توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون وزیر بهداشت در کرمانشاه:
واردات دارو در سالجاری ۳۰ درصد کاهش یافت
سه شنبه ۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۰
معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در کرمانشاه گفت: در سال ۹۲ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار واردات دارو داشته‌ایم که این مقدار امسال با ۳۰ درصد کاهش روبه‌رو شده است.
به گزارش عرش نیوز؛رسول دیناروند در جمع خبرنگاران در مورد ظرفیت تولید دارو در کشور اظهار داشت: از نظر کمی 95 درصد تولید داروی کشور در داخل انجام می‌شود ولی از نظر ارزش بازار 40درصد داروهای وارداتی بوده و 60درصد تولید داخل است.

معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به سیاست‌های این وزارتخانه برای کاهش واردات دارو افزود: تلاش می‌کنیم با مواردی همچون افزایش تولید دارو در داخل، کالاهای تولید داخل جایگزین واردات شود تا ارزبری حاصل از واردات دارو کاهش یابد.

دیناروند از اجرای طرح سلامت الکترونیک در کشور خبرداد و گفت: این در سه استان به صورت پایلوت اجرا می‌شود که با توجه به وجود زیرساخت‌های مناسب در استان کرمانشاه، شهرستان پاوه یکی از مراکز اجرای طرح سلامت الکترونیک تا سه ماه آینده است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به مزایای اجرای طرح سلامت الکترونیک، افزود: از مزایای این طرح می‌توان به ایجاد زمینه بهتر برای اجرای طرح پزشک خانواده و نسخه‌نویسی الکترونیکی اشاره کرد که طرح سلامت الکترونیک به‌زودی به سراسر کشور تعمیم می‌یابد.

وی در مورد داروهای بیماران سرطانی گفت: در بحث داروهای بیماران سرطانی دو کار اساسی انجام شده که در چارچوب تفاهم‌نامه با سازمان‌های بیمه‌گر امسال 300 قلم داروی اساسی در درمان بیماران سرطانی مشمول این تفاهمنامه شدند.

این مقام مسئول از پوشش 70 تا 90درصدی داروهای بیماران سرطانی خبرداد و خاطرنشان کرد: داروهایی که در سال گذشته پوشش بیمه‌ای داشته تا هزینه آنها تا 90درصد توسط سازمان‌های بیمه‌گر پرداخت می‌شود و برای داروهای جدید این رقم 70درصد است.

معاون وزیر بهداشت سیاست دیگر این وزارتخانه در قبال بیماران سرطانی را حمایت‌های پزشکی بیان کرد و افزود: در این برنامه علاوه بر حمایت دارویی از بیماران سرطانی، حمایت‌های پزشکی برای پوشش بهتر روند درمان آنها اعمال شده است.

دیناروند گفت: در حال حاضر در انتظار مشخص شدن اعتبارات بودجه 94 هستیم که پس از مشخص شدن رقم این اعتبارات و در صورت اطمینان طرح جدیدی در راستای استفاده از درآمدهای نرخ ارز برای کمک به بیماران صعب‌العلاج اجرا می‌شود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به ظرفیت‌های استان کرمانشاه، افزود: همسایگی با کشور عراق و اقلیم کردستان دو ظرفیت پذیرش گردشگران سلامت و توسعه صادرات دارو و تجهیزان پزشکی را برای استان کرمانشاه به‌وجود آورده است.

دیناروند با بیان اینکه تلاش می‌کنیم صادرات دارو در سالجاری به کشور عراق به رقم 500 میلیون دلار افزایش یابد گفت: در صورت تحقق این رقم بیش از 10درصد عملکرد سال 93 می‌شود.

معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اجرای طرح تحول در نظم سلامت افزود: در چارچوب اجرای این طرح، علاوه بر ساخت بیمارستان‌های جدید به دنبال تجهیز و نوسازی بیمارستان‌های قدیمی هستیم.

دیناروند سیاست دیگر وزارت بهداشت را دنبال کردن صرفه‌ اقتصادی در بیمارستان بیان کرد و گفت: تلاش می‌کنیم خریدهای بیمارستانی توسط معاونت غذا و دارو انجام و در میان بیمارستان‌های توزیع شود که استان کرمانشاه می‌تواند در اجرای این طرح موفق باشد.

وی در مورد قاچاق دارو در سطح کشور بیان کرد: معضل قاچاق دارو یکی از مشکلات اصلی کشور است که در استان‌های مرزی شدت بیشتری دارد و البته قاچاق دارو در استان‌های شرقی، جنوبی و غربی متفاوت است.

وی با اشاره به اجرای سه برنامه از سوی وزارت بهداشت برای مقابله با قاچاق دارو گفت: نصب برچسب اصالت کالا، پیگیری قوانین و آئین‌نامه‌های جدید برای برخورد با قاچاقیان و عرضه‌کنندگان این قبیل کالاها بدون داشتن مجوز از جمله این برنامه‌های است.

معاون وزیر بهداشت آگاه‌سازی مردم را رویکرد دیگر این وزارتخانه در بحث مبارزه با قاچاق دارو بیان کرد و افزود: چنانچه مردم آگاه باشند که کالاهای قاچاق به‌طور عمده تقلبی هستند و کشور نیز ظرفیت بالایی برای تولید دارو دارد از میزان استفاده این کالاها کاسته می‌شود.

دیناروند در پاسخ به سئوالی پیرامون وجود نیترات در محصولات غذایی گفت: مسئولان در قابل معضل وجود نیترات در محصولات غذایی افراط و تفریط نکنند که در یک حالت کلی همه محصولات غذایی را سالم بیان کرد و یا اعلام کنند که همه مواد غذایی آلوده هستند.

وی خاطرنشان کرد: معضل نیترات نباید کتمان شود و در برخورد با این مسئله نیازمند آموزش هستیم که در همکاری با سازمان‌هایی همچون جهاد کشاورزی برای مقابله با این موضوع برنامه‌های در حال اجرا است.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه کشور در تولید داروهای طبیعی ظرفیت مناسبی دارد افزود: در سال‌های اخیر تولید فراورده‌های دارویی گیاهی افزایش یافته که در حال حاضر این فرآورده‌ها هزار پروژه هستند.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 348762