توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
در دیدار با معاون فرهنگی قوه قضائیه مطرح شد
توصیه‌های آیت‌الله صافی‌گلپایگانی به دستگاه قضا
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۰
مرجع تقلید شیعیان اصول قضایی اسلام را بی‌نظیر دانست و گفت: اصول قضایی اسلام بالا‌ترین اصول است که حتی برخی حقوقدانان بزرگ دنیا به آن اعتراف کرده‌اند.
به گزارش عرش نیوز؛به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله لطف الله صافی گلپایگانی در دیدار حجت الاسلام صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه با اشاره به اهمیت مسئله قضاوت اظهار داشت: یکی از مطالبی که همه حکومت‌ها باید به آن توجه داشته باشند تا نظامشان مرتب و بر سیر صحیح قرارگیرد، مسئله قضاست؛ آن هم قضاوت براساس احکام خداوند و دستورات پیامبر و اهل البیت (ع). چنین قضاوتی است که سبب می‌شود نظام‌ها پایدار باشد و هر حکومت و نظامی که قضاوت آن بر خلاف تعالیم نورانی اسلام باشد، پایدار نیست.

مرجع تقلید شیعیان اصول قضایی اسلام را بی‌نظیر دانست و افزود: اصول قضایی اسلام بالا‌ترین اصول است که حتی برخی حقوقدانان بزرگ دنیا به آن اعتراف کرده‌اند؛ الحمدلله ما در این امر از مراجعه به دیگران بی‌نیازیم و تعالیم غنی اسلام در امر قضاوت بی‌نظیر است.

آیت‌الله صافی گلپایگانی با اشاره به اهتمام علمای سلف به امر قضا تصریح کرد: در گذشته با اینکه حکومت اسلامی نبود، علمای بزرگ خودشان در شهر خود قضاوت می‌کردند و حکومت و مردم تسلیم حکم آن‌ها می‌شدند، مثلاً مرحوم آقای والد ما در گلپایگان امر قضاوت را بر عهده داشتند و مردم و حاکم آنجا مطیع حکم ایشان بودند.

استاد برجسته حوزه علمیه عنوان کرد: همچنین علمای ما زحمات بسیاری در تدوین کتب قضا و استخراج فروع مختلف آن از آیات و روایات متحمّل شده‌اند که لازم است قدر آن را بدانیم و باید حوزه‌های علمیه در حفظ آثار آن بزرگواران و مطالعه کتب قضا و فروعات آن اهتمام بیشتری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم عدالت واقعی بر مبنای آیات قرآن و دستورات اسلام را اجرا کنیم، باید در زمینه افزایش مایه علمی و فقهی متصدّیان قضاوت توجه بیشتری داشته باشیم.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به قضیه‌ای تاریخی در صدر اسلام، درباره جایگاه قضاوت در بین مردم تصریح کرد: مردم جایگاه قضاوت بر اساس عدالت را بسیار مهمّ می‌دانند ومی خواهند که قضاوت‌ها‌‌ همان طور باشد که پیامبر و امیرالمؤمنین علیهما السلام طبق آن عمل می‌کردند.منبع:تسنیم
کد مطلب: 358896