توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تخریب زیستگاهها در آذربایجان غربی موجب کاهش جمعیت پلنگ شده است
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۲
سرپرست اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: تخریب زیستگاههای طبیعی موجب کاهش جمعیت پلنگ در این استان شده است.
به گزارش عرش نیوز؛امید یوسفی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار افزود: آذربایجان غربی با زیستگاههای غنی و تنوع زیستی بالا از جمله مهمترین زیستگاههای گربه سانان در منطقه بوده که در سالهای اخیر عوامل متعددی چون تخریب و جزیره ای شدن زیستگاهها، چرای بی رویه مراتع، کاهش تعداد جمعیت گونه های مورد تغذیه این حیوان و تخلفات شکار میزان جمعیت این گونه با ارزش کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: پلنگ ایرانی که در لیست IUCN (اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت) جزو گونه های در معرض خطر انقراض قرار دارد، به شدت کاهش یافته به طوری که در حال حاضر در سطح آذربایجان غربی فقط در منطقه حفاظت شده مراکان خوی احتمال زیست این گونه با ارزش وجود دارد.

یوسفی اضافه کرد: برای اثبات این موضوع این اداره در نظر دارد با نصب دوربین های تله ای تصویر آن را در منطقه مراکان ثبت کند.

وی در باره احتمال زیست این گونه در استان ادامه داد: در پی گزارشهای ارسالی از سوی ماموران یگان حفاظت محیط زیست در مراکان خوی مبنی بر اینکه چندین مورد از لاشه های کل و قوچ و میش ارمنی در این منطقه مشاهده شده بررسی های لازم در این مورد صورت گرفته است.

یوسفی گفت: در این بررسی ها مشخص شد که لاشه این حیوانات مورد تغذیه پلنگ ایرانی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: به علت شب گرد بودن این حیوان تاکنون تصویر و مشاهده مستقیم از آن و تعداد موجود به دست نیامده است.

وی اظهار کرد: در سالهای قبل از انقلاب اسلامی پلنگ ایرانی در این منطقه مشاهده شده بود و پس از آن اطلاعات چندانی از زیست این حیوان در مراکان در دست نبود ولی در سالهای اخیر با مشاهده لاشه حیوانات شکار شده توسط این حیوان و رد پای آن در این منطقه احتمال وجود و زیست پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده مراکان افزایش یافته است.

این پلنگ در اندازه ها و رنگ های مختلف در ایران زندگی می کند و طول بدن پلنگ های ایرانی افزون بر ۱۶۰ سانتیمتر و گاهی تا ۱۸۰ سانتیمتر و طول دم آنها ۱۱۰ سانتیمتر است.

وزن این پلنگ هم تا ۹۰ کیلوگرم و ارتفاع آن تا شانه تا 75 سانتیمتر می رسد.

آذربایجان غربی از جمله استانهای کشور است که مناطق حفاظت شده زیادی را با تنوع جانوری و گیاهی و انواع پرندگان مهاجر و بومی در خود جای داده است.


منبع:ایرنا
کد مطلب: 355241