توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
اقدامات ضدفرهنگ در البرز با امکانات فرهنگی!
يکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۱
نماینده ولی‌فقیه در استان البرز گفت: یکی از مدیران فرهنگی شهر کرج را فراخواندم و درباره هزینه کردهای فرهنگی از وی پرسیدم. گفت صد و... میلیون تومان هزینه کرده ایم. گفتم جزئیاتش را بگو؟ گفت "۳۰ میلیون تومان برای نصب بنر!"
به گزارش عرش نیوز:
آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی‌همدانی ، درباره رسالت حرفه ای و اخلاقی رسانه ها و خبرنگاران اظهار کرد: یکی از مسائل مهم در حوزه اطلاع رسانی، اعتمادسازی بین مخاطبان است و این اعتماد به مرور و با توجه به عملکرد یک رسانه ایجاد می شود چراکه با گذشت زمانی خاص مشخص می شود که اخبار یک رسانه تا چه حد صحت داشته است و همین در میزان اعتماد مخاطب به آن رسانه تاثیرگذار است.

وی افزود: بعضی خبرنگاران ضمیرخوانی می کنند مثلا می گویند چون امروز در هفته دولت قرار داریم حتما امام جمعه کرج می خواهد حرف هایی در همین باره بزند. بنابراین ضمیرخوانی می کنند و یک صفحه به نقل از من می نویسند؛ در حالی که من حتی یک کلمه اش را نگفته ام!

امام جمعه کرج با بیان اینکه این کار خلاف اصول خبرنگاری است, اظهار کرد: انتشار اخبار از سوی رسانه ها نباید بر مبنای ضمیرخوانی یا همراه با تحلیل ها و برداشت های شخصی باشد و افزودن تحلیل به متن خبر اقدام صحیحی نیست و تحلیل می تواند به طور جداگانه منتشر شود تا به اصل و ارزش خبر خللی وارد نکند.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با تاکید بر اینکه نباید بین ولایت و جامعه فاصله ای باشد اظهار کرد: مشاهده می شود که رهبری در ابتدای سال نکته ای را بیان می کنند و برخی افراد در طول سال حرف های به ظاهر زیبا و پسندیده ای درباره آن می گویند اما متاسفانه خروجی ندارد.

آیت‌الله حسینی‌همدانی با اشاره به اینکه خبرنگاران و رسانه ها می توانند طوری فعالیت کنند که افراد ملتزم به عمل شوند, تصریح کرد: من قبلا هم پیشنهاد دادم که رسانه ها از مدیران و فعالان حوزه فرهنگ و اقتصاد گزارش عملکرد ۶ ماهه بخواهند و نتایج آن را منعکس کنند. این اقدام باید یک موج رسانه ای شود تا در جامعه نیز شاهد ایجاد موج مطالبه گری باشیم. چون خبررسانی فقط یک بخش از فعالیت رسانه ای و مطالبه گری به نمایندگی از مردم نیز از جمله رسالت و کارکرد رسانه ها محسوب می شود.

امام جمعه کرج با تاکید براینکه انتظار می رود که خبرگزاری تسنیم بتواند چنین موجی در استان البرز ایجاد کند که بعضا شاید کشوری هم بشود, افزود: گاهی اوقات برخی رسانه ها با هیجانات خودشان موضوع باطلی را در ذهن مردم ایجاد می کنند و پس از اینکه مطالبه گری کردند و به نتیجه رساندند، به سراغ پروژه بعدی می روند. از آنجا که اقوام مختلفی از کل کشور در کرج حضور دارند رسانه ها باید برای همگرایی اجتماعی در این شهر و استان تلاش کنند و از ایجاد هیجانات آسیب رسان و مخرب بپرهیزند.

وی با اشاره به فعالیت خبرگزاری تسنیم در استان البرز گفت: خبرگزاری تسنیم در استان البرز یک رسانه جوان محسوب می شود اما به نظر می رسد که با نوع فعالیت رسانه ای خود، در جلب اعتماد مخاطبانش موفق بوده است. فعالیت تسنیم در استان البرز تاکنون خوب و قابل قبول بوده است و ما فعالیت این خبرگزاری را تا امروز تایید می کنیم و امیدواریم این روند همچنان در تسنیم ادامه داشته باشد.

