توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
سهم انرژی های نو در صنعت برق کشور افزایش می یابد
يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۴
مدیرعامل شرکت توانیر گفت: سهم انرژی های نو در صنعت برق کشور تا پایان امسال نسبت به پایان سال گذشته به دو برابر افزایش می یابد.
به گزارش عرش نیوز؛همایون خاوری خیاوی ظهر یکشنبه در نشستی خبری که در سالن کنفرانس شرکت برق منطقه ای گیلان برگزار شد، افزود: سالانه میزان بهره مندی از انرژی های نو و بادی در سطح کشور نسبت به سال گذشته خود تا دوبرابر افزایش می یابد و این بیانگر آنست که در چند سال آینده نیروگاه های با سوخت فسیلی از چرخه خارج می شوند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه چند درصد از انرژی برق از مرحله تولید تا توزیع در کشور اتلاف می شود و استاندارد این تلفات در سطح جهان چگونه است، اظهار داشت: میزان هدررفت انرژی از مرحله تولید تا توزیع در سطح کشور 15.5 درصد بوده و در کشورهای پیشرفته نیز این میزان به کمتر از 10 درصد است.

مدیرعامل شرکت توانیر همچنین ادامه داد: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته میزان اتلاف انرژی از مرحله تولید تا توزیع به 10 درصد در سطح کشور کاهش خواهد یافت که تحقق این مهم با تلاش جهادی، نخبگان و کارشناسان صنعت برق و بهره گیری از توانمندی دانشگاه ها صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه طرح جهادی، علمی و تخصصی کاهش اتلاف منابع هم اکنون در سطح کشور آغاز شده است، گفت: برای کاهش اتلاف انرژی به میزان کمتر از 10 درصد نیاز به صرف اعتبارات کلان بوده با توجه به اینکه هدررفت 10 درصدی انرژی برق در سطح جهان توجیه پذیر است.

خاوری خیاوی با تاکید بر اینکه ظرفیت برق نصب شده کشور 72 هزار مگاوات است، افزود: در این راستا ایران به قدرتمندترین کشور منطقه د عرصه برق مبدل شده که قابل تقدیر است.

وی اظهار داشت: صنعت برق کشور در حال حاضر دارای 32 میلیون مشترک بوده و 99.9 درصد نفوذ برق تحقق یافته و تمامی روستاهای بالای 10 خانوار برق دار شده اند در حالی که هم اکنون یک و نیم میلیارد در سطح جهان از وجود دسترسی به این نعمت محروم هستند.

مدیرعامل شرکت توانیر درباره روند بهره گیری از پژوهش و فناوری در ساخت نیروگاه ها و شبکه های مربوطه گفت: در حال حاضر تفاهم نامه های مختلفی با دانشگاه های کشور به امضا رسیده تا صنعت برق کشور بیش از پیش شکوفاتر شود.

وی ادامه داد: رویکرد صنعت برق کشور توجه به مسائل زیست محیطی و مبلمان شهری بوده تا خدمات بیشتر و با کیفیت تری به مردم ارائه شود که در این راستا از روش های مختلفی مانند پست های جی.آی.اس استفاده می شود.

منبع:مهر

کد مطلب: 333588