توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون قضایی رئیس کل در امور شوراهای حل اختلاف استان کردستان خبر داد
ورود 9300 پرونده به شورای حل اختلاف کردستان
پنجشنبه ۵ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۳
معاون قضایی رئیس‌کل دادگستری کردستان در امور شوراهای حل اختلاف گفت: در دو ماه اول امسال 9 هزار و 348 پرونده به شورای استان وارد شده که 8 هزار و 795 مورد آن مختومه شده‌ است.
 
به گزارش عرش نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، برجعلی برهان‌پناه صبح امروز در مصاحبه با خبرنگاران در سنندج، ضمن تبریک به مناسبت هفته قوه قضائیه، اظهار داشت: شورای حل اختلاف در سال 82 با هدف اصلی صلح و سازش توسط رئیس قوه قضاییه تشکیل شد.

 
وی بیان کرد: این شورا، به عنوان یک واحد شبه قضایی، با هدف گسترش فرهنگ تفاهم و سازش و کاهش مراجعه به محاکم قضایی و با رویکرد مشارکت دادن مردم در فرآیند حل و فصل اختلافات و کاهش دادرسی، تشکیل شده است.

 
برهان‌پناه دایره کاری شورای حل اختلاف در روستاها و شهرها را در ابتدا صرفا رسیدگی به پرونده‌های صلح و سازش عنوان کرد و افزود: در ابتدا معتمدین و ریش‌سفیدان روستاها و محلات با عضویت در این شوراها، اقدام به تشکیل جلساتی با طرفین دعوی در راستای ایجاد صلح و سازش می‌کردند.

 
معاون قضایی رئیس کل دادگستری در امور شوراهای حل اختلاف استان کردستان ادامه داد: عدم ساماندهی مناسب در شوراهای حل اختلاف لزوم تشکیل قانون شوراهای حل اختلاف را سبب شد که در نهایت منجر به تصویب این قانون توسط مجلس شورای اسلامی در تاریخ 18 تیرماه 84 شد.

 
یک چهارم شعبه‌های حل اختلاف کردستان در سنندج است

 
وی تعیین دامنه مالی صلاحیت شوراهای حل اختلاف شهری را 5 میلیون تومان و شوراهای روستایی را 2 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: پرونده‌های در صلاحیت شوراهای حل اختلاف شامل پرونده‌های دعوی غیرمالی، پرونده‌های کیفری تا سقف 300 هزار تومان جرایم نقدی و 3 ماه حبس است.

 
برهان‌پناه در ادامه در خصوص وضعیت شوراهای حل اختلاف در استان کردستان، اضافه کرد: این استان دارای 88 شعبه شهری و 77 شعبه روستایی است که از مجموع شعبه‌های شهری، 22 شعبه آن در سنندج در حال خدمات‌رسانی به مردم هستند.

 
به گفته معاون قضایی رئیس‌کل دادگستری کردستان در امور شوراهای حل اختلاف، به کمک شوراها بخش عظیمی از پرونده‌های ارجاعی بررسی و حل و فصل شده و از بار سنگین روی دوش قوه قضاییه استان کاسته است.

 
61 هزار پرونده در سال 92 بررسی شد

 
وی اظهار داشت: در سال 92 بالغ بر 59 هزار و 428 فقره پرونده وارده در استان داشته‌ایم اما در مجموع 61 هزار و 198 فقره توسط شوراهای حل اختلاف استان حل و فصل شده است.

 
برهان‌پناه به مختومه شدن یک‌هزار و 500 پرونده در شوراهای حل اختلاف استان در سال گذشته اشاره کرد و اضافه کرد: در سال گذشته بالغ بر 800 پرونده منجر به صلح و سازش شده است.

 
وی اعتقادات شدید مذهبی مردم کردستان را امتیازی برای افزایش آمار پرونده‌های منجر به صلح و سازش دانست و افزود: ارائه راهکارها به شعب صلح و سازش در استان، منجر به بهبود و افزایش پرونده‌های مختومه در شورای حل اختلاف می‌شود.

 
راه‌اندازی سیستم الکترونیکی پیشرفته قضایی در چهار شهرستان کردستان

 
برهان‌پناه ضمن تقدیر از پیگیری‌های مستمر رئیس‌کل دادگستری استان کردستان، اظهار داشت: در حال حاضر چهار شهرستان مریوان، سنندج، سقز، بیجار و بخش کلاترزان مجهز به سیستم الکترونیکی پیشرفته قضایی با عنوان، سیستم مدیریت پرونده‌های قضایی(CMS) شده است.

