توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
حیات اجتماعی در تعصبات منجمد می شود
سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۵۶
همدان- مسئول دفتر رئيس جمهور با اشاره به اينكه حیات اجتماعی در تعصبات منجمد می شود، گفت: اعتدال چتری است که همه زیر آن قرار مي گيرند.
به گزارش عرش نیوز، محمد نهاونديان ظهر سه شنبه در دومين برنامه كاري خود در استان همدان و در مراسم بزرگداشت شهيد مفتح در شهر تويسركان تقارن سالگرد شهادت وي و تصويب همين روز به نام روز مبارزه با افراطي گري را به فال نيك گرفت و همه را به دوري از افراط فراخواند.

وي در این مراسم با اشاره به اینکه دکتر مفتح مشعلي بود كه راه را برای رهروان انقلاب اسلامی گشود و با قطرات خون خود پیوند حوزه و دانشگاه را تضمین كرد، بیان داشت: در هفته گذشته شورای انقلاب فرهنگی ۲۵ آذر را که روز شهادت شهید مفتح است به عنوان روز ملی مبارزه با خشونت و افراطی گری نامگذاری کرد كه اين اقدام گامی نخست برای ثبت روز جهانی مبارزه با افراطی گریست که ایران آن را به مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد داد و اكنون بعد از گذشت یک سال دنیا متوجه درستی پیشنهاد ایران در خصوص مبارزه با افراطي گري شده است.

نهاوندیان ادامه داد: زبانه های این آتش خود افروخته در منطقه، روشن كنندگانش را هم به آتش می کشد و همه جهان به حسن تشخیص ایران اذعان دارند.

وی با اشاره به اینکه دشمنان ترسیمی که از ایران در اذهان درست کرده بودند نادرست بود، افزود: تنها راه مبارزه با خشونت و افراطی گری توسعه اقتصادی و گفتگوی فرهنگی است.

مسئول دفتر رئيس جمهور با بیان اینکه شهید مفتح نماد پیوند حوزه و دانشگاه شد و روز وی نیز باید بهانه اي براي مبارزه با خشونت و افراطی گری و ریشه یابی آن باشد، ادامه داد: مقابله با افراط مبارزه با جهالت است.

نهاوندیان با اشاره به اینکه نیازمند مبارزه با افراطی گری در منطقه و و جهان هستيم، افزود: شهيد مفتح و شهید مطهری نسل جدیدی از روحانیتی بودند که نه تنها از نسل جدید هراس نداشت، بلكه شجاعانه معارف دینی را به زبان دانشگاهی ارائه مي کردند.

وی با بیان اینکه مقابله با جهل وظیفه هر عالم دینی است، اذعان داشت: اولین مشترک این دو پایگاه گسترش علم و مقابله با تعصبات جاهلانه است و دانشگاه و حوزه نباید محل تعصبات جاهلانه باشد کمااینکه برای مقابله با افراطی گری علم کافی نیست و به حلم نیز نیاز است.

وی ادامه داد: حفظ انقلاب اسلامی نیازمند حلم است و تند خویی و تندگویی در اخلاق انقلابي جایگاهی ندارد و با اخلاق خود باید افراد را به انقلاب جذب کرد.

وی با بیان اینکه بايد شخصیت را از مطهری از امام خمينی(ره) آموخت و نباید الگوهای ما کوچکتر و کمتر شوند و افق های انقلاب را از دست دهیم، گفت: برای مقابله با خشونت بايد علم و حلم را در حوزه دانشگاه رشد داد که در این بین همه وظیفه دارند.

نهاوندیان با بیان اینکه مقابله با خشونت یک حرکت همه جانبه می طلبد و نباید غره شویم که ایران در منطقه امن است چراکه آتش در دور و بر ماست، ادامه داد: تحلیل های جامعه شناسی نشان می دهد اکثر افرادی که جذب خشونت گرايي می شوند در جامعه خود احساس تعلق نمی کنند.

وی عنوان کرد: تریبون نماز جامعه و دانشگاه و مدارس و محافل ما باید حق جویی راه با ادب و انقلابیگری همراه اخلاق را بیاموزند.

رئیس دفتر رئیس جمهور عنوان کرد: دولت به احیا اخلاق، نجات اقتصاد و تعامل سازنده با جهان اهتمام دارد.

منبع: مهر
کد مطلب: 343848