توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:
طرح "موجود زنده تغییر ژن یافته" در بیرجند انجام می‌شود
سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۳۵
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: طرح فناورانه موجود آزمایشگاهی تغییر ژن یافته در این دانشگاه در حال انجام است و سال آینده به پایان می‌رسد.
به گزارش عرش نیوز، اصغر زربان عصر امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران در بیرجند اظهار داشت: در این دانشگاه سعی بر این شده است که در بحث‌های تحقیقاتی و پژوهشی زمینه لازم برای توسعه فراهم شود.

وی افزود: سه مرکز مصوب تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند داریم و برای اینکه دستاوردهای علمی ما منتشر شود ژورنال‌هایی را نیز به چاپ می‌رسانیم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: به دنبال زمینه‌سازی برای تحقیقات بالینی هستیم و ارتباط بین علوم پایه و بالینی از اهداف دانشگاه علوم پزشکی بیرجند است.

زربان افزود: تعداد طرح‌های هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از ابتدای آبان ماه سال گذشته تا آبان ماه امسال تعداد ۴۴ طرح است، همچنین ۵۲ طرح مصوب دانشجویی و ۳۰ طرح کارمندی نیز داریم.

وی با اشاره به مقالات به چاپ رسیده توسط این دانشگاه اظهار داشت: تعداد ۹۹ مقاله به زبان فارسی و ۹۰ مقاله به زبان انگلیسی به چاپ رسیده و تعداد ۲۸۱ مقاله در داخل و خارج از کشور داشتیم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: طرح آمایش سرزمینی که به دانشگاه بیرجند واگذار شده است، می‌توانست بین دو دانشگاه انجام شود و متاسفانه گاهی مسئولان استانی دانشگاه علوم پزشکی را فقط در بحث درمان می‌شناسند.

زربان افزود: در بنیاد ملی نخبگان و پارک علم و فناوری جای دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و تیم مشاوره‌ای استانداری خراسان جنوبی خالی است.

وی با اشاره به اعتبارات این دانشگاه تصریح کرد: در بودجه امسال ۶۰۰ میلیون تومان برای ۱۸۴ طرح تحقیقاتی این دانشگاه در نظر گرفته شده است که تاکنون ۵۰ درصد آن تنها اختصاص یافته و از رقم اختصاص یافته مبالغی برای دستمزد و حقوق برداشته شده است.

زربان به هم مرزی خراسان جنوبی با افغانستان اشاره و تصریح کرد: مسئولان این کشور نشست‌هایی در زمینه اعزام دانشجو، اعزام استاد و آموزش داشته که دانشگاه علوم پزشکی خراسان جنوبی در واحد تحقیقات آمادگی دارد که با کشور افغانستان همکاری کند.

وی اظهار داشت: گاهی به این دانشگاه در بحث مشارکت‌هایی که باید دانشگاه در آن دخیل شود کمتر توجه قرار می‌شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت:درمان موضوعی نیست که هیچگاه بتوان رضایت تمامی مردم را اجلب کرد که در این راستا دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در زمینه جذب پزشک متخصص از استان‌های دیگر با مشکل مواجه است و گاهی حتی برخی دکترها تمایلی برای حضور در این استان را ندارند.

زربان افزود: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند سه مرکز تحقیقاتی آترواسکلروز و عروق کرونر، مرکز تحقیقات هپاتیت ومرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت را دارد.

وی اظهار داشت: طرح فناورانه موجود آزمایشگاهی تغییر ژن یافته در این دانشگاه در حال انجام است و این طرح در کشور محدود بوده که امید است در سال آینده بتوانیم خبر خوشی در این حوزه به مردم استان دهیم.

منبع تسنیم
کد مطلب: 343866