توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مشاور عالی استاندار هرمزگان مطرح کرد
لزوم تشکیل تیم تحقیقاتی برای اصلاح کشت انبه /بیشترین تولید انبه به میناب اختصاص دارد
چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۹
مشاور عالی استاندار هرمزگان گفت: شورای اسلامی شهر میناب به دنبال تشکیل تیم تحقیقاتی برای اصلاح کشت انبه در شهرستان باشد.
به گزارش عرش نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از میناب در شرق هرمزگان، مرتضی حقیری‌زاده پیش از ظهر امروز در آئین دومین جشنوراه شکرگزاری انبه و یاسمین گل در میناب با تشریح تاریخ و تمدن میناب اظهار داشت: شهرستان میناب یا همان هرمز کهنه دارای تاریخ و تمدنی کهن است.

 
وی افزود: شاید انبه به عنوان میوه‌ای با ارزش و گرانبها تنها منحصر به میناب نباشد، ولی این از افتخارات این منطقه است که به عنوان یکی از تولیدکنندگان این میوه است.

 
حقیری‌زاده با بیان اینکه بیشترین تولید انبه در ایران به شهرستان میناب اختصاص دارد، از جشنواره انبه به عنوان عاملی برای معرفی و شناساندن محصولات باغی و کشاورزی میناب به خارج از کشور و استان ذکر کرد و افزود: باید تدبیری اتخاذ شود تا محصولات ارزشمند حوزه باغ‌ها و کشاورزی میناب در بازارهای جهانی خود نمایی کند.

 
مشاور عالی استاندار هرمزگان همچنین به وجود دو کارخانه تولید ترشی انبه در میناب اشاره کرد و ادامه داد: باید بررسی کرد این دو مجموعه فعال تا چه میزان توانسته‌اند خود و محصولات خود را در بازار کشور معرفی کنند.

 
این مسئول اظهار داشت: انبه میناب و فرآورده‌های تولیدی آن باید به گونه‌ای به بازار عرضه شوند که معرف خوب و تمام عیاری برای میناب باشند.

 
وی با بیان اینکه تولید انبه می‌تواند یکی از اشتغالزاترین محصول باغی در میناب و منطقه باشد افزود: به انبه باید نگاهی ویژه کرد.

 
حقیری‌زاده همچنین معضل کمبود آب را یکی از مشکلات اساسی باغداران میناب عنوان و اضافه کرد: درختان انبه در میناب بیشتر به صورت غرقآبی آبیاری می‌شوند، اما از آنجایی که انبه در مقابل کم‌‌آبی بسیار مقاوم است، می‌توان روشی انتخاب کرد که انبه میناب از وضعیت کنونی خارج و به یکی از محصولات مهم صادراتی تبدیل شود.

 
مشاور عالی استاندار هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به خاک حاصلخیز و مرغوب میناب اشاره کرد و گفت: شورای اسلامی شهر میناب با همکاری جهاد کشاورزی باید با تشکیل تیم تحقیقاتی برای اصلاح کشت انبه در شهرستان به دنبال ارقام و گونه‌هایی باشند که بتوان آن را با سیستم آبیاری تحت فشار کشت کرد.

 
دبیر اجرایی دومین جشنواره انبه و یاسمین گل در میناب نیز از راه‌اندازی دبیرخانه دائمی این جشنواره در میناب خبر داد.

 
وحید مکی‌زاده با ذکر این مطلب که انبه میناب و فرآورده‌های آن قابلیت تجاری‌سازی دارند، افزود: توجه به ابعاد اقتصادی این میوه ارزشمند از مهم‌ترین اهداف این جشنواره است.

 
عضو شورای اسلامی شهر میناب رصد علمی مشکلات و چالش‌های پیش روی باغات انبه و محصولات کشاورزی در میناب را یکی دیگر از اهداف برگزاری جشنواره انبه در میناب ذکر کرد و گفت: با تشکیل کارگروه‌های تخصصی به دنبال رفع مشکلات باغداران و کشاورزان به عنوان قشر تولید کننده میناب هستیم.

 
مکی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: اکنون پس از سال‌ها آزمون و خطا در عرصه‌های مختلف در میناب، رفع مشکلات و معضلات این شهرستان در گرو اتحاد و همدلی بین نخبگان و فرهیختگان میناب است.

 
وی گفت: در تلاش هستیم تا با کمک و همراهی دانشگاهیان و دلسوزان به سمتی حرکت کنیم که جشنواره انبه در سال‌های آتی به سمت تخصصی شدن و ملی حرکت کند.

 
در دومین جشنواره شکرگزاری انبه و یاسمین گل به همت شورای اسلامی میناب و با همکاری فرمانداری ویژه، شهرداری، شورای اسلامی شهرستان و بخش مرکزی، اداره جهاد کشاورزی، موسسه اعتباری نور هرمزگان و دانشگاه علمی کاربردی واحد میناب در تالار صدف این شهرستان برگزار شد از 14 نفر از پیشکسوتان، نخبگان و فرهیختگان مینابی در حوزه‌های مختلف تجلیل شد.

 
انبه و یاسمین گل به عنوان نماد هویتی طبیعت میناب مطرح است.
کد مطلب: 274691