توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
۲۰ هزار دانشجوی افغانی از دانشگاه‌های ایران فارغ‌التحصیل شدند
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۵۸
بیرجند- رئیس انجمن دوستی ایران و افغانستان گفت: تاکنون حدود ۲۰ هزار دانشجوی افغانی از دانشگاه‌های ایران فارغ‌التحصیل شده‌اند.
به گزارش عرش نیوز، محمدرضا اسماعیلی ظهر چهارشنبه در نشست بررسی روابط ایران و افغانستان اظهارکرد: امروز امنیت یکی از نیازهای اصلی و ضروری در جوامع انسانی و به ویژه کشورهای اسلامی است.

وی بیان کرد: کشور افغانستان از سال ۵۷ با سلسه مشکلات جدی مواجه بوده و تا امروز نیز هنوز این مشکلات ادامه دارد.

اسماعیلی با بیان اینکه در طول ۳۰ سال گذشته افغانستان بسیاری از زیرساخت‌های خود در توسعه را از دست داده است، افزود: توجه به بخش آموزش از شاخصه‌های توسعه این کشور به شمار می‌رود که متاسفانه در چند سال گذشته به دلیل ناامنی‌ها آسیب‌های زیادی به بخش آموزش وارد شده است.

سرمایه‌گذاری در بخش‌های آموزشی و تحصیلات افغانستان ضروری است

رئیس انجمن دوستی ایران و افغانستان سرمایه‌گذاری در بخش‌های آموزشی و تحصیلات افغانستان را از موارد مهم در روابط دو کشور دانست و ادامه داد: با توجه به روابط و ظرفیت‌های بین ایران و افغانستان یکی از مسائل ویژه‌ روابط علمی و آموزشی بین دو کشور است.

اسماعیلی با بیان اینکه طبق آمارها امروز این کشور حدود ۱۰ میلیون نفر دانش‌آموز دارد، افزود: حدود ۲۰ هزار مدرسه در زمینه آموزش این افراد مشغول هستند.

وی همچنین ظرفیت دانشگاه‌های افغانستان را بین ۱۵۰ تا ۱۴۰ هزار نفر دانست و گفت: خروجی دانش‌‌آموزان این کشور با توجه به ظرفیت‌های امروز افغانستان همخوانی ندارد.

رئیس انجمن دوستی ایران و افغانستان ادامه داد: ۱۲۰ هزار دانشجو افغان در کشور مشغول به تحصیل بوده و تاکنون حدود ۲۰ هزار دانشجوی افغانی از دانشگاه‌های ایران فارغ‌التحصیل شده‌اند.

اسماعیلی بیان کرد: طی سال گذشته حدود ۲۲۰ هزار نفر در کنکور این کشور شرکت داشتند که تنها ۱۲۰ نفر از آن‌ها پذیرفته و مابقی از تحصیل بازماندند.

ایران ۴ مرکز علمی و آموزشی در افغانستان دارد

وی با بیان اینکه با توجه به تدابیر افغانستان زمینه برای بخش خصوصی کشورهای دیگر در این کشور فراهم است، گفت: تنها کشوری که می‌تواند در زمینه بالابردن ظرفیت‌های علمی و آموزشی افغانستان حضور جدی داشته باشد، ایران است.

اسماعیلی افزود: هرچند این ظرفیت‌ها تا امروز به صورت هوشمندانه‌ای تعقیب شده اما هنوز به طور کامل مورد استفاده قرار نگرفته است.

رئیس انجمن دوستی ایران و افغانستان بیان کرد: هم اکنون ۸۰ مرکز دانشگاهی و علمی خصوصی در افغانستان فعال بوده که حدود چهار مرکز علمی و آموزشی از ایران در این کشور فعالیت می‌کنند.

اسماعیلی یادآور شد: خراسان جنوبی با توجه به ظرفیت‌های بالا در بخش علمی و دانشگاهی می‌تواند در این زمینه با همکاری استان‌های همجوار برنامه‌ریزی کند.

منبع: مهر
کد مطلب: 338195