توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
وزیر جهاد کشاورزی: ۳۵ درصد تولیدکنندگان مرغ گلستان تحت پوشش زنجیره‌ها هستند
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۴۱
وزیر جهادکشاورزی گفت: در سطح استان گلستان ۳۵درصد تولیدکنندگان تحت پوشش زنجیره‌ها هستند.
به گزارش عرش نیوز، محمود حجتی عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سطح کشور تنها ۱۰ درصد تولیدکنندگان تحت پوشش زنجیره‌ها هستند که نشان می‌دهد گلستان در این زمینه پیشرو است و حدود ۳۵ درصد تولیدکنندگان تحت پوشش زنجیره ها هستند.

وی افزود: زنجیره جزء اولویت‌ها و ضرورت‌های صنعت مرغداری کشور است و با توجه به آثاری که در کمیت، کیفیت و قیمت تمام شده و مدیریت تولید دارد راهی نداریم جز اینکه شبکه تولید مرغ را از ابتدا تا انتها در قالب زنجیره تعریف کنیم.

وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: زنجیره تولید مرغ گوشتی شرکت طولی مرغ قرق گرگان از زنجیره‌های موفقی است که در سال‌های اخیر کار خود را آغاز کرده و بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ واحد مختلف تولید مرغ را زیر پوشش دارد که مرغ را در هر قطعه و سفارشی به بازارهای داخلی و خارجی و حتی رستوران‌ها عرضه می‌کند.

وی اظهار داشت: در دو سال گذشته این زنجیره نزدیک به ۱۰ هزار تن مرغ صادرات داشته که عمده صادرات آنها به کشور عراق است و به تازگی نیز با کویت قرارداد خوبی منعقد شده تا بتوانند نیمچه های گوشتی را در وزن‌های یک کیلوگرم تا یک کیلو و۱۰۰ گرمی به کویت و در وزن‌های یک کیلو و ۲۰۰ گرم تا یک کیلو و ۷۰۰ گرمی به عراق صادرکنند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: این زنجیره تولید مرغ حتی به صورت مستقیم در رستوران های تهران نیز محصولات خود را عرضه می‌کند.

به گفته وی، خارج کردن تولیدکنندگان مرغ از نگرانی و کاهش ضریب بازده دان به گوشت مرغ از آثار زنجیره‌ها است و در واحدهای سنتی ضریب بازده دان به گوشت مرغ۲.۲ است و در این زنجیره ۱.۸ است و حتی به رکورد ۱.۳ نیز دست یافته اند.

حجتی افزود: تولیدکنندگانی که در قالب تعاونی‌ها و تشکل‌ها فعالیت می‌کنند نیز می‌توانند در قالب یک زنجیره عمل کنند، بیشتر مرغداران نمی‌توانند با بضاعت کم، خود را با نوسانات بازار تطبیق دهند و تجربه نشان داده که با وارد قرارداد شدن با زنجیره‌ها می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 338203