۰ هزار بافت فرسوده در ۵۰۰ شهر کشور شناسایی شده است
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۸
مدیرعامل شرکت نوسازان شهر تهران، با اشاره به اهتمام ویژه مدیریت شهری تبریز در موضوع حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده گفت: شهر تبریز، پس از مشهد، بزرگ‌ترین مداخله را در خصوص احیای بافت فرسوده داشته‌است.
به گزارش عرش نیوز، به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، محسن نیکخواه در مراسم افتتاح دفاتر تسهیل‌گستری طرح اسکان پایا اظهار داشت: اگر در ۲۰ سال گذشته، مداخله شهرداری و دولت را در بافت فرسوده اطراف حرم رضوی کنار بگذاریم، شهر تبریز، بزرگ‌ترین مداخله را در این مورد، با محوریت بافت تاریخی داشته است.

وی از شناسایی ۷۰ هزار بافت فرسوده در ۵۰۰ شهر کشور خبر داد و تاکید کرد: با توجه به این حجم از بافت‌های فرسوده، برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه، دولت و شهرداری‌ها را موظف کرده که سالانه ۱۰ درصد از بافت فرسوده کشور را نوسازی کنند.

مدیرعامل شرکت نوسازان شهر تهران اضافه کرد: در این زمینه، قانون تکلیف کرده که دستگاه‌های اجرایی در هر استان برنامه‌های خود را در تامین و توسعه زیرساخت‌ها، با موضوع نوسازی بافت فرسوده منطبق کنند؛ همچنین مقرر شده که ۲۵ درصد از وام بخش مسکن به احیای بافت فرسوده و حاشیه‌نشین اختصاص یابد.

وی با اشاره به اهتمام ویژه مدیریت شهری تبریز در موضوع حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده گفت: در ۱۰ سال اخیر، اقدامات موثری در راستای نوسازی بافت فرسوده و حاشیه‌نشین کشور صورت گرفته که شهر تبریز، از پیشگامان موفق آن است.

نیکخواه خاطرنشان کرد: تجارب نوسازی کشور و اقدامات متمرکزی که در ۱۰ سال گذشته، در بافت‌هایی از قبیل چهارراه شهید بهشتی، مسجد کبود و صاحب‌الامر تبریز از طرف دولت و شهردرای‌ صورت گرفته است، نقاط ضعف و قوت این حوزه شهرسازی را احصا کرده‌است.

مدیرعامل شرکت نوسازان شهر تهران با تاکید بر این که نقاط قوت اجرای این طرح‌ها بیش از نقاط ضعف آن هاست، متذکر شد: تجربه این بحث نشان می‌دهد که موضوع نوسازی، هیچ راه چاره‌ای جز مشارکت ساکنان و جلب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ندارد.

وی با بیان اینکه این موضوع، شالوده طرح پایلوت اسکان پایا بوده و در صورت موفقیت در تبریز به کل کشور تسری خواهد یافت، گفت: دفاتر تسهیل‌گستری طرح اسکان پایا به همین منظور، پس از مطالعات کارشناسی، در سه محدوده محلات «بهار، آخونی و چوسدوزان»، «ششگلان و دوه‌چی» و «انبار سرد و بهمن‌آباد» فعال شده و اهداف طرح اسکان پایا را با جلب مشارکت‌های شهروندی، در ۴۲۰ هکتار، ۱۸ هزار پلاک و جمعیت ۷۴ هزار نفر پیگیری می‌کند.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 334676