عقل فعال فرهنگی نداریم

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز در بخش دیگری از سخنان خود به عملکرد نامطلوب برخی نهادها و دستگاه های فرهنگی اشاره و اظهار کرد: برخی دستگاه ها که در حوزه های فرهنگی و اجتماعی مسئولیت دارند و گره مشکلات و معضلات به دست خود آنها باز می شود، به فرافکنی روی می آورند و خودشان مدعی می شوند! این در حالی است که آنها نباید مدعی باشند بلکه باید توضیح دهند که در این زمینه چه کار کرده اند و چرا وظایف خود را انجام نداده اند. مدعی اصلی باید مردم باشند و این نهادها وظیفه پاسخگویی دارند و نه داد و فریاد. این گونه مسئولان و مدیران فرهنگی متاسفانه به جای اینکه توضیح بدهند، خود "سوال" را مجددا مطرح می کنند!

آیت‌الله حسینی‌همدانی تصریح کرد: متاسفانه عقل فعال فرهنگی برای سازماندهی و ساماندهی مسائل وجود ندارد و هر فرد یا نهادی تصور می کند که فعالیتی که با اسم و عنوان "فرهنگی" انجام می دهد یک کار مفید است؛ این در حالی است که فعالیت های فرهنگی باید حتما به صورت "قرارگاهی" در استان انجام شود. یعنی باید مجموعه ای از بزرگان و صاحبنظران دلسوز و متعهد کنار یکدیگر بنشینند، وضعیت فرهنگی را رصد و بررسی کنند، معضلات و مشکلات و حتی نقاط قوت و ظرفیت های فرهنگی را شناسایی کنند و سپس وظیفه هر نهاد و دستگاه برای پرداختن به آن موضوعات و مسائل مشخص شود.

امام جمعه کرج افزود: بارها اعلام کرده ایم که قرارگاه فرهنگی، شورای فرهنگ عمومی استان است اما از آنجا که دایره مسائل فرهنگی گسترده است و تنوع نظرات و عقاید در آن وجود دارد معمولا بسیاری از نهادهای فرهنگی، خود را ملزم به این کار نمی دانند.

اقدامات ضدفرهنگ با امکانات فرهنگی!

وی با اشاره به استفاده نادرست از امکانات فرهنگی استان گفت: از روزی که وارد استان شده ایم، روی موضوع تابلوهای تبلیغاتی سطح شهر دست گذاشته ایم. اگر کسی برای اولین بار وارد این شهر شود دچار سرگیجه می شود و از نظر فکری حالت منفی به او دست می دهد. آنقدر در این شهر بیلبورد و تابلوهای مختلف تبلیغاتی وجود دارد که انسان امنیت بصری خود را از دست می دهد. بررسی های ما مشخص کرد که برخی نهادها که فعالیت فرهنگی می کنند این بیلبوردها و تابلوها را خریداری یا اجاره کرده اند و یا اینکه به طور رایگان برای مدت زمان مشخصی در اختیار آنها قرار گرفته است.

وی گفت: از آنجا که این مراکز فرهنگی الزامی برای استفاده فرهنگی از این امکانات ندارند، با دریافت مبالغی، آنها را به شرکت ها و فعالان اقتصادی اجاره داده اند. به طور مثال بیلبوردی که در آن تبلیغات یک محصول خوراکی نقش بسته در حقیقت متعلق به یک مجموعه فرهنگی است که بیلبورد را به منظور تبلیغات فرهنگی در اختیار گرفته است! بنابراین جلوه های فرهنگی شهر که می تواند برای تغییر و ارتقای افکار عمومی به کار گرفته شود در مسیر دیگری قرار گرفته است. این بیلبوردها در کنار تبلیغات کالاها و محصولات باید ابزاری برای ترویج اخلاق و افکار خوب در جامعه باشد اما متاسفانه به وسیله ای ضد فرهنگ تبدیل شده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز اظهار کرد: زمانی که به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرج وارد استان شدم، من را به جلساتی دعوت می کردند. وقتی در آن جلسات حاضر می شدم با بنرها و پیام های خوش آمدگویی متعددی مواجه می شدم که اطراف جلسه یا مراسم نصب شده بود. یک بنر و پیام مقابل ورودی مراسم بود و داخل سالن هم چندین نوشته و بنر نصب کرده بودند. من به آنها می گفتم این چیزهایی که اینجا نوشته اید را همه می دانند، خودم هم که می دانم قرار است در این جلسه حاضر شوم، بنابراین نصب اینهمه بنر و پیام چه ضرورتی دارد؟ با یک حساب و کتاب ساده متوجه شدم که در هر جلسه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان فقط برای من بنر و پیام نصب می کنند. بگذریم از اینکه برای مقامات دیگر شهر و استان هم این کارها را انجام می دهند و هزینه های زیادی برای این کار صرف می شود که واقعا هم ضرورتی ندارد.

