توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون ‌منطقه آزاد چابهار:
سطح تعاملات اقتصادی و سرمایه‌گذاری ایران و افغانستان افزایش می‌یابد
شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۲
معاون ‌منطقه آزاد چابهار گفت: با توجه به پویایی اقتصاد جهانی، آمادگی داریم تا سطح تعاملات اقتصادی و سرمایه‌گذاری خود را با کشور دوست و برادر افغانستان افزایش دهیم.
به گزارش عرش نیوز؛ به نقل از روابط عمومی منطقه آزاد چابهار، به منظور بررسی زمینه‌های ترانزیت و دپوی کالا در منطقه آزاد چابهار و چگونگی تخلیه و بارگیری و بازدید از امکانات بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار، جلسه‌ای با حضور معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان، سرپرست نمایندگی وزارت امور خارجه، اعضای اتاق بازرگانی منطقه آزاد چابهار، معاونان اداره بنادر و دریانوری استان سیستان و بلوچستان، نماینده شرکت کشتیرانی حفیظ دریا و نماینده پایانه‌های حمل ونقل برگزار شد.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار که وی را در این جلسه مدیران مجموعه اقتصادی سازمان در بخش‌های صنایع، بازرگانی، گمرکی و سرمایه‌گذاری همراهی می‌کردند، اظهار داشت: منطقه آزاد چابهار با داشتن پتانسیل‌های بسیار غنی در همجواری با کشورهای پاکستان، افغانستان و همچنین کریدور ارتباطی با کشورهای CIS نقش بسیار مهمی را در اقتصاد منطقه داراست.

شاهرخ انصاری با تاکید به رابطه نزدیک دو کشور ایران و افغانستان افزود: پیشرفت و توسعه این منطقه باعث رفاه مردم است و از آن جایی که اقتصاد جهانی در حال پویایی است و با توجه به دوستی ما با افغانستان که ریشه در تاریخ دارد و برادران ما محسوب می‌شوند آمادگی خود را برای افزایش سطح تعاملات اقتصادی و سرمایه‌گذاری اعلام می‌داریم.

معاون خدماتی اتاق بازرگانی ایالت ننگرهار افغانستان هم با اشاره به تاثیر تجار شرق افغانستان (زون شرقی) بر دیگر تجار در جذب و سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار، گفت: در شرق افغانستان تبلیغات و معرفی منطقه آزاد چابهار و امکانات و تسهیلات ورود و خروج کالا آن طور که بایسته و شایسته باشد صورت نپذیرفته و باید در زمینه کارهای زیربنایی با هماهنگی وزارت حمل و نقل جلساتی برگزار شود.

نجیب‌الله صاحب‌زاده که به نمایندگی از تجار حاضر در جلسه صحبت می‌کرد از طرف ایرانی درخواست جلسه‌ای به شکل پرسش و پاسخ در راستای آشنایی و شفاف سازی راه‌های سرمایه‌گذاری در چابهار کرد که با موافقت ریاست جلسه انصاری پرسش‌ها مطرح و پاسخ‌های دریافتی منجر به تهیه پیش‌نویس تفاهنامه‌ای با همکاری اتاق‌های بازرگانی شد که پس از تصویب و موافقت در آینده اعلام نهایی می‌شود.

در ادامه، گزارش مختصری از وضعیت اقتصادی، جغرافیایی و همچنین تجارت از طریق بندر چابهار ارائه شد تا زمینه‌های تعامل و همکاری فراهم شود.

ایالت نَنگَرهار یکی از ۳۴ ولایت (استان) افغانستان است و در شرق این کشور قرار گرفته‌ است. مرکز این ولایت شهر جلال‌آباد است. مساحت آن ۷٬۷۲۷ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱٬۳۳۴٬۰۰۰ نفر در سال ۲۰۰۹ برآورد شده است بیشتر جمعیت این ولایت به زبان پشتون صحبت می‌کنند.

منبع:تسنیم
کد مطلب: 350326