توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
اختصاص 2 میلیارد تومان برای بیابان‌زدایی در سیستان و بلوچستان
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۹
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان گفت: در سفر ریاست جمهوری به سیستان و بلوچستان 2 میلیارد تومان اعتبار برای بیابان زدایی استان در سال 93 دریافت شده که 700 میلیون تومان آن مربوط به حوزه سیستان است.
 
به گزارش عرش نیوز به نقل از ایسنا؛ حسن دهقانی افزود: برای رفع مشکلات بیابان زدایی در حوزه سیستان، یک میلیارد تومان اعتبار به منظور تثبیت شن‌های دشت سیستان به مساحت 1320 هکتار از محل اعتبارات ملی در نظر گرفته شده است.

 
دهقانی در مورد مشکلات ایجاد شده در بخش بیابان گفت: مشکلات اقلیمی، زیرکشت نرفتن اراضی کشاورزی، بادهای 120 روزه در منطقه سیستان و بادهای فصلی و همچنین مشکلاتی که از عوامل انسانی به وجود می‌آید مثل وجود دام مازاد، تغییر کاربری اراضی و تخریب اراضی کشاورزی به مسکونی از عمده‌ترین مشکلات در بحث بیابان زدایی است.

 
این مقام مسئول بیان کرد: مردم برای بیابان زدایی در نقاط مختلف استان به خصوص در منطقه سیستان برای ایجاد بادشکن حاشیه مزارع و در کاشت نهال و در حوزه بلوچستان، مخصوصاً ایرانشهر برای ایجاد بادشکن حاشیه مزارع مردم مشارکت زیادی دارند. این نهاد فقط نهال را در اختیار مردم قرار می‌دهد و کارهای مراقبت و نگهداری را مردم انجام می‌دهند.

 
وی ادامه داد: مردم در این بخش مشارکت دارند، ولی در مجموع به دلیل اینکه مناطق بیابانی، عمدتا مناطقی هستند که در آن زمین سخت و گرمای بالا و میزان بارندگی کم است و میزان تبخیر بالاست و مردم مشارکت کمتری دارند.

 
دهقانی اظهار کرد: بر اساس قانون، بعضی از اراضی در اختیار مردم قرار داده می‌شود که به صورت تلفیقی کشاورزی کرده و گونه‌های مثمر و غیرمثمر را با هم کشت کنند و همچنین این اداره کل، پارک‌هایی را مثل پارک نور در خاش، در اختیار مردم قرار می‌دهد تا مردم مشارکت بیشتری در این حوزه داشته باشند.

 
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان درباره تأثیر 16 سال خشکسالی اخیر در توسعه بیابان‌های استان، گفت: وقتی خشکسالی باشد، میزان پوشش گیاهی به علت نبود بارندگی کاهش پیدا می‌کند و گونه‌های مفید از بین می‌رود و خسارت‌های زیادی به عرصه‌های طبیعی وارد می‌شود.

 
وی تاکید کرد: از بین رفتن پوشش گیاهی به معنای حرکت شن‌های روان و فرسایش بادی است که باعث افزایش میزان بیابان‌ها می‌شود. مهمترین تأثیر خشکسالی‌های اخیر، فقر پوشش گیاهی در استان است.

 
دهقانی افزود: پروژه‌های بیابان زدایی در استان از سال 1348 شروع شده است. به دلیل خشکسالی‌های به وجود آمده از سال‌های 48 و 49 مالچ پاشی انجام می‌شود. 63 هکتار نهال کاری و 30 هزار هکتار مالچ پاشی از شاخص‌ترین پروژه‌های این نهاد در بخش بیابان زدایی است.

 
وی بیان کرد: کانون‌های شمال بخش بمپور، قلعه بمپور از نیروگاه بخار تا شمس آباد، کانون سیف آباد شهرستان نیکشهر، شندان در سیب و سوران، آب شیرین کن چابهار و منطقه بی بی دوست در زابل از کانون‌های تثبیت شده در بخش بیابان است. با توجه به مساحت 30 درصدی بیابان در استان و فرسایش بادی شدید کارهای انجام شده در بحث بیابان زدایی مانند قطره‌ای در مقابل دریا است.

 
وی تصریح کرد: پروژه‌هایی که در بخش بیابان زدایی در استان انجام می‌شود شامل نهال کاری، پخش آب و مدیریت هرز آب است که با توجه به میزان تخصیص اعتبارات ملی و استانی اجرا می‌شوند.

 
دهقانی افزود: جمعاً در استان 28 کانون بحران وجود دارد. مساحت این کانون‌های بحران یک میلیون هکتار و مساحت اراضی تحت تأثیر آن 2 میلیون هکتار است.
کد مطلب: 275358