توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار چهارمحال وبختیاری: آزمون و خطا در برنامه ریزی ها باید پایان یابد
شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۳
استاندار چهارمحال وبختیاری گفت: آزمون و خطا در امر برنامه ریزی باید پایان یابد، تمام برنامه ریزی ها نیازمند رویکرد علمی و پژوهشی است.
به گزارش عرش نیوز؛'قاسم سلیمانی دشتکی' روز شنبه در آیین اختتامیه نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران نمونه استان افزود: این که شخصی اعلام کند برنامه توسعه، مدل غربی است، یا عده ای دیگر بخواهند برنامه ها را بدون پشتوانه علمی تدوین و تهیه کنند،به نفع کشور نیست.

وی گفت: برنامه ششم توسعه براساس دستاوردهای پژوهشی و تحقیقاتی تدوین می شود به همین دلیل، سلیقه در تدوین این برنامه جایی ندارد.

سلیمانی دشتکی ادامه داد: زمانی استان چهارمحال وبختیاری را قطب دامپروری و زمانی قطب کشاورزی اعلام کردند، اما این استان نه قطب دامپروری شد نه قطب کشاورزی ، اگر چه سطح باغات استان توسعه یافت.

وی افزود: اکنون نیز این استان به عنوان یکی از قطب های گردشگری در کشور مطرح است و در این مسیر باید تمام مباحث، به سمت برنامه ریزی علمی و پژوهشی و بدون آزمون و خطا باشد.

استاندار چهارمحال وبختیاری گفت: به طور مثال در حوزه آب مطالعات علمی جامع و گسترده در گذشته صورت نگرفت، به همین دلیل، هم اصفهان و هم این استان در آب کمتر به مباحث علمی مراجعه می کنند و دست دو استان در زمینه پژوهش جامع در بخش آب، خالی است.

وی اظهار کرد: این در حالی است که در استان چهارمحال وبختیاری به 30 روستا با تانکر آب رسانی می شود.

سلیمانی دشتکی یادآور شد: در برنامه ریزی نباید سلیقه ای عمل کرد و باید به سمت پژوهش و تحقیقات کاربردی و جمعی رفت.

و گفت: در دولت یازدهم، اتاق های فکر در استان راه اندازی شده است و آنها بازوی مشورتی برای مدیران است و مدیران نسبت به دستاوردهای پژوهشی این اتاق های فکر باید توجه ویژه داشته باشند.

وی افزود: شورای اداری در استان یک مجموعه آیین نامه ای است، درحالی که این اتاق های فکر از ظرفیت خوبی برای ارائه نقاط ضعف و قدرت استان به مدیران دستگاههای اجرایی برای برنامه ریزی دقیق و به دور از آزمون و خطا برخوردارند.

استاندار چهارمحال وبختیاری ، کسب رتبه برتر پژوهشی در بین استانهای بزرگ را یکی از دستاوردهای این اتاق های فکر و برگزاری نشست ها و کارگاه های علمی دانست و گفت: این رتبه درحالی برای استان کسب شد که استان های خراسان رضوی و مرکزی از قطب های علمی و تحقیقاتی در حوزه های مختلف می باشند و چهارمحال و بختیاری همراه این دو استان رتبه برتر را کسب کرد.

سلیمانی ابراز امیدواری کرد ، پژوهشهای تولید شده در مسیر شتاب بخشی توسعه استان مورد استفاده قرار گیرد.

وی به پیشرفت های زیرساختی و زیربنایی استان در دولت یازدهم نیز اشاره کرد و گفت:در این مدت زیر ساخت های جاده ای رشد بسیار خوبی کرده و بودجه و اعتبارات این بخش نسبت به سالهای گذشته رشد قابل چشمگیری داشته است.

به گفته وی،پروژه انتقال اب بن به بروجن نیز تنها 130میلیارد ریال اعتبار داشت که امسال 400میلیارد ریال به عنوان سال پایه به این طرح حیاتی و اثر بخش اختصاص داده شده است.

رییس دانشگاه شهرکرد نیز گفت: اکنون بیش از 700 پژوهشگر در استان وجود دارد که 300 پژوهشگر مربوط به دانشگاه شهرکرد است.

'شایان شامحمدی' در این نشست افزود:رتبه دانشگاه شهرکرد از 70 به رتبه 30 ارتقا یافته و بودجه دانشگاه در دولت یازدهم با رشد قابل قبولی همراه است.

وی گفت:اینترنت پرسرعت نیز بصورت نامحدود در اختیار دانشجویان و استادان این دانشگاه قرار می گیرد، دانشگاهیان برای دست یابی به منابع پژوهشی نیازمند اینترنت پر سرعت هستند.

رییس پارک علم و فناوری چهارمحال وبختیاری نیز گفت: در هفته پژوهش بیش از 10 طرح و دستاورد علمی در استان رونمایی شد.

' رحیم ابراهیمی ' افزود: باید پژوهش و فناوری در کنار یکدیگر رشد کند و مقام معظم رهبری با ابلاغ سیاست های علم و فناوری نقشه راه را برای همه پژوهشگران و متخصصان ترسیم کرده اند.

دراین آیین از تعدادی از پژوهشگران دانشگاهی، اداری، دانشجویی و دانش آموزی چهارمحال و بختیاری ، مسوولان شرکت های دانش بنیان و غرفه های برتر نمایشگاه هفته پژوهش استان تقدیر شد.


منبع:ایرنا
کد مطلب: 345331