توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نگاهی به عمق فاجعه در کرمان+عکس
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۴
در کرمان خشکسالی به سراغ شترها هم آمده، نفر به نفر از پا در می‌آیند و درختان پسته که نماد مقاومت در برابر کم آبی هستند خشک شده‌اند. تنها طبیعت نیست که تلفات می‌دهد، بحران خشکسالی و مدیریت بد مصرف آب گریبان ساکنان استان کرمان را هم گرفته است. بارزترین نشانه‌اش در شیون و فریادهای «یا حسین» کشاورزانی است که هنگام پلمب چاه غیرمجازشان سر می‌دهند.
به گزارش عرش نیوز؛چاه‌های آب غیر مجاز در شمال کرمان به قیمت‌های ۱۰ تا ۲۰ میلیار تومانی خرید و فروش می‌شوند و فروش آب چاه‌هایی که هنوز آب دارند سرمایه کلانی را به جیب افرادی می‌ریزد که کمترین توجهی به پیامدهای زیست محیطی و اجتماعی حاصل از خشکسالی و برداشت بی‌رویه از منابع آبی زیرزمینی ندارند. دیدن باغ‌های خشک پسته در رفسنجان و زرند، مرکبات در جیرفت، باغ‌های انار خشک شده در چترود و نخل‌های بی‌سر در بم و شهداد عادی شده است و بازار تهیه ذغال از چوب این درختان خشک شده رونق گرفته است. در سال‌های نه چندان دور چاه‌ها در عمق ۷۰ متری به آب با کیفیت می‌رسیدند، اما حالا در منطقه‌ی رفسنجان چاه‌هایی با عمق بیش از ۳۵۰ متر هم به آب نمی‌رسند. برداشت‌های بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی در کرمان باعث شده زمین در دشت رفسنجان طی ۳۰ سال پیش نزدیک به ۶۰ سانتی‌متر نشست کند و ترک‌های ناشی از فرونشست زمین تا خانه‌ها هم برسند.

 

در استان کرمان سودآوری پسته کاری، توسعه‌ی لجام گسیخته صنعتی و کشاورزی، افزایش جمعیت، خشکسالی و عدم مدیریت صحیح مصرف آب دست به دست هم داده‌اند تا در صورت ادامه وضع موجود، افق سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کرمان در آینده تیره و تاریک شود.

 

 منبع:ایسنا
کد مطلب: 322976