توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آخرین خبرها از عملیات غرب موصل
آزادی 7 روستا در محور غربی موصل/ تفاوت ماهوی عملیات غرب موصل با قسمت شرقی/ محاصره 850 هزار غیر نظامی از سوی داعش
يکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۹
به گزارش عرش نیوز، عملیات آزادسازی غرب موصل پس از هفته‌ها بامداد امروز (یکشنبه 1 اسفند) با فرمان «حیدر العبادی» نخست‌وزیر و فرمانده کل عراق آغاز شد.

نیروهای شرکت کننده در این عملیات، از جمله پلیس فدرال و نهاد مبارزه با تروریسم از بخش جنوبی غرب موصل و از منطقه «حمام العلیل» حرکت خود را به سوی روستاهای اطراف شهر آغاز کردند.

 
در ساعات بامدادی امروز نیز پیش از آغاز عملیات، جنگنده‌ها و توپخانه ارتش عراق مواضع تروریست‌های داعش را هدف قرار گرفتند.

آغاز عملیات غرب موصل، به گفته کارشناسان نظامی تجربه یک جنگ تمام عیار شهری است؛ «حسن سبعاوی» عضو شورای استانداری نینوی در این باره گفته است که عملیات غرب موصل با عملیاتی که در قسمت شرقی صورت گرفت تفاوت ماهوی دارد. او دلیل این سخن را ترکیب جغرافیایی و وجود انبوه کوچه‌های تنگ و باریک و محله‌های قدیمی ذکر کرد.

 
او در این باره به پایگاه خبری المعلومه گفته است که بین 850 هزار تا یک میلیون غیر نظامی در بخش غربی موصل از سوی تروریست‌های داعش محاصره شده و نتوانسته‌اند از شهر خارج شوند که این مسأله نیز به دشواری عملیات می‌افزاید؛ مخصوصا اینکه فرماندهان و رهبران نظامی بر عدم وجود تلفات غیر نظامی بسیار تأکید کرده‌اند و العبادی نیز در فرمان آغاز عملیات اعلام کرده است که وظیفه نیروهای عراقی پیش از آزادی خاک و زمین، آزادی انسان است.

 
برنامه نجات کودکان سازمان ملل نیز اعلام کرده است که بیش از 350 هزار کودک در غرب موصل حضور دارند.

 
شهر موصل ابعاد اصلی    

 
 

 
اما در صحنه میدانی نیروهای نهاد مبارزه با تروریسم و پلیس فدرال و همچنین چند تیپ از ارتش عراق به سرعت تلاش دارند خود را به ورودی بخش غربی موصل برسانند و در این راستا باید روستاهای اطراف شهر را که در اشغال داعش به سر می برد را آزاد کنند.

 
تیپ نهم زرهی ارتش عراق در اولین موفقیت خود توانست صبح امروز روستای «باخیره» را آزاد کند.

 
نیروهای پلیس فدرال نیز توانستند روستای «عذبه» را در مسیر موصل به بغداد و روستای «اللزاکیه» را در جاده قدیمی حمام العلیل به موصل به کنترل خود در آورند.

 
همچنین روستاهای «البجواری» و «الجماسیه»، «سیطره العقرب» و «الساده الحیالیین» در جنوب بخش غربی موصل نیز به کنترل پلیس فدرال عراق در آمده است.

 
سرتیپ «سامی العارضی» فرمانده نهاد مبارزه با تروریسم نیز گفته است که این نیروها در محور جنوبی از «حمام العلیل» تا «صعودا» را آزاد خواهند کرد و یگان اطلاعاتی این نیرو تلاش بسیاری برای رصد تحرکات داعش در داخل موصل انجام داده است.

 
از سوی دیگر همراه با آغاز عملیات غرب موصل، دو عامل انتحاری ظهر امروز خود را در مناطق «النبی یونس» و «الزهور» در شرق موصل منفجر کردند که در این حادثه 9 تن کشته و 17 نفر دیگر زخمی شدند.
/فارس
 
انتهای پیام/م
کد مطلب: 391826
 
 


پربازدیدترین