توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
دلیل ورود تقاضای کاذب به بازار آهن/ اشتغال صنعت فولاد نباید فدای منافع یک عده بازرگان شود
يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۰
عضو انجمن فولاد با بیان اینکه چشم‌انداز افزایش قیمت‌ها باعث افزایش تقاضای خرید در بازار آهن شده است، گفت: جای افزایش قیمت در صنعت فولاد باز هم وجود دارد.
به گزارش عرش نیوز به نقل از فارس ، رضا شهرستانی در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: در جلسه‌ای که با وزیر صنعت داشتیم، از کاهش تعرفه واردات شمش فولاد جلوگیری شد. در این جلسه برخی حاضرین نسبت به کمبود شمش فولاد اعتراض کردند و گفتند مشکلی با قیمت نداریم، وزیر صنعت هم تأکید کرد که اولویت باید با تأمین نیاز داخل باشد.

وی ادامه داد: بر این مبنا قرار شد شمش فولاد با نرخ صادراتی و بر اساس مشوق‌های صادراتی به کارخانه‌های داخلی ارائه شود، البته میزان پایین خرید از بورس طی روزهای اخیر اثبات کرد که کمبود شمش فولاد در کشور وجود ندارد و فقط عده‌ای به دنبال کاهش تعرفه هستند تا با استفاده از یوزانس، نسبت به واردات اقدام کنند و حتی فولاد وارداتی را زیر قیمت تولیدات داخلی عرضه کنند تا نقدینگی جذب کنند.

عضو انجمن فولاد ضمن ابراز مخالفت با کاهش تعرفه واردات شمش فولاد در راستای حمایت از تولیدات داخلی، گفت:‌ در صنعت فولاد به ازای هر یک میلیون تن تولید فولاد، برای 3 هزار نفر اشتغال‌زایی مستقیم می‌شود که این میزان شغل نباید برای منافع یک عده بازرگان، فدا شود.

شهرستانی تصریح کرد: درخواست واردکنندگان شمش، اعمال تعرفه صفردرصدی است. هم‌ اکنون تعرفه واردات شمش 10 درصد است و سود بازرگانی 5 درصدی نیز اعمال می‌شود.

وی در واکنش به این مسئله که در حال حاضر منابع مالی قابل توجهی وارد بازار آهن شده و این در حالی است که ساخت و ساز رونق زیادی نگرفته و به نظر می‌رسد که تقاضای کاذب وارد بازار شده است، گفت: قیمت شمش فولاد چین در ابتدای سال 400 دلار بود که هم‌اکنون به 540 دلار رسیده است و رشد 35 درصدی را نشان می‌دهد، درحالی که این قیمت در ایران از 1350 تومان به ازای هر کیلو به حدود 2 هزار تومان رسیده و رشد 50 درصدی را تجربه کرده است.

وی تصریح کرد:‌ این سؤال مطرح است که چرا با وجود رشد 35 درصدی قیمت‌های جهانی شمش فولاد، قیمت‌ها در ایران 50 درصد افزایش یافته است. در این مورد باید بگویم همان زمان که قیمت شمش در ایران حدود 1350 تومان بود، این نرخ معادل 350 دلار می‌شد در نتیجه قیمت‌ها در ایران 12 درصد زیر قیمت جهانی بود که حال با احتساب رشد 35 درصدی قیمت جهانی، رشد 47 درصدی را تجربه کرده‌ایم.

شهرستانی اضافه کرد: از ابتدای سال نیز اختلاف نرخ 3 درصدی داشتیم که به قیمت‌ها اضافه شده و حالا به رشد 50 درصدی قیمت‌ها دست یافته‌ایم و ما تازه به قیمت‌های جهانی رسیده‌ایم.

عضو انجمن فولاد در مورد دلیل افزایش خرید آهن در بازار نیز گفت:‌ با توجه به بالا رفتن قیمت تمام شده به دلیل رشد نرخ مواد اولیه تولید و اینکه هنوز این افزایش قیمت به بازار منعکس نشده و قیمت‌ها جای افزایش دارند، تجار برای خرید انگیزه دارند و تقاضای خرید در بازار افزایش یافته است.

وی در پایان میزان تولید فولاد خام را طی سال‌ جاری حدود 21 میلیون تن پیش‌بینی کرد و گفت: البته با هدف تولید 55 میلیون تن تا سال 1404 فاصله 60 درصدی داریم اما با حمایت از تولید داخل امکان تحقق این رقم فراهم خواهد شد.

انتهای پیام/
کد مطلب: 392268