توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون وزیر صنعت مطرح کرد
پیش بینی صادرات 69 میلیارد دلاری ایران در سال 93/منابع ارزی بلوکه شده ضمانت‌نامه تجار می‌شود
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۹
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از برنامه‌ریزی برای تحقق صادرات 69 میلیارد دلاری ایران در سال 93 خبر داد.

به گزارش عرش نیوز،ولی‌الله افخمی‌راد شب گذشته در جلسه بحث و بررسی مسائل مربوط به حوزه تجارت خارجی استان کرمانشاه در اتاق بازرگانی شهر کرمانشاه اظهار داشت: 69 میلیارد دلار صادرات برای کشور طی سال 93 برنامه‌ریزی شده است.

وی 22 میلیارد دلار از این میزان را مربوط به صدور خدمات فنی و مهندسی اعلام کرد و افزود: 47 میلیارد دلار مربوط به صادرات کالا و خدمات بوده که نسبت به سال گذشته با 50 درصد افزایش رو به رو بوده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: حذف مقررات زائد و فراهم کردن و تامین شرایط لازم برای تحقق این صادرات بر عهده دستگاه‌های دولتی است.

افخمی‌راد با تاکید بر لزوم ثبات در بخش قوانین و سیاست‌گذاری‌ها در کشور، بیان داشت: مقررات‌زدایی و ثبات قوانین برای جلوگیری از تشنج در بازار باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی حذف قوانین مخل در امر صادرات را متذکر شد و تصریح کرد: باید به سمت و سویی حرکت کنیم که کمترین قانون و مقررات را در رابطه با تجارت داشته باشیم.

رئیس سازمان توسعه و تجارت ایران با بیان اینکه در حال حاضر 14 طبقه تعرفه‌ای در کشور وجود دارد، گفت: در حال حاضر کمترین تعرفه چهار و بیشترین تعرفه 100 درصد است.

*حذف تعرفه 100 درصدی در سال آینده

افخمی‌راد از حذف تعرفه 100 درصد برای سال آینده خبر داد و افزود: بالاترین رقم تعرفه در سال آینده 75 درصد خواهد بود که این امر موجب افزایش شفافیت و تسهیل در امر گمرک می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: با ثبات در قوانین و کاهش طبقات تعرفه‌ای به دنبال پیوستن به سازمان توسعه تجارت جهانی هستیم.

وی استفاده از تجارب مالیاتی کشورهای توسعه یافته را موجب ارتقای وضعیت موجود و ثبات اقتصادی دانست و گفت: با سیاست‌های غیرعلمی راه به هیچ جایی نخواهیم برد.

افخمی با بیان اینکه تحریم‌ها با اقتصاد ما تنیده شده، خاطرنشان کرد: امیدواریم با پیگیری‌های وزارت امور خارجه گره از تحریم‌ها که تحریم بانکی در راس آن قرار گرفته باز شود و موجب افزایش رقابت‌پذیری تولید و صادرات در بازارهای جهانی شود.

رئیس سازمان توسعه و تجارت ایران کمبود منابع و کاهش اختلاف قیمت مرجع و آزاد ارز را دلیل عدم ارائه مشوق‌های صادراتی همچون گذشته عنوان کرد.

وی صادرات خدمات فنی و مهندسی را از اولویت‌ها در صورت اختصاص منابع مالی برای مشوق صادراتی اعلام کرد و ادامه داد: این امر در دستور کار شورای عالی صادرات قرار گرفته، اما فعلا هیچ منبع مالی و یا دستوری مبنی بر پرداخت مشوق‌ها صادراتی معوق در اختیار نداریم.

*افزایش 3.5 میلیارد دلاری سرمایه 3 بانک تخصصی

افخمی‌راد از افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات و بانک توسعه صادرات در سال‌جاری خبر داد و گفت:  3.5 میلیارد دلار برای افزایش سرمایه سه بانک تخصصی کشاورزی، صنعت و معدن و توسعه صادرات از محل صندوق توسعه ملی تخصیص یافته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکلات صادرکنندگان در استان‌ها در مورد مسئله عدم رعایت معافیت مالیاتی صادرکنندگان، افزود: عدم وصول مالیات بر ارزش افزوده توسط صادرکنندگان در دستور کار شورای عالی صادرات قرار دارد.

وی با بیان اینکه کارت بازرگانی نباید بنای کار تجارت قرار بگیرد، گفت: هیچ کشوری به جز ایران ثبت سفارش کالا نداشته و تنها بازرگانان ایران و اندونزی کارت بازرگانی دارند.

*منابع ارزی بلوکه شده ضمانت‌نامه تجار می‌شود

افخمی تصریح کرد: پیش‌نویس این طرح که صدور و تمدید کارت بازرگانی از دریافت تاییدیه از سازمان‌های تامین اجتماعی و امور مالیاتی معاف شود، تهیه و به هیئت دولت ارسال شده است.

رئیس سازمان توسعه و تجارت ایران صدور ضمانت‌نامه برای تجار را مربوط به تحریم‌ها دانست و خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم تا از منابع ارزی بلوکه شده کشور به‌عنوان ضمانت‌نامه برای تجار و بازرگانان ایرانی استفاده کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: دولت حق ندارد به بهانه تنظیم بازار داخلی مانع از صادرات شود، بلکه در صورت کمبود می‌تواند به واردات روی بیاورد./فارس

کد مطلب: 271900