توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون وزیر بهداشت :
چهار دهم درصد بودجه کشور به تحقیقات اختصاص یافت
پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۴۹
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ایران در خاورمیانه یک سوم تولید علم را دارا می باشد، گفت: ایران برای تحقیقات چهار دهم درصد بودجه اختصاص داده است.
به گزارش عرش نیوز: رضا ملک‌زاده ظهر امروز در مراسم تجلیل از پژوهشگران برگزیده دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: ۳۰ سال پیش محققان انگشت‌شمار بودند اما در دو دهه گذشته تعداد آنان به ۱۵ میلیون نفر در سطح جهان رسیده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بیان داشت: با تحقیقاتی که درزمینه سرطان صورت گرفته است می‌توان از ۵۰ در صد سرطان‌ها پیشگیری کرد اما ۵۰ درصد مابقی هنوز معالجه ندارد.

وی افزود: از این تعداد ۲۵ میلیون مقاله تولیدشده است که اگر هرکدام از این مقالات به یک حرف جدید تبدیل می‌شد می‌توانست دنیا را زیرورو کند.

ملک‌زاده به آمار محققان فعال که در سال ۲۰۱۴ تعداد آنها ۴ میلیون نفر است اشاره و تصریح کرد: از این تعداد ۶۰ هزار نفر فعالیت چشمگیری داشته‌اند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به سرمایه‌گذاری محدود در بخش پژوهش در کشورمان افزود: ایران برای تحقیقات تنها چهاردهم درصد بودجه اختصاص داده است.

وی بیان کرد: ۸۸ نفر آنها دانشمندان برتر ایران در کلیه‌ رشته‌ها هستند که از این تعداد ۱۸ نفر متخصصان برتر علوم پزشکی هستند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: از ۲۵ میلیون مقاله، تعداد ۲۵ هزار مقاله مربوط به ایران که ۲۸ درصد آن مربوط به رشته پزشکی است و رتبه ۱۷ را ازنظر ارجاعات به خود اختصاص داده است.

وی گفت: در کشوری مانند کره جنوبی ۳.۵ درصد بودجه برای پژوهش در نظر گرفته‌شده است و در نتیجه پیشرفت چشمگیری داشته است.
ملک‌زاده با بیان اینکه ایران در خاورمیانه یک‌سوم تولید علم را دارا است، تصریح کرد: دانشگاه شیراز از نظر مقاله رتبه چهارم را در کشور دارد.

ملک‌زاده تأکید کرد: باید به مسئولان بفهمانیم که ترجمه دانش به عمل پروسه کندی است که در همه دنیا به این صورت است.

وی افزود: رسالت و وظیفه‌ای که دانشمندان و محققان فراموش کرده‌اند وقت گذاشتن برای بازخوانی مقاله است.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 344856