توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان:
بخش کشاورزی حوضه زاینده رود نیازمند سیاستهای تطبیقی و اصلاحی است
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۲
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: بخش کشاورزی حوضه زاینده رود با محدودیت های اساسی مواجه شده و نیازمند تدوین سیاست های تطبیقی و اصلاحی است.
به گزارش عرش نیوز؛« علیرضا گوهری » روز یکشنبه در دومین روز همایش بین المللی « پایداری زاینده رود از زردکوه تا تالاب گاوخونی » در اصفهان، افزود: فرآوری کشت و زرع در حوضه آبریز زاینده رود به دلیل تغییرات اقلیمی و افزایش گرما، کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه 270 هزار هکتار زمین کشاورزی زیر پوشش حوضه آبریز زاینده رود قرار دارد، افزود: افزایش دما در این حوضه، خشکی و گرمی را به همراه دارد و موجب کوتاه شدن دوره کشت گندم، جو و برنج خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه با افزایش دما در این حوضه، تولید برنج و غلات دیگر از جمله گندم و جو نسبت به گذشته به آب بیشتری نیاز خواهد داشت، افزود: با تغییرات بوجود آمده، جذب آب برای کشت برنج 30 درصد و سایر غلات از جمله گندم و جو 25 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه 71 درصد مخازن آب حوضه آبریز زاینده رود در بخش کشاورزی مصرف می شود، افزود: حوضه آبریز زاینده رود نیمه خشک شده و چنین شرایطی تولید مواد غذایی را به خطر انداخته است.

گوهری به تشدید انتشار گازهای گلخانه ای اشاره کرد و گفت: تشدید این گازها، تعادل سطح زمین و اتمسفر را به هم زده و موجب گرم شدن زمین شده است.

وی ادامه داد: افزایش درجه حرارت زمین نیز افزایش تبخیر آب و توسعه زمین های خشک و نیمه خشک را در پی داشته است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: افزایش تبخیر، کاهش باران را به همراه دارد و این پدیده بر متغیرهای آب و هوایی، زیست محیطی، انرژی و سلامت تاثیرگذار است.

وی تصریح کرد: حوضه آبریز زاینده رود از این موضوع مستثنی نیست و باید در راستای بهره برداری مناسب از منابع آبی این حوضه سیاستگذاریهای تطبیقی و اصلاحی در مقیاس منطقه ای انجام شود.

نخستین همایش بین المللی و تخصصی « پایداری زاینده رود از زردکوه تا تالاب گاوخونی» روز شنبه در مجتمع اردیبهشت اصفهان با حضور شخصیتهای علمی و متخصصان داخلی و خارجی آغاز به کار کرد.

در این نشست، متخصصان و چهره های بین المللی از مراکز علمی و دانشگاههای انگلیس، ایتالیا، آمریکا، کانادا و فنلاند به همراه کارشناسان داخلی، در مدت دو روز راهکارهای علمی و عملی برای احیای زاینده رود به عنوان یکی از عرصه های طبیعی و تمدن ساز را مورد بحث و بررسی قرار می دهند.

دومین روز این نشست بین المللی در هتل عباسی اصفهان در حال برگزاری است.


منبع:ایرنا
کد مطلب: 354053