توصيه مطلب 
۱
 
Share/Save/Bookmark
۴۵۰۰ چاه عمیق در اردبیل نیازمند نصب کنتور هوشمند است
يکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۳۱
نمین- معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان اردبیل با تاکید بر لزوم احیای منابع آبی زیرزمینی در این استان گفت: هم اکنون چهار هزار و ۵۵۶ حلقه در سطح این استان نیازمند نصب کنتورهای هوشمند است.
به گزارش عرش نیوز، بهروز محمدی عصر یکشنبه در جلسه بررسی وضعیت منابع آبی شهرستان نمین افزود: در صورت تامین اعتبار لازم چهار هزار و ۵۵۶ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق باقی مانده در سطح استان نیز به این کنتور مجهز خواهند شد.

وی با بیان اینکه به منظور مدیریت منابع آبی تمامی چاههای کشاورزی استان باید طی دو سال آینده به کنتور هوشمند مجهز شوند، ادامه داد: ۳۶۰ هزار کنتور هوشمند در سطح کشور برای این منظور پیش بینی شده که یک هزار و ۲۰۰ مورد آن سهم استان اردبیل است.

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان از نصب ۱۱۷ عدد کنتور هوشمند در چاه های کشاورزی شهرستان نمین خبر داد و تصریح کرد: از این تعداد در حال حاضر ۴۳ مورد بخاطر دست کاری های شخصی مالکان مربوطه کارکرد نامناسب دارند.

وی کنتورهای دست کاری شده را نیازمند رسیدگی و اصلاح دانست و متذکر شد: هم اکنون ۴۲ حلقه چاه غیر مجاز با حجم تخلیه دو میلیون و ۶۰۰ هزار متر مکعب در شهرستان نمین شناسایی شده است.

محمدی با اشاره به شناسایی ۱۱۵ حلقه چاه دارای اضافه برداشت با برداشت چهار میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب در این شهرستان بیان داشت: از سال ۸۷ تاکنون ۶۴ حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان مسدود شده که در نتیجه بیش از دو میلیون و ۳۰۰هزار متر مکعب آب صرفه جویی می شود.

وی نصب کنتورهای هوشمند، مسدود کردن چاههای غیرمجاز باقی مانده، عدم ارائه تسهیلات و تحویل نفت از سوی سازمان جهاد کشاورزی و شرکت نفت به صاحبان چاههای غیرمجاز را در راستای احیای منابع آبی نمین ضروری دانست.

این مسئول افزود: در عین حال ترویج شیوه های نوین آبیاری از قبیل اجرای تیپ در اراضی کشاورزی از سوی جهاد کشاورزی از جمله مهمترین راهکارهای موجود در مدیریت بهینه مصرف آب است.

منبع: مهر
کد مطلب: 342588