توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
در ۷ ماه گذشته/
بیش از ۱۴۱ میلیون دلار کالا از گمرک فارس صادر شد
پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۴
مدیرکل گمرک استان فارس گفت: در ۷ ماه گذشته بیش از ۱۴۱ میلیون دلار کالا از گمرک این استان به ۳۸ کشور جهان صادر شد.
به گزارش عرش نیوز، سکینه سیاحی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به عملکرد ۷ ماهه گمرک استان فارس در زمینه صادرات اظهار داشت: در ۷ ماه امسال ۳۱۴ هزار و ۴۰۴ تن کالا به ارزش ۱۴۱ میلیون و ۹۵۵ هزار دلار از طریق گمرکات استان فارس به خارج از کشور صادر شده است.

وی افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۴ درصد کاهش و ۳۸ درصد افزایش داشته که از دلایل آن می‌توان به صادرات محصولاتی از قبیل کالاهای صنعتی و تغییر در نوع کالاهای صادراتی اشاره کرد.

سیاحی ادامه داد: این صادرات از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۴۴ درصد و ۶۴ درصد از محصولات صادرات استان فارس را شامل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: عمده این کالاها شامل کالاهای صنعتی، مواد غذایی، رب گوجه فرنگی، عصاره و پودر شیرین بیان، فرش دستباف، کاشی و سرامیک، سرکه و انواع ترشی، خرمای تازه و خشک، آب میوه و کنستانتره است.

مدیرکل گمرک فارس اظهار داشت: این کالاها در ۲ هزار و ۸۸۰ قلم اظهارنامه صادراتی و به ۳۸ کشور جهان صادر شده است و عمده کشورهایی که کالا به آنها صادر شده عراق، امارات متحده عربی، قطر، آلمان، مصر، افغانستان، سوریه، پاکستان، اتریش، ترکمنستان بوده است.

سیاحی درباره میزان واردات در این ۷ ماه تصریح کرد: در این مدت، ۴۶ هزار و ۴۰۵ تن کالا به ارزش ۲۱۷ میلیون و ۲۴۹ هزار دلار از طریق گمرکات استان فارس به کشور وارد شده است.

وی تصریح کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۵۴ و ۳۱ درصد افزایش داشته است که از دلایل این افزایش می‌توان به اولویت‌بندی کالاها اشاره کرد.

مدیرکل گمرک استان فارس گفت: این کالاها در یک هزار و ۳۱۹ فقره اظهارنامه وارداتی و از ۳۲ کشور جهان وارد شده که عمده کشورها که از آن کالا وارد شده، امارات متحده عربی، چین، پاکستان، هند، ترکیه، جمهوری مقدونیه، ایتالیا، آلمان، جمهوری کره و کانادا بوده است.
کد مطلب: 327034