هزینه ۳۰ میلیون تومانی یک نهاد فرهنگی برای نصب بنر

آیت‌الله حسینی‌همدانی افزود: همان اوایل که وارد استان شدم، یکی از مدیران فرهنگی شهر کرج را برای ارائه گزارش عملکردی از فعالیت مجموعه اش فراخواندم و درباره میزان هزینه کردهای فرهنگی آن مجموعه از وی سوال پرسیدم. گفت (مثلا) صد و ... میلیون تومان هزینه کرده ایم. گفتم "جزئیاتش را بگو. دقیقا بگو برای چه کاری هزینه کرده ای؟" وقتی جزئیات را ارائه داد، دیدم بیش از ۳۰ میلیون تومان برای نصب بنر هزینه کرده اند!

امام جمعه کرج ادامه داد: همان روزها بود که من اعلام کردم که راضی به نصب بنر برای خودم از سوی دیگران نیستم و در هر برنامه ای که برای من بنر یا نوشته نصب شده باشد و نام من را برای "خیر مقدم" نوشته باشند حضور نمی یابم. از این طریق حداقل می توانم جلوی هزینه زائد ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار تومانی را در هر جلسه و برنامه بگیرم. سفارش من به دوستان و مجموعه خودم این بوده و هست که بنرها به هیچ وجه "تاریخ" نداشته باشند تا بتوان آنها را بارها و بارها به مناسبت های مختلف استفاده کرد، تا زمانی که از بین بروند و قابل استفاده نباشند. وقتی یک بنر با ذکر اسم مشخص و تاریخ و امضا، نصب می شود بیش از یکبار قابل استفاده نیست. بنابراین نباید نام افراد در آنها ذکر شود چراکه مشخص نیست فلان مقام مسئول تا چه زمانی در این پست حضور دارد و نوشتن عنوان یا سمت او کفایت می کند تا بتوان آن نوشته را در صورت تغییر آن فرد و انتصاب شخص دیگر نیز استفاده کرد. وقتی شما نام مسئول را در بنر می نویسید، تاریخ و زمان و مناسبت را هم ذکر می کنید و امضا هم می زنید (نام سازمان یا نهادتان را ذکر می کنید) دیگر قابلیت چندبار استفاده ندارد و پول را دور ریخته اید.

وی تصریح کرد: اینگونه است که بخش زیادی از بودجه فرهنگی را بر ای "مصرف" هزینه می کنند. این یک ضعف مدیریتی در حوزه فرهنگ است و بودجه برای اموری هزینه می شود که "سرمایه ای" نیست. درست است که بخشی از بودجه باید هزینه "مصرف" شود اما باید توجه کنیم که مابقی آن برای امور ماندگار و تاثیرگذار هزینه شود.

آیت‌الله حسینی‌همدانی با بیان اینکه "همچنین در موارد زیادی شاهد تبلیغات اجناس خارجی در بیلبوردهای متعلق به برخی نهادها و سازمان های فرهنگی هستیم" اظهار کرد: این در حالی است که طبق قانون، استفاده از اسامی خارجی و تبلیغ اجناس خارجی دارای اشکال است. چرا نهادهای فرهنگی اقدامات غیرفرهنگی انجام می دهند؟ جالب است که می خواهند این گونه درآمدها را برای کار فرهنگی هزینه کنند! خب این نمی شود. پولی که از راه نادرست و خلاف به دست آمده است قطعا نتیجه و سودی هم برای فرهنگ جامعه نخواهد داشت. منظورم این است که معضلات و مشکلاتی مشابه این، باید در کل استان البرز به طور ریشه ای حل شود. راهکار تحقق این هدف نیز این است که فعالیت ها سلیقه ای انجام نشود و طوری نباشد که مثلا فردی را به خاطر قیافه یا ظاهر شیک و تمیز برای سخنرانی دعوت کنند اما سخنانش هیچ محتوا نداشته باشد. همه باید با قرارگاه فرهنگی مشخصی هماهنگ باشند و این هماهنگی را یک التزام بدانند که این قرارگاه نیز شورای فرهنگ عمومی استان است.

