توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرکل حوزه اعتیاد بهزیستی:
۵ هزار تیم اجتماع محور در حوزه پیشگیری از اعتیاد در کشور فعال است
شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۲۹
مدیرکل حوزه اعتیاد بهزیستی گفت: ۵ هزار تیم اجتماع محور در حوزه پیشگیری از مواد مخدر داریم که ۱۵۰ تیم آن در استان مرکزی فعالیت دارند.
به گزارش عرش نیوز: محسن روشن‌پژوه عصر امروز در نشست خبری کارزار رسانه‌ای پیشگیری از مصرف شیشه در استان مرکزی با اشاره به رعایت کرامت و منزلت انسانی اظهار داشت: این معنا تنها به برخورد مودبانه محدود نمی‎شود بلکه ارائه برنامه مبتنی بر علم و دانش و ارائه بهترین خدمات نیز سبب رعایت کرامت انسانی است.

وی افزود: باید بهترین خدمات با بالاترین سطح و با دسترسی آسان به معتادان ارائه شده تا معتادان هنگام دریافت خدمات احساس رانده شدن نکنند، اعتیاد موضوعی است که بیشتر کشورها از جمله ایران با آن درگیر است و می‎طلبد برای آن یک برنامه جامع با استراتژی‌های مختلف در نظر بگیریم.

معاون پیشگیری درمان اعتیاد بهزیستی تصریح کرد: در پیشگیری و کاهش مصرف و درمان اعتیاد باید توجه داشت که در تمامی مراحل با انسان مواجه هستیم که باید به تمامی ابعاد وجودی وی توجه داشت و نیازها و نگرش، ارزش‌ها و مطالباتش را بدانیم، در برنامه‎های پیشگیری، درمان و کاهش آسیب‌های اجتماعی که برای معتادان در نظر گرفته می‌شود باید مبتنی بر کرامت انسانی و رعایت منزلت باشد.

روشن‎پژوه با اشاره به کاهش تقاضا در بحث اعتیاد گفت: سازمان بهزیستی به عنوان متولی کاهش تقاضا و پیشگیری از مصرف مواد مخدر و درمان شناخته شده که از همان ابتدا نیز تلاش داشته تا پیشگیری را به عنوان برنامه اولویت دار خود در نظر گرفته و سپس برنامه‌های مداخله کاهش آسیب نیز به آن اضافه شد.

وی افزود: در پیشگیری معتقدیم برنامه‌ها باید با مشارکت مردم و اجتماع محور باشد و به مولفه‎ها و ملاحظات فرهنگی و اجتماعی و بومی مردم توجه شود، برنامه‌ای از سال ۸۱ - ۸۲ با عنوان برنامه پیشگیری اولیه اجتماع محور به اجرا درامد که در همه محلات شهری، روستایی، کار و مهدهای کودک اجرا می‌شود.

معاون پیشگیری درمان اعتیاد بهزیستی تصریح کرد: این برنامه با هدف اقتدار افزایی و افزایش مشارکت مردمی طراحی شده و تلاش داریم تا زمینه و ظرفیت حضور مردم در جامعه را بالا بریم.

روشن‌پژوه با اشاره به طرح پیشگیری از مصرف مواد مخدر گفت: در این طرح ابتدا تحلیل وضعیت از محیط انجام شد که براساس آن داشته‎ها و ظرفیت‌های جامعه شناسایی و پس از ظرفیت‎سازی، آموزش و تسهیل‎سازی انجام شد که هدف آن تبدیل مردم پراکنده به گروه‎های سازمان‌یافته و تیم‎های اجتماع محور بود.

وی افزود: ۵ هزار تیم اجتماع محور پیشگیری داریم که ۱۵۰ تیم آن در استان مرکزی فعالیت دارند، راه‎اندازی خط ملی اعتیاد با شماره ۰۹۶۲۸ که به صورت تلفنی کمک مشاوره‎ای را به تمام کسانی که به نوعی با اعتیاد درگیر هستند ارائه می‎دهد.

معاون پیشگیری درمان اعتیاد بهزیستی تصریح کرد: در ۶ ماهه امسال حدود ۲۰۰ هزار نفر با این شماره تماس گرفته و از خدمات مشاوره‎ای بهره‌مند شدند و آمادگی داریم این خدمات را توسعه دهیم، در حوزه پیشگیری باید از رویکردهای مختلف بهره گرفت تا موفق شویم.

