توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار آذربایجان‌شرقی :
۵۰ درصد واحد صنعتی آذربایجان شرقی غیرفعال است
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۴
استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: گزارش‌هایی که در ابتدای ورود بنده به استان مبنی بر وجود ۸ هزار واحد صنعتی فعال مطرح می‌شد با وضعیت اقتصادی استان مطابقت نداشت و امروز مشخص شده است که بیش از نیمی از آنها غیرفعال هستند.
به گزارش عرش نیوز؛اسماعیل جبارزاده ظهر امروز  در دوازدهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، با اشاره به تصویب سند تدبیر توسعه استان، اجرایی کردن این سند را وظیفه همه دستگاه‌ها اعلام کرد و اظهار کرد: سند تدبیر توسعه استان حاصل کار جمعی همه مدیران اجرایی، بخش خصوصی و دانشگاه‌هاست و اجرای تمام بندهای آن به عنوان نقشه راه توسعه استان مورد تاکید است.

وی افزود: مطمئنا تحقق اهداف این سند وضعیت خوبی را برای آینده استان رقم خواهد زد و زیاد طول نمی‌کشد که شاهد بهبود شاخص‌های توسعه استان خواهیم بود.

جبارزاده تصریح کرد: اگر استان‌های دیگر پیشرفت کرده‌اند در سایه کار و تلاش جمعی و اتحاد همه نیروها بوده است و ما نیز برای این که بخواهیم پیشرفت کنیم باید از ظرفیت و توان همه نیروها، دستگاه‌ها و کسانی که دل در گرو توسعه استان دارند استفاده کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با قدردانی از تلاش‌های مدیران و کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در اجرای طرح پایش واحدهای صنعتی، خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح می‌توانیم ادعا کنیم که شرایط موجود تمام واحدهای صنعتی استان در دسترس بوده و این اولین قدم برای تصمیم‌گیری درباره سامان‌دهی این واحدها و آینده صنعت استان است.

وی، آمار به دست آمده در طرح پایش واحدهای صنعتی را نگران‌کننده توصیف کرد و گفت: گزارش‌هایی که در ابتدای ورود بنده به استان مبنی بر وجود هشت هزار واحد صنعتی فعال مطرح می‌شد با وضعیت اقتصادی استان مطابقت نداشت و امروز مشخص شده است که بیش از نیمی از آنها غیرفعال هستند و اکثر واحدهای فعال نیز یا در حد کارگاه بوده و یا با درصد بسیار کمی از ظرفیت خود کار می‌کنند.

جبارزاده با تاکید بر این که حفظ اشتغال موجود و فعال نگه داشتن واحدهای صنعتی اولین دغدغه مدیریت استان است، به آمار مجوزهای صادره برای تاسیس واحدهای صنعتی اشاره کرد و گفت: نباید به این آمار دلخوش باشیم، بلکه مهم به نتیجه رسیدن این مجوزهاست و تعداد مجوز نشان‌دهنده وضعیت خوب صنعت نیست.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این که حمایت از سرمایه‌گذاری یکی از اهداف مسوولان استان است، اظهار داشت: در این راستا تسریع در انجام امور مربوط به سرمایه‌گذاری ضمن رعایت مراحل قانونی یکی از دغدغه‌های استانی است.

وی تصریح کرد: زمین‌هایی که برای تبدیل به یک کاربری خاص به سرمایه‌گذاران واگذار می‌شود مشروط بوده و اگر ظرف مدت یک سال طرح مرتبط اجرایی نشود تغییر کاربری آن لغو می‌شود.

جبارزاده با اشاره به این که توسعه معادن در اولویت بخش صنعت استان قرار دارد، افزود: با توسعه معادن، سرمایه‌گذاری به سمت شهرستان‌ها و نقاط کمتر توسعه یافته استان سوق می‌یابد که نقش بسزایی در توسعه همه‌جانبه استان دارد.

وی با تاکید بر رعایت قانون و انجام مزایده در واگذاری معادن، خاطرنشان کرد: همان‌طور که قبلا اعلام کرده‌ایم هیچ معدنی از طریق ترک تشریفات یا به صورت ویژه واگذار نخواهد شد، ضمن این که در واگذاری معدن باید اهلیت سرمایه‌گذار مورد توجه قرار گیرد.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین از دستگاه‌های استان به خاطر همکاری در طرح سرشماری عمومی کشاورزی قدردانی کرد و گفت: خوشبختانه به همت دفتر آمار و اطلاعات استانداری و همکاری دستگاه‌ها این سرشماری به نحو احسن انجام شده و ان‌شاءالله با استخراج نتایج آن و شناخت بهتر از وضعیت کشاورزی استان، قدم‌های خوبی در جهت توسعه این بخش برداشته شود.

وی اظهار داشت: ارایه آمار از بخش‌های مختلف برای شناخت وضع موجود انجام می‌شود نه ایجاد یاس و ناامیدی، بلکه اتفاقا هدف افزایش امیدواری است و این که مسئولان استان با شناخت وضع موجود در راستای حمایت عملی از روند تولید و سرمایه‌گذاری و بهبود وضعیت استان قدم برمی‌دارند.

جبارزاده همچنین با اشاره به تنظیم لایحه بودجه در هیئت دولت، از دستگاه‌های اجرایی استان خواست طی دو روز آینده پیشنهادهای خود را به معاونت برنامه‌ریزی استانداری ارایه کنند تا به موقع در این لایحه منظور شود.

وی همچنین با اشاره به اهداف تهیه حساب‌های منطقه‌ای، ارایه دید واقعی از مسایل مختلف استان و سهولت در تصمیم‌گیری را از مزایای این حساب‌ها دانست و از تمام دستگاه‌های اجرایی استان خواست اطلاعات مورد نیاز دفتر آمار استانداری در اختیار این دفتر قرار دهند.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 336025