توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
گونه جدید فندق در اردبیل ایجاد می شود
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۳
رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل از ایجاد گونه جدید فندق در این استان در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش عرش نیوز؛رامز نصیری صالح با اشاره به نتایج مطالعات سایت فندق اردبیل تصریح کرد: در حال حاضر ژنتیک فندق اردبیل در دست مطالعه است و در نظر داریم با مطالعه کامل گونه های جدید را معرفی و ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه میوه فندق اردبیل به دلیل آمیختگی با شرایط آب و هوایی و مقاومت در مقابل سرما ریز است، اضافه کرد: با هیبرید این فندق به فندق درشت گونه های جدید ایجاد می شود.

به گفته  رئیس جهاد دانشگاهی استان سه سال زمان مورد نیاز است تا مطالعات به اتمام برسد و پیش بینی می شود پس از این مدت چهار گونه جدید معرفی شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تیم کاری متشکل از دستگاه های جهاد کشاورزی، دانشگاه محقق اردبیلی، مرکز تحقیقات کشاورزی، معاونت آموزش و پژوهش استانداری، منایع طبیعی و جهاد دانشگاهی در محل جنگل فندقلو مشغول به شناسایی گونه های فندق هستند.

نصیری صالح افزود: از جمله اهداف این تیم کاری احیای جنگل فندقلو و ارائه راهکار برای ایجاد صنایع تبدیلی با استفاده از فندق است.

وی با بیان اینکه از ۱۹ سامانه این جنگل ۹ سامانه فندق دارند، بیان داشت: در عین حال نتایج مطالعات تا به امروز شناسایی ۲۰ گونه فندق در این منطقه را نشان می دهد.

 رئیس جهاد دانشگاهی استان تاکید دارد که در این مطالعات ایجاد صنایع تبدیلی از میوه فندق دنبال می شود و پتانسیل طبیعت این منطقه سرمایه گذاری در این خصوص را امکان پذیر ساخته است.

منبع:مهر

کد مطلب: 331526