روشن‎پژوه با اشاره به توسعه فضاهای مجازی گفت: یکی از اقدامات افزایش تعامل مردم با تکیه بر فناوری‎های نوین، استفاده از فضاهای مجازی است، سامانه ملی پیشگیری از اعتیاد در مرحله آزمایشی است و هنوز رونمایی نشده است.

وی افزود: بهزیستی در ارائه خدمات درمانی نیز پیشرو بوده و از سال ۷۵برنامه درمان معتادان را به صورت پایلوت اجرا کرد، برای درمان و بازتوانی چند الگو در کشور وجود دارد که یکی از آنها مراکز سرپایی است که درمان دارویی و غیر داروئی ارائه می‎شود.

معاون پیشگیری درمان اعتیاد بهزیستی تصریح کرد: الگوی دوم مراکز درمانی اقامتی بر اساس زمانبندی است که به کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت تقسیم شده و الگوی سوم مراکز کاهش آسیب به صورت سیار است و در اختیار گذاشتن سرپناه به معتادینی که خانه و زندگی ندارند.

روشن‎پژوه با اشاره به واحدهای ارائه خدمات در کشور گفت: بر اساس آمار سال ۹۳ بیش از ۲۴۰۰ واحد در کشور به معتادان ارائه خدمات می‎کنند که در استان مرکزی شامل ۲۸ مرکز اقامتی میان مدت، یک مرکزTC مرکز DIC و ۱۵ مرکز سیار و ۳ سرپناه است.

وی افزود: با توجه به تغییرات الگوی مصرف و با افزایش مصرف کنندگان مواد مخدر تعداد زنان معتاد افزایش یافته و ۲۰درصد زنان معتاد از مواد محرک استفاده می‎کنند، ۹ درصد از ۱۳۲۰ هزار نفر معتاد زنان هستند.

معاون پیشگیری درمان اعتیاد بهزیستی تصریح کرد: یکی دیگر از تغییرات کاهش سن مصرف کنندگان است ۱۰درصد از واحدهای ارائه خدمات به زنان اختصاص یافته و گسترش برنامه ها باید متناسب با نیازها باشد.

روشن‎پژوه با اشاره به حوزه پیشگیری گفت: حوزه پیشگیری ۱۲ میلیون نفر را تحت پوشش قرار داده و سال گذشته ۵۰۰ هزار نفر و در ۶ ماهه امسال ۳۰۰ هزار نفر در حوزه درمان و کاهش آسیب ها خدمات دریافت کرده اند.

وی افزود: هدف از پیشگیری کاهش عوامل خطر و افزایش عوامل محافظت کننده است و هدف رسانه‎ها باید پشتیبانی از برنامه‎ها و ایجاد حساسیت و ایجاد احساس مسئولیت و افزایش دانش جامعه است، هدف از کارزار رسانه‎ای معجزه نیست.

معاون پیشگیری درمان اعتیاد بهزیستی تصریح کرد: برنامه‌های پیشگیرانه باید استمرار داشته تا منجر به نتیجه شود و معجزه در استمرار برنامه‎ها است، در رویکرد درمان اختصاصی زنان پروتکلی نوشته شده است، اگر هدف تخریب و سیاه‎نمایی نباشد آمار اعتیاد مانند آمار دیگر حوزه‎های سلامت باید مورد توجه باشد.

روشن‎پژوه با اشاره به توسعه خدمات گفت: یکی از عوامل کاهش اعتیاد توسعه خدمات رفاهی و تفریحی و توسعه نشاط است وباید مدیریت لذت در جامعه انجام شود باید نوع نگاه و خدمات جامعه منجر به نشاط و توسعه آن باشد.

وی افزود: سازمان بهزیستی مجوز کمپ نمی‎دهد و در حوزه کاهش اعتیاد چیزی به عنوان کمپ وجود ندارد و مراکز درمانی میان مدت باید جای این اصطلاح را بگیرد، اعتبار اجرای طرح کارزار رسانه‎ای ۱۰ میلیارد ریال بوده که خوشبختانه با یک هم‎افزایی اعتباری مواجه بودیم.

معاون پیشگیری درمان اعتیاد بهزیستی تصریح کرد: در سند جامع پیشگیری از اعتیاد اهدافی مشخص شده که برش استانی دارد و در آن سهم هر دستگاه برای برعهده گرفتن بار اعتیاد مشخص شده است.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 353784