توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون اول قوه قضائیه در رشت:
اژه ای:برای حفاظت از اراضی ملی هماهنگ عمل شود
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۰
معاون اول قوه قضائیه گفت: برای صیانت و حفاظت از اراضی ملی باید دستگاه های اجرایی، هماهنگ عمل کنند و این اقدام می تواند مانع تصرف غیر قانونی عرصه های ملی شود.
به گزارش عرش نیوز؛حجت الاسلام 'غلامحسین محسنی اژه ای 'روز شنبه در همایش حفاظت از منابع طبیعی، محیط زیست و اراضی کشاورزی با محوریت سرمایه گذاری و توسعه پایدار در استان گیلان، اظهار داشت: یکی از دلایل تصرف اراضی ملی و ساخت و سازهای غیرقانونی، ناهماهنگی بین دستگاه های اجرایی است.

وی با اشاره به ظرفیت های بالای استان گیلان با بهره مندی از مرتع، جنگل، دریا و نیروی انسانی توانمند، افزود: توسعه پایدار و جذب سرمایه گذاری و ایحاد امنیت، با همدلی و هماهنگ عمل کردن بخش های اجرایی قابل حصول است.

معاون اول قوه قضائیه با اعلام آمادگی دستگاه قضایی در این خصوص خاطرنشان کرد: مسوولان استان باید راهکار مشخص در این زمینه ها داشته باشند و از قوه قضائیه بخواهند که در رفع مشکلات این بخش، به آنها کمک کند و این کار با همدلی ممکن می شود.

حجت الاسلام محسنی اژه ای گفت: در قوانین کشور برای زمین خواری تعریفی وجود ندارد و منظور از زمین خواری، تصرف زمین توسط کسی است که با تغییر کاربری و فروش آن به پول و درآمد بادآورده و غیرقانونی دست می یابد و یا در یک فرایند غیرقانونی، ثروتی را به جیب می زند که باید با آن برخورد شود.

وی با اشاره به مضرات زمین خواری اظهار داشت: زمین خواری زیان های مستقیم و غیر مستقیم زیادی دارد که باید مسوولان در مقابله با آنها از مردم کمک بگیرند.

وی یادآور شد: تصرف اراضی و بدست آوردن درآمدهای بادآورده که در یک فرایند خلاف شرع و قانون صورت می گیرد، نه تنها فرد را فاسد می کند بلکه دیگران و جامعه را آلوده می سازد و اختلافات طبقاتی و حاشیه نشینی را افزایش می دهد.

معاون اول قوه قضائیه افزود: تمامی تصرفات غیرقانونی توسط افراد فرصت طلب بدون مجوز نبوده و برخی مواقع با عدم هماهنگی که بین دستگاه های دولتی وجود دارد، این فرصت برای آنها فراهم می شود.

وی به ضرورت فرهنگ سازی در حفظ اراضی ملی اشاره و اضافه کرد: باید همگان به این نتیجه برسند که زمین، مرتع، جنگل و ساحل دریا متعلق به اموال عمومی و همه نسل هاست و باید در حفظ آن احساس مسوولیت کنند.

وی این نظر که نباید از دریا، اراضی و جنگل ها استفاده شود را مردود دانست و گفت: باید از این منابع الهی به نحو صحیح استفاده شود.

حجت الاسلام محسنی اژه ای، بر لزوم اقدام به موقع دستگاه ها در برخورد با زمین خواری تاکید کرد و گفت: تمامی مشکلات به امکانات و کمبود نیروی انسانی بر نمی گردد بلکه بخشی از این مشکلات، به مدیریت ها بر می گردد که به اندازه کافی فعال و به روز نیستند و یا ضعیف هستند.

معاون قوه قضائیه ادامه داد: با ظرفیت هایی که در گیلان وجود دارد، این استان سزاوار داشتن این مشکلات نیست و با توانایی، همدلی، خلاقیت و نوآوری و استفاده از ظرفیت های موجود؛ می توان تمامی مشکلات زیست محیطی و تغییر کاربری اراضی استان را برطرف کرد.

همایش حفاظت از منابع طبیعی، محیط زیست و اراضی کشاورزی با محوریت سرمایه گذاری و توسعه پایدار در استان گیلان روز شنبه با حضور معاون اول قوه قضائیه، استاندار گیلان، رییس کل و روسای دادگستری ها و قضات استان، و مسوولان سازمان های جهاد کشاورزی و منابع طبیعی گیلان برگزار شد.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 332830