برخی نهادها مصوبات عفاف و حجاب را لوث می کنند

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز در ادامه سخنان خود به موضوع عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: در بحث عفاف و حجاب با سطح مردم کاری نداریم، نیروی انتظامی هم حق برخورد با مردم به معنای خاص را ندارد و فقط با آن جمعیت بسیار بسیار اندک که عناد دارند باید برخورد کند. بخشی از مساله عفاف و حجاب به دستگاه های حکومتی و بخشی به خود مردم مربوط است. طوری نیست که بتوان جزیره ای عمل کرد. در بخش حاکمیتی باید برای این موضوع قانون داشته باشیم. قانون داریم یا نداریم؟ بله؛ داریم. کجاست: "مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی." مصوبات این شورا "قانون" محسوب می شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی ۳۲۰ مصوبه درباره وظایف و مسئولیت های دستگاه های مختلف در این زمینه داشته است. بنابراین قانون داریم اما متاسفانه به طور کامل و دقیق اجرا نمی شود. گاهی هم طوری اجرا می کنند که موضوع و مصوبه "لوث" می شود. یعنی وظایف قانونی خود را به طور ناقص انجام می دهند و مصوبه و قانون را خدشه دار می کنند. به این صورت است که تاثیرات مثبت و مفید مدنظر قانون اتفاق نمی افتد.

امام جمعه کرج تصریح کرد: این را هم در نظر داشته باشیم که بخش اندکی از جامعه مبتلا به بدحجابی هستند. بعضی از دختران ما به خاطر طعنه های دیگران، بدحجاب می شوند. مثلا به آنها گفته می شود "کم آورده اید!" همین چیزها به همراه ضعیف بودن پایه های اعتقادی موجب می شود برخی دختران یا بانوان به بدحجابی روی بیاورند. این افراد از نظر خودشان می خواهند همرنگ جماعت اطراف خود شوند. بنابراین درصد بسیار کمی از افراد بدحجاب عناد دارند و بیشتر آنها هیچ عنادی ندارند و تعمدی در بدحجابی آنها نیست.

وی با اشاره به برخی دلایل روی آوردن یک عده به بدحجابی گفت: برخی از افراد هم به خاطر نداشتن پول کافی برای تهیه مانتو مناسب، به مانتوهای خاصی روی می آورند. شما فرض کنید فردی ماهیانه کمتر از یک میلیون تومان حقوق دارد. با این حقوق آیا می تواند یک مانتوی پوشیده و مناسب تهیه کند؟ الان قیمت چادر یا مانتو مناسب بسیار زیاد است اما در عوض، مانتوهای نامناسب با کمترین قیمت عرضه می شوند.

آیت‌الله حسینی‌همدانی افزود: مثلا من به دانشگاه آزاد می گویم شما چرا قانون عفاف و حجاب را اجرا نمی کنید؛ چون شما طبق قانون وظایفی دارید. فرض کنید دانشگاه کرج ۳۰ هزار دانشجو دارد که ۱۵ هزار نفر از آنان دختر هستند. از این تعداد تقریبا ۵ هزار دختر به طور روزانه در سطح کرج تردد دارند. اگر حجاب این عده درست و صحیح باشد، تاثیر بسیار مثبتی در فضای شهر می گذارد و به بانوان ارزشی و متدین نیز انرژی مثبت منتقل می شود. بنابراین وقتی دستگاه ها و نهادهایی که وظایف قانونی خود را انجام نمی دهند معضل عفاف و حجاب نه تنها حل نمی شود بلکه توسعه می یابد.
منبع:تسنیم
کد مطلب: 306254
 
 


پربازدیدترین