توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرکل استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد:
الگوی زیست فرهنگی در کشور نیازمند تغییر و تحول است
دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۷
مدیرکل استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی از راه‌های گرایش به کتاب تغییر الگوی زیست فرهنگی است و اگر بتوانیم الگوی فرهنگی را تدوین کنیم به طور قطع کتاب خوانی در زندگی ما نهادینه می‌شود.
به گزارش عرش نیوز؛محمدمهدی احمدی در اختتامیه بیست و دومین دوره هفته کتاب قزوین که در سالن همایش‌های دانشگاه بین‌الملل امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار کرد: همواره کتاب در رشد تمدن های بشری موثر بوده است و یکی از شاخصه‌های قشر توسعه  یافته میزان سرانه مطالعه کتاب است.

وی افزود: در اسلام هم کتاب از جایگاهی بالایی برخوردار است و به طور مثال معجزه پیامبر کتاب است و در باب نویسندگی ارزش کتاب به اندازه‌ای است که در جنگ بدر وقتی مشرکان اسیر شدند شرط آزاد شدن آن‌ها آموزش مسلمانان است.

مدیرکل استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: در مکتبی که در آن کتاب و سرانه مطالعه پیشینه زیادی دارد سرانه مطالعه در جوامع فعلی آن ضعیف است و باید بیش از این‌ها سرانه مطالعه را افزایش دهیم.

احمدی خاطرنشان کرد: کشور ایران دارای پیشینه ای مطلوبی در سرانه کتاب است و امروزه میزان سرانه کتاب در ایران هیچ تناسبی با گذشته خود ندارد و سرانه مطالعه در حال حاضر در شأن جوامع اسلامی نیست.

وی درباره عواملی که گرایش به کتاب ضعیف شده است، بیان کرد: بی‌نیازی از مطالعه و حس دانایی کل یکی از عواملی است که سبب شده است میزان گرایش به کتاب ضعیف شده است و مردم ایران فکر می‌کنند که دانای کل هستند.

مدیرکل استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دومین دلیل گرایش ضعیف به کتاب وجود فضای مجازی است و با وجود اینکه فضای مجازی فوایدی دارد، اما از عواملی است که گرایش ما به کتاب را کم کرده است و باید از فضای مجازی به گونه ای استفاده کنیم که ضمن استفاده مطلوب از غربت کتاب هم جلوگیری شود.

احمدی عنوان کرد: سومین دلیل گرایش ضعیف به کتاب نوع ادبیاتی است که در کتاب‌ها استفاده می‌شود و این ادبیات متناسب با ساختار روحی و فکری خوانندگان کتاب نیست.

مدیرکل استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اینکه چه باید کرد که گرایش ضعیف به کتاب برطرف شود، گفت: یکی از راه‌های گرایش به کتاب تغییر الگوی زیست فرهنگی است و اگر بتوانیم الگوی فرهنگی را تدوین کنیم به طور قطع کتاب خوانی در زندگی ما نهادینه می‌شود.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 334108