توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون هنری وزیر ارشاد: تئاتر خیابانی کلاس آموزش مفاهیم اجتماعی است
يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۳
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنرهای نمایشی عرصه فراخ فرهنگ سازی و تئا تر خیابانی در دسترس ترین کلاس آموزش غیر مستقیم مفاهیم فرهنگی و اجتماعی است.
به گزارش عرش نیوز؛علی مرادخانی در پیامی به نهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان تاکید کرد: زندگی مدرن با همه جذبه ها، جلوه ها و نیز ظرفیت ها و امکانات آن، بدون دمیدن روح فرهنگ و هنر در کالبد اجتماع، مادیت و آسایشی بدون معنویت و آرامش برای بشریت فراهم می کند که در بیان معنا و مفهوم و تبیین فلسفه هستی، ناتوان خواهد ماند.

در ادامه این پیام آمده است: ناکامی ها، نامرادی ها و نبود درک و دریافت حکمت خلقت و آفرینش عموماً به تحیّر فکری و ناهنجاری های رفتاری می انجامد و آمار رو به تزاید افسردگی ها و بیماری های روانی و نیز خودکشی ها به شیوه های نوین، می تواند ناشی از خلأ فکری و توانبخشی های فرهنگی و هنری تلقی شود.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این پیام آورده است: هنرهای نمایشی، عرصه فراخ فرهنگ سازی و تئا تر خیابانی نیز در دسترس ترین کلاس آموزش غیرمستقیم مفاهیم فرهنگی و اجتماعی است.

به گفته وی، ارتباط هنرمند با مخاطب در تئا تر خیابانی، محدود به تعدادی صندلی و مقید به گریم و دکور و صحنه به نحو مرسوم در سالن های رسمی نیست و ارتباط آزاد و رو در روی هنرمندان با مردم بدون هرگونه تعیّن و تشخّص، امتیاز این گونه هنری متمایز است و همین ویژگی، نمایش خیابانی را به راهبرد «هنر برای همه» نزدیک تر می کند.

مرادخانی با قدردانی از تلاش های دست اندرکاران برگزاری نهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان یادآور شده است: استان کردستان با شرایط خاص اقلیمی و فرهنگ غنی منطقه ای و بومی و شهر مریوان با پیشینه قریب به یک دهه فعالیت مستمر، واجد مرجعیّت و مقام والایی برای مطالعه، پژوهش و انتقال تجارب هنری در زمینه تئا تر خیابانی است.

نهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان از روز شنبه 26 مهرماه آغاز و تا 30 مهر ادامه دارد.

از میان 222 اثر ارسال شده به دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان، 28 اثر شامل 25 اثر داخلی و سه اثر خارجی از کشورهای عراق، ارمنستان و آذربایجان، در بخش نهایی این جشنواره حضور دارند.

این جشنواره در 10 مکان مریوان و دو شهر کانی دینار و برده رشه و سه روستای مریوان در حال برگزاری است.

شهرستان مریوان در 134 کیلومتری جنوب غربی سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 321698