توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
شکاف زمین و فروچاله ها آثار افت آب های زیر زمینی در استان سمنان
دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۷
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان کاهش حجم مخازن آب زیرزمینی در این استان را باعث بیابان زایی، ایجاد شکاف ها، نشست زمین، وقوع فروچاله ها و کاهش کیفی آب دانست.
به گزارش عرش نیوز؛'اتابک جعفری' گفت: افت سطح آب در درازمدت رخ داده ؛ نشست زمین، ایجاد ترک ها و فروچاله ها در دشت های جنوب سمنان، دامغان و گرمسار به وضوح قابل مشاهده است.

وی خاطرنشان کرد: برداشت بی رویه و بیش از حد از منابع آب زیرزمینی به خصوص چاه های کشاورزی باعث افت شدید سطح آب زیرزمینی در این استان شده بطوری که باعث افت سالانه حدود 188 میلیون مترمکعب آب (حدود هفت دهم متر در سال) شده است.

وی با اشاره به محدودیت های منابع آبی در استان سمنان گفت: استفاده صحیح و مدیریت این منابع حیاتی عزم همگانی و ملی را می طلبد.

جعفری با اشاره به کاهش بارندگی در ماههای اخیر در این استان افزود: بر اساس آمار و اطلاعات سال آبی 93 - 92 استان سمنان نشان دهنده کاهش 70 درصدی بارش نسبت به مدت مشابه در سال آبی گذشته و کاهش 52 درصدی نسبت به میانگین درازمدت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت :از حدود چهار هزار و 800 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق، 750 رشته قنات و 920 دهنه چشمه و در مجموع به میزان 945 میلیون مترمکعب آب استحصال می شود.

وی یادآور شد: از این میزان آب زیرزمینی قریب 824 میلیون مترمکعب سهم بخش کشاورزی، 87 میلیون مترمکعب سهم بخش شرب و بهداشت و حدود 34 میلیون مترمکعب سهم صنعت است.

وی گفت: سهم عمده ای از منابع آب استان سمنان در بخش کشاورزی مصرف می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان فرهنگ سازی در استفاده صحیح از آب را عمده ترین راهکار مقابله با بحران آب دانست .

وی افزود: جلوگیری از اضافه برداشت آب به خصوص بهره برداران آب زیرزمینی، نصب کنتورهای هوشمند آب، افزایش راندمان کشاورزی و تشویق عمومی برای مدیریت صحیح و استفاده از آبهای غیرمتعارف از عوامل تاثیرگذاری است که می تواند استان سمنان را از بحران کم آبی خارج کند.

استان سمنان در حاشیه کویر مرکزی واقع شده و از نظر هواشناسی جزء مناطق گرم و خشک و میانگین بارش در این استان کمتر از 120 میلیمتر در سال است که این رقم نصف میانگین کشور است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 317568