 
معاون قضایی رئیس‌کل دادگستری کردستان در امور شوراهای حل اختلاف اضافه کرد: با راه‌اندازی این سیستم الکترونیکی پیشرفته قضایی، پرونده‌ها به صورت الکترونیکی رسیدگی و بررسی می‌شوند.

 
وی با اشاره به برگزاری کلاس‌های آموزشی ضمن خدمت مرتبط برای اعضای شوراهای حل اختلاف، افزود: در امور شوراهای حل اختلاف استان یک واحد بازرسی تشکیل داده‌ایم که به صورت مرتب اقدام به بازرسی و رصد فعالیت‌های شعب شوراها حتی در شهرستان‌ها می‌کند.

 
شعبه‌های خانواده دارای بیشترین مراجع هستند

 
برهان‌پناه افزایش کیفیت کار را از اهداف شوراهای حل اختلاف عنوان کرد و اظهار داشت: در سطح سنندج هشت قاضی شورا داریم اما در شهرستان‌ها قضات خارج از وقت اداری خود در شورا اقدام به قضاوت می‌کنند.

 
وی به فعالیت گسترده شعب خانواده در سراسر استان اشاره کرد و افزود: در سنندج چهار شعبه خانواده در حال فعالیت است که بیشترین موارد مراجعه ما به این شعب است.

 
8 هزار و 795 پرونده در دو ماهه امسال مختومه شد

 
برهان‌پناه بیان کرد: در دو ماه اول امسال 9 هزار و 348 پرونده وارده داشته‌ایم که از این میان 8 هزار و 795 پرونده مختومه شده‌اند.

 
به گفته معاون قضایی رئیس‌کل دادگستری کردستان در امور شوراهای حل اختلاف، در استان کردستان 538 نفر عضو شورای حل اختلاف هستند که از این میان تنها 180 نفر زیر پوشش بیمه قرار گرفته‌اند.

 
وی تصریح کرد: پوشش بیمه تمامی اعضا در حال پیگیری است و امیدواریم تا پایان سال جاری تمامی اعضا زیر پوشش قرار گیرند.

 
برهان‌پناه در ادامه به تغییر لایحه قانون شوراها اشاره کرد و افزود: در صورت تصویب این لایحه و با توجه به عملکرد مثبت شوراهای حل اختلاف، دامنه مالی صلاحیت شوراها به 20 میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

 
وی ادامه داد: لازم به ذکر است با تصویب قانون جدید، شعبه‌های حل اختلاف به دو شعبه شامل شعبه رسیدگی و شعبه صلح و سازش افزایش خواهند یافت.

 
استخدام و آموزش قضات شورا در استان

 
برهان‌پناه در خصوص مشکلات موجود در شوراهای حل اختلاف، اظهار داشت: متأسفانه شوراها در تمامی شهرستان‌ها فاقد ساختمان اداری بوده که همین سبب شده است نتوانیم بر روی آن سرمایه‌گذاری کنیم.

 
معاون قضایی رئیس کل دادگستری کردستان در امور شوراهای حل اختلاف دیگر مشکلات موجود را عدم وجود قاضی شاغل در شوراها دانست و اضافه کرد: در این راستا عده‌ای را استخدام کرده‌ایم و در حال آموزش هستند.

 
وی عدم تخصص عده‌ای از اعضای شوراها در سطح استان را یکی دیگر از مشکلات موجود در این شورا عنوان کرد و افزود: تمامی اعضای شوراهای حل اختلاف فی‌سبیل‌الله و بدون چشم‌داشتی در حال خدمت به مردم هستند.

 
برهان‌پناه تصریح کرد: البته گاهی مبالغی به عنوان هدیه از سوی ما به آنها داده می‌شود که جوابگوی زحمات آنها نیست.

 
معاون قضایی رئیس‌کل دادگستری کردستان در امور شوراهای حل اختلاف در پایان در خصوص رتبه شورای حل اختلاف کردستان در سطح کشور، اظهار داشت: خوشبختانه شورای استان در کشور دارای جایگاه خوبی بوده و در آیتم‌های مختلف از جمله اجرای احکام دارای رتبه دوم کشوری است.
کد مطلب: 277941