توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
به افراد مارگزیده آرامش دهید
يکشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۸
یک پزشک مسمومیت عنوان کرد: باید به افرادی که دچار مارگزیدگی یا عقرب گزیدگی شده‌اند، آرامش داد.
به گزارش عرش نیوز به نقل از ایسنا،ولی منهویی با شایع دانستن گزش مار و عقرب در استان کرمانشاه، اظهار کرد: هر دو این گزش‌ها از علائم عمومی مشترکی برخوردار هستند.

 
وی اظهار کرد: در پی گزش توسط مار و عقرب علائم آلرژیک شامل تورم، درد و خارش محل گزش بلافاصله آغاز شده و به تدریج علائم دیگر از جمله تورم قسمت‌های دیگر بدن، گسترش درد و سیاه شدن اندام مورد گزش در فرد ظاهر می‌شود.

 
وی افزود: در صورت عدم درمان به تدریج انواع عفونت‌ها و آبسه در محل گزش ایجاد شده که می‌تواند زندگی فرد را به خطر بیندازد.

 
این پزشک مسمومیت آرامش دادن به بیمار را مهمترین اقدام در مواجه با موارد گزش توسط مار و عقرب دانست و اظهار کرد: این کار موجب می‌شود تا گردش خون مصدوم کند شده و زهر به قسمت‌های بالاتر بدن گسترش نیابد.

 
منهویی اظهار کرد: در اقدام بعدی باید سعی شود تا مصدوم را به آرامی از محیطی که مورد گزش واقع شده خارج کرد و سپس حتی‌المقدور از حرکت اضافی بیمار جلوگیری کرد، زیرا حرکت موجب گسترش زهر در بدن مصدوم خواهد شد.

 
وی تیغ زدن یا پاره کردن و سپس مکیدن محل گزش را شیوه نادرستی دانست و اظهار کرد: این احتمال وجود دارد تا در صورت وجود کوچکترین زخم در دهان فردی که اقدام به مکیدن محل گزش می‌کند، سم از طریق همان زخم وارد جریان خون فرد سالم شده و او را دچار مسمومیت کند.

 
به گفته این پزشک مسمومیت، می‌توان بالاتر از محل گزش را به وسیله بندی بست، اما این بستن باید به گونه‌ای باشد که خون‌رسانی به محل گزش قطع نشود.

 
وی عقرب سیاه را نسبت به انواع دیگر خطرناک‌تر دانست و اظهار کرد: افراد باید هر چه سریع‌تر مصدومینی که مورد گزش مار و عقرب قرار گرفته‌اند و پیش از آنکه سم تمام بدن آنها را در برگیرد به نزدیک‌ترین درمانگاه منتقل کنند.

 
به گفته منهویی تاثیر سم مار و عقرب در بدن افراد مختلف با توجه به ژنتیک و وراثت افراد تفاوت دارد.

 
این پزشک مسمومیت خاطرنشان کرد: گزش مار و عقرب در افراد خردسال و کهنسال خطرناک‌تر است، همچنین هر چه محل گزش به سیستم اعصاب مرکزی نزدیک‌تر باشد می‌تواند فرد را با خطرات جدی‌تری مواجه کند.

 
منهویی با بیان اینکه بیشتر موارد مسمومیت از مناطق گرمسیری استان گزارش می‌شود، از همه افراد خواست تا هنگام رفتن به این مناطق از نزدیک شدن به سوراخ‌های موجود در دشت و بیابان خودداری کرده و به هنگام شنا در آب‌های آزاد در خصوص گزش توسط مارها مراقب باشند.
کد مطلب: 287499