توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
طرح ایجاد پلی پروپیلن پتروشیمی خراسان در محاق
پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۲
مدیر عامل مجتمع پتروشیمی خراسان، مستقر در بجنورد، گفت: مشخص نبودن برخورداری بجنورد از معافیت مالیاتی 10 ساله، ایجاد طرح پلی پروپیلن در این واحد بزرگ صنعتی را از سوی بخش خصوصی به محاق برده است.

به گزارش عرش نیوز؛سیدحسن میرافضلی شامگاه چهارشنبه در نشست خبری اظهار کرد: باوجود انجام مطالعات برای ایجاد این واحد به عنوان طرح پایین دستی پتروشیمی خراسان، این طرح تا زمان رفع ابهام مزبور عملیاتی نخواهد شد.

وی دلیل ابهام قانون بخشودگی مالیاتی شهرستان بجنورد را ناشی از آن دانست که در جایی شهرستان بجنورد به دلیل محرومیت از معافیت مالیاتی برخوردار دانسته شده ولی در تبصره دیگری در همین قانون بجنورد به دلیل مرکزیت استان نمی تواند از این امتیاز قانونی بهره بگیرد.

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی خراسان گفت: عدم برخورداری این شهرستان از معافیت مالیاتی 10 ساله باعث شده تا سرمایه گذار حاضر به سرمایه گذاری 35 هزار میلیارد ریالی برای ایجاد واحد پلی پروپیلن در بجنورد نباشد.

به گفته وی سرمایه گذار برای سرمایه گذاری چند هزار میلیارد ریالی در بجنورد مرکز استان خراسان شمالی و یا سایر شهرستان ها در انتظار مزیت های اقتصادی و معافیت های مالیاتی است.

میرافضلی مشخص نبودن قانون معافیت مالیاتی برای شهرستان بجنورد را باعث از دست رفتن این سرمایه گذاری صنعتی خواند که در صورت تحقق می تواند حداقل برای یک هزار و 500 نیروی بیکار در خراسان شمالی ایجاد اشتغال کند.

وی افزود: طرح مطالعاتی ایجاد پلی پروپیلن در مجتمع پتروشیمی خراسان در بجنورد در حال انجام است و بزودی این طرح به اتمام رسیده و آماده اجرا می شود.

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی خراسان از مسوولان ملی و استانی خواست تا هر چه سریعتر تکلیف سرمایه گذاران را در برخورداری یا عدم برخورداری شهرستان بجنورد از معافیت مالیاتی مشخص کنند.

هیات دولت در سال 85 در نشستی در شهرستان بجنورد، خراسان شمالی را به عنوان استانی محروم اعلام کرده بود که هر گونه سرمایه گذاری صنعتی در این استان از سوی بخش خصوصی با معافیت مالیاتی 10 ساله حمایت می شود.

با وجود مصوبه دولت؛ سازمان امور مالیاتی اعلام کرده این بخشودگی مالیاتی شامل حال آن دسته از واحدهای صنعتی می شود که در 30 کیلومتری خارج از مرکز استان مستقر شوند و پتروشیمی خراسان با بجنورد 18 کیلومتر فاصله دارد.

مدیرعامل پتروشیمی خراسان گفت: استاندار و نمایندگان خراسان شمالی در مجلس به دنبال اخذ مجوز معافیت مالیاتی برای شهر بجنورد هستند تا بتوانند این طرح را در این منطقه اجرایی کنند.

*طلب یکهزار و 80 میلیارد ریالی پتروشیمی خراسان از شرکت خدمات حمایتی کشاورزی

مدیرعامل پتروشیمی خراسان از طلب یکهزار و 80 میلیارد ریالی این واحد صنعتی از شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بابت فروش کود اوره تولیدی خبر داد.

میرافضلی اظهار کرد: این شرکت خدماتی از حدود سه سال قبل تاکنون نتوانسته بدهی خود بابت دریافت کود اوره این پتروشیمی را بپردازد و ما مجبور به شکایت به دستگاه قضایی برای گرفتن مطالبات خود شده ایم.

وی اضافه کرد: این بدهی بابت پرداخت نشدن یارانه دولتی خرید کود اوره است و این شرکت را که خریدار اصلی تولیدات ما بوده طرف حساب خود می دانیم.

این مدیر صنعتی از پایین بودن قیمت فروش اوره به کشاورزان نیز انتقاد و اظهار کرد: اکنون سالانه 200 هزار تن از تولیدات 500 هزار تنی اوره مجتمع پتروشیمی خراسان به توزیع بین کشاورزان اختصاص می یابد و ما هر تن اوره را شش میلیون و 120 هزار ریال به دولت می فروشیم.

میرافضلی گفت: اگرچه دولت تدبیر و امید قیمت عرضه هر تن اوره به کشاورزان از سوی پتروشیمی ها را دو برابر کرده ولی ما همچنان انتظار افزایش این قیمت را داریم.

منبع:ایرنا

 

کد مطلب: 335233