توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آخرین تحولات حلب؛ آزادی ۳۶ محله از مجموع ۴۵ منطقه/ تنها ۱۵ درصد شرق حلب در دست تکفیری‌هاست
پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۵
پیروزی‌های پیاپی ارتش سوریه در شرق حلب در نتیجه فروپاشی سریع صفوف گروه‌های تروریستی و سرخوردگی و ناامیدی آنها ادامه دارد، نیروهای ارتش از چندین محور در تمام جهت‌ها به عملیات خود ادامه می‌دهند.
به گزارش عرش نیوز، پیروزی جدید ارتش سوریه که طی ساعات اخیر به دست آمد، آزادسازی بخش شمالی محله‌های قدیمی حلب در اطراف قلعه باستانی بود که شامل محله‌های«کرم الجبل ،المشاطیة، قاضی عسکر ،أغیور، ساحة التنانیر ، قسطل مشط ، قسطل الحرامی، العریان، الفرافرة ،الکلدانیة، باب الحدید، باب النصر» بوده است.

نیروهای ارتش همچنین توانستند «جب القبه و الصفصافه» در جنوب به سمت محله‌های «باب النیرب و المعادی» را از لوث تروریست‌ها پاکسازی کرده و این منطقه را به طور کامل کنترل کنند، همزمان نیروهای دیگری از ارتش سوریه از محور جنوب شرقی محله‌های شرقی حلب پیشروی کرده و توانستند محله‌های «المرجه و الشیخ لطفی» را آزاد کنند که عرصه را بیش از گذشته بر گروه‌های تروریستی تنگ کرده است.

یک منبع میدانی به خبرنگار تسنیم در سوریه گفت ارتش سوریه از سه سمت بر افراد مسلح فشار وارد می‌کند که شامل «بستان‌القصر، الشیخ سعید و الشیخ لطفی» است، بدون این‌که افراد مسلح بدانند نیروهای ارتش از چه سمتی به طرف آنها پیشروی می‌کنند، به طوری که ارتش بر جداسازی اماکن حضور افراد مسلح را از اماکن حضور غیرنظامیان پس از عملیات کنترلی دقیق و شناسایی همراه با آتش سنگین مواضع دشمن فعالیت کرده است و انتظار می‌رود ارتش محورهای دیگری با هدف پراکنده کردن گروه‌های تروریستی و تسریع فروپاشی آنها بگشاید.

دامنه درگیری‌ها در حال حاضر بر محله الشیخ سعید از سمت جنوب محله‌های شرقی و محور بستان القصر متمرکز است به طوری که ارتش توانست به سمت محله الزبدیه پیشروی کند و اگر بتواند این محله را پاکسازی کند، در آن صورت محله بستان القصر به عنوان مهمترین دژ جبهه تروریستی النصره از نظر نظامی سقوط کرده و در تیررس کامل ارتش قرار خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش،‌حملات هوایی گسترده برای درهم کوبیدن خطوط دفاعی نخست گروه‌های تروریستی در محله‌های الشیخ سعید و بستان القصر با هدف تضعیف بیشتر افراد مسلح و با هدف مقدمه‌سازی برای ورود نیروهای زمینی ادامه دارد.

منابع میدانی از حاکم شدن حالتی از سرخوردگی و آشفتگی بر گروه‌های مسلح و جدایی در صفوف آنها در بخش جنوبی محله‌های باقی مانده در شرق خبر داده‌اند که نشان می‌دهد حالت فروپاشی و از هم گسیختگی در اردوگاه تکفیری‌ها به ویژه در محله‌هایی که ارتش فشارهای خود را بر آن تشدید کرده، ادامه خواهد یافت.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، برخی گروه‌های تروریستی برای گفت‌وگو با ارتش به منظور خروج بدون درگیری از محله‌های باقی مانده تلاش می‌کنند، اما جبهه تروریستی النصره مانع این تلاش‌ها می‌شود.

این در حالی است که نیروهای ارتش به تامین امنیت خانواده‌ها و غیرنظامیانی که از محله‌های شرقی خارج می‌شوند و فراهم کردن سرپناه و خدمات بهداشتی لازم برای آنها ادامه می‌دهد.

آزادسازی 85 درصد محله‌های شرقی؛ 36 محله از مجموع 45 محله پاکسازی شده است

در حال حاضر درگیری‌های سنگینی میان ارتش سوریه و گروه‌های تروریستی در محورهای شرقی حلب جریان دارد به طوری که تروریست‌ها فقط در محله‌های «الکلاسة، بستان القصر، الأنصاری، المشهد، السکری، الزبدیة، صلاح الدین، کرم الدعدع و الشیخ سعید» حضور دارند، یعنی از مجموع 45 محله شرق حلب، تا کنون 36 محله از لوث آنها پاکسازی شده است.

خبر دیگر اینکه نیروهای ارتش سوریه محور شمال غربی شهر حلب از سمت منطقه «ضهر عبد ربه» تا «جمعیه الزهراء و البحوث العلمیه» را با هدف پیشروی در این محور هدف قرار داده است که این اقدامات شهر حلب را به طور کامل از خطر شلیک خمپاره‌های تروریست‌ها از سمت غربی شهر ایمن خواهد کرد.

در حالی که به وضوح مشخص است که ارتش سوریه همزمان با عملیات نظامی خود در محله‌های شرقی، عملیات در جبهه غربی را به منظور تامین امنیت این محور دور کردن هرگونه خطر حمله احتمالی گروه‌های تروریستی در آینده و دور کردن خطر حملات خمپاره‌ای آنها پیش می‌برد.

ارتش سوریه همچنین به دنبال آزادسازی روستای المنصوره در عمق حومه غربی حلب است./منبع: تسنیم
کد مطلب: 391124