توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
گفتمان‌سازی کتاب و مطالعه باید در نمایشگاه‌های کتاب کشور فراهم شود
شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۱
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جنبش فرهنگی در حوزه کتاب و ارتقا شاخص کتابخوانی را از اهداف برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در استان‌ها دانست و گفت: امکان گفتمان‌سازی در حوزه کتاب و مطالعه باید در نمایشگاه‌های کتاب فراهم شود.
به گزارش عرش نیوز؛سید عباس صالحی ظهر امروز در مراسم افتتاح دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب گیلان در محل دائمی نمایشگاه‌ها در این شهر، با اشاره به سابقه فرهنگی گیلان، اظهار کرد: صفویه دولت هویت بخش ایران مدیون گیلانیان است.

وی با اشاره به سلسله آل‌بویه در گسترش تشیع نقش بسزایی داشتند و از منطقه گیلان برآمدند، افزود: یکی از مولفه‌های اساسی در حوزه فرهنگ در گیلان این است که این استان با اسلام علوی خو گرفته و منشا گسترش اسلام علوی در کشور شد و این نکته بسیار مهمی برای این منطقه بوده است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ویژگی دوم و بارز گیلان نقش آن در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی است جنبش مشروطیت در دوره‌های اخیر و جنبش میرزا کوچک به عنوان یک جنبش مهم اجتماعی و در نهایت نهضت امام خمینی(ره) و دفاع مقدس، نقش گیلان را بسیار حائز اهمیت کرده است.

صالحی با اشاره به نقش پایدار گیلانیان در جنش‌های اجتماعی و سیاسی، تصریح کرد: مولفه سوم گیلان مشخصه‌های فرهنگی این سرزمین است، گیلان با هویت فرهنگی عجین شده و در طول تاریخ و امروز گیلان در حوزه فرهنگ برای همگان شناخته شده است.

وی با بیان اینکه فرهنگ گیلان و گیلانی نیازی به تبلیغ ندارد، خاطرنشان کرد: سردار دیلمی از علمای بزرگ شیعه و میرزا عبدالله در رشت و در دوره معاصر آیت‌الله العظمی بهجت(ره) گیلان را در حوزه فرهنگی زبان زد خاص و عام کردند و در حوزه زبان و ادبیات لیست بلند بالایی از مردم این استان قابل تهیه است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از ویژگی‌های منطقه گیلان  را عمومی‌سازی فرهنگ دانست و افزود: فرهنگ به بدنه اجتماعی این سرزمین به راحتی راه یافته و نخستین کتابخانه در گیلان خود نشانگر این مطلب است.

صالحی تصریح کرد: فرهنگ در این منطقه صرفا به افراد خاص معطوف نمی‌شود و بدنه اجتماعی گیلان درگیر مباحث فرهنگی، اندیشه و تفکر است و این خود ایجاب می‌کند که نگاه مضاعف از سوی مسئولان به فرهنگ گیلان شود.

وی  حضور مسئولان در افتتاحیه نمایشگاه کتاب را نشان دهنده نگاه جدی و عمیق در گیلان به مقوله فرهنگ دانست و گفت: مسئولان سیاسی و اجتماعی استان احساس دین دارند و بر این باورند که اگر فرهنگ از نان شب واجب‌تر نیست کمتر از آن هم نیست.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند "کتاب انقلاب عصاره تمدن‌ساز است و تمدن‌ها از کتاب شروع می‌شود"، تصریح کرد:  در تمدن‌های تاریخی که نگاه کنیم متوجه می‌شویم که جریان دایره المعارف مقدمه‌ای برای شکل‌گیری انقلاب فرانسه شد.

صالحی افزود: همه چیز در فرهنگ و همه رسانه‌ها به کتاب ختم می‌شوند، نمایشگاه استانی با چند هدف در گیلان شروع به کار کرده که شامل دسترسی به کتاب در شکل تجمیعی و تقویت اقتصاد نشر است.

نشر کتاب امروز گرفتار بحران‌ها و رکوردهای مضاعف است

وی با بیان اینکه حوزه نشر امروز گرفتار بحران‌ها و رکوردهای مضاعف است، گفت:  نمایشگاه استانی می‌تواند بخشی از این گرفتاری‌های اقتصاد نشر را تامین کند، خرید ارزان‌تر کتاب در این نمایشگاه‌ها با یارانه‌هایی که در اختیار قرار می‌گیرد 30 درصد تخفیف و به بالا را فراهم می‌کند.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب فرصت بیشتری را فراهم می‌کند تا سرانه کتاب در کشور افزایش یابد، خاطرنشان کرد: نمایشگاه کتاب در فضای استان فرصتی را برای ترویج گفتمان مطالعه فراهم می‌کنند.

گفتمان‌سازی کتاب و مطالعه باید در نمایشگاه‌های کتاب کشور فراهم شود

صالحی، جنبش فرهنگی در حوزه کتاب و ارتقا شاخص کتابخوانی را از اهداف برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در استان‌ها دانست و تاکید کرد: امکان گفتمان‌سازی در حوزه کتاب و مطالعه باید در نمایشگاه‌های کتاب فراهم شود، آن چیزی که اقتصاد نشر را ریل‌گذاری می‌کند تا در مسیر خود حرکت کند افزایش سرانه مطالعه است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کتاب مادر فرهنگ است و هفته کتاب باید به هفته فرهنگ تبدیل شود، گفت: در نمایشگاه‌ها باید سعی شود تا این مهم تحقق یابد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 327567