توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
سرگردانی مردم در معابر بی نشان و هم نام کرج+عکس
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۶
آنجا که آتش نشان و امداد گر اورژانس کوچه به کوچه دنبال پلاکی می گردند که نیست و یا کوچه ای که نامی مشابه کوچه دیگر در همان محل دارد، ثانیه های نجات از دست می رود. زمانی که نیروی انتظامی نمی تواند به طور دقیق مجرمین را رد یابی کند و مرسولات پستی نیز به دست صاحبانشان نمی رسند، امنیت جان و مال شهروندان به خاطر معابر بی نشان و هم نشان کرج به خطر می افتد که باید برای آن چاره اندیشی کرد.
به گزارش عرش نیوز؛وارد شهر کرج که می شوی اگر برای نخستین بار باشد و باید کفش پولادین به پا کنی و باک بنزینت را پر و کمر همت به نشانی هایی سخت و تابلوهایی که کمتر مسیر مستقیم را نشانت می دهند.

این عبارت را اغلب میهمانان ساکنان شهر کرج به خوبی تجربه کرده اند.نام هایی که ساکنان اغلب به اسم قدیمی تر آن میشناسند و مسافران و رهگذران در پی نام های جدید آواره خیابان ها می شوند، از سوی دیگر ثانیه های نجات و امنیت نیز با کندی می گذرد و ماموران اورژانس و اتش نشانی و امداد و نجات و امانتداران پستچی سرگردانی بیشتری را در این شهر تجربه می کنند.

به راستی علت این همه بی نظمی و سردرگمی در نشانی های این شهر چیست؟

اساسا هدف از نام گذاری، راهنمایی افراد به سمت مقصد یا کالایی مشخص است که بر اساس نام به شخصیت و شان افراد حال و هوای یک محل و یا محتوی کالای مورد نظر پی خواهیم برد. حال این هدف هوشمندانه و ضروری چه طور در طول تاریخ به بیراهه رفت و نام ها نامربوط شدند یک سوی گرفتاری ها و آشفتگی آدرسها و سردر گمی مسافران سوی دیگر است.

این روزها به شنیدن نام های عجیب و غریب و بی ربط بر روی مغازه ها و تولیدات کالا و  کودکان عادت کرده ایم اما عادت کردن به سردرگمی در یافتن پلاک یک منزل یا نام یک خیابان در محلی که چندین نام تکراری دارد و یا اصلا نام ندارد امکان پذیر نیست.

سیمین بهمن پور مشاور مدرسه می گوید: از آنجا که به صورت دوره ای موظف به سرکشی و بررسی محل زندگی برخی دانش آموزان هستیم بارها و بارها اشتباهات نشانی و یا تشابهات اسمی کوچه وخیابان را تجربه کرده ایم.

وی می گوید : وقتی در یک خیابان 100 متری حصارک سه تا کوچه شهید محمدی وجود دارد و هیچ کدام پلاک گذاری با حساب و کتابی ندارند، اسامی و پلاکها مشکل ما را در یافتن آدرس مورد نظر یاری نمی کند.

شهروند دیگری می گوید: در گذشته بافت و حال و هوای محلات قدیم به گونه ای بود که هم محله ای ها یکدیگر را می شناختند و نام محله و کوچه از پنجاه سال پیش هرچه که بود عوض نمی شد و با فرهنگ و روحیه و آدم ها و خاطرات آنها ربط داشت و تکراری نبود.

سرخوش می گوید: به واسطه خلوت بودن محله ها اگر آدرسی را پیدا نمی کردی با گفتن نام فرد مورد نظر امکان پیدا کردنش وجود داشت اما با ساخت و سازهای بی رویه و آپارتمان نشینی دیگر همسایه بغل دستی و اهالی هم نام و نشانت را نمی شناسند.

 

مرضیه قورچی ساکن یکی از محله های کرج می گوید: همسر من نامه رسان است و بارها از تداخل نام و تعدد پلاک های نصب شده روی دیوار یک منزل دچار سردرگمی و درد سر شده است و این شیوه نادرست آدرس ها که هر چند سال یک بار تغییر می کند و پلاک جدید کنار پلاک قدیم نصب می شود همه را دچار مشکل کرده و باید مدیریت قانون مندی برایش در نظرگرفته شود.

بی نظمی نشانی ها مخل آرامش است

جمال جنانی روانشناس می گوید : اصولا بی نظمی و آشفتگی تاثیرات عمیق و جدی را بر روان انسان می گذارد. وقتی ساختار یک شهر از بی نظمی و بی برنامگی رنج می برد ،تاریخ و روحیات مردمش فراموش می شوند، نماد های بومی در آن دیده نمی شوند  و برای یک مهمانی ساده یا مراجعه به پزشک یا قرار با یک دوست، دقایق زیادی را سردرگم یافتن جای پارک و نشانی و پلاک می شوند وعدم نصب تابلوی مناسب یا نام تکراری،اضطراب وقت و عصبانیت را ایجاد می کند، نه تنها ازملاقات و میهمانی لذت نمی برند و آرامش افراد بر هم می خورد، سیری غیر طبیعی و زیر پوستی و روزانه در نهادینه می شود که تمام روابط روز مره را با دیگران تحت تاثیر قرارخواهد داد.

عدم وجود سیستم های کد گذاری و نظام یک پارچه و نرم افزاری عامل مشکلات است

از نگاه شهردار کرج اساسی ترین دغدغه مدیریت شهری و کمیسیون فرهنگی شورای شهر و کمیته نام گذاری همواره سامان دهی معضلات این چنینی بوده است .

علی ترکاشوند با اشاره به تقسیم بندی های مستقل قدیمی در منطقه که زمینه ساز این آشفتگی ها بوده است می گوید: : با توجه به این که در گذشته فردیس و حصارک و گوهردشت و دیگر مناطق ، شهرداری های مستقلی داشته اند که هر کدام نام گذاری های جدا گانه ای را انجام داده اند ،  تداخل و تشابه اسمی بسیاری را بوجود آورده است و با توجه به عدم وجود سیستم های کد گذاری و نظام یک پارچه و نرم افزاری مشکلات متعددی به وجود آمده است.

وی ریشه برخی مشکلات را درفرهنگ و طرز تلقی مردم از اسامی و نام ها می داند و می گوید: تشابه اسمی نام دو شهید در چند خیابان نزدیک هم نیز مشکلاتی را ایجاد کرده اند.

این مسئول با تایید سردرگمی شهروندان به دلیل بی نظمی آدرس ها می گوید: بزرگ ترین آسیب متوجه نیروی های خدمات شهری از جمله آتش نشانی و اورژانس و پلیس و غیره است که با جان امنیت مردم سر و کار دارند.

در همین راستا طرح سامان دهی کد گذاری خیابانها آغاز شده و که علی رغم پیش بینی های لازم برای بهره برداری تا پایان تابستان جاری موفق به تکمیل طرح نشده ایم.

 شهردار کرج اعلام کرد: امیدواریم به زودی با بهره گیری از خدمات GIS که در شهرداری تدارک دیده شده است لایه های مختلف شهر شناسایی و بخش بندی شوند. در این راستا اتوماسیون مورد نظر ساختار جامع را با نگاه استاندارد بحران رعایت خواهد کرد.

ترکاشوند افزود: با پایان یافتن بخش طراحی و طی مراحل اداری و عبور از فرایند طولانی کمیته ها و نهاد های کلان ذیربط امیدواریم نشانی ها و دسترسی های عمومی و تخصصی هدفمند شوند.

منبع:مهر

کد مطلب: 322507