توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
توافقنامه ترجیحی بین ایران و افغانستان به امضا می‌رسد
دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۵
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران از پیگیری امضای توافقنامه ترجیحی بین ایران و افغانستان در راستای تسهیل واردات کالاهای افغانی به ایران خبر داد.
به گزارش عرش نیوز، ولی‌الله افخمی‌راد در حاشیه بازدید از بازارچه مرزی ماهیرود سربیشه، در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند، اظهار کرد: این مرز می تواند یک مرز فعال در راستای مبادلات کالا و جابجایی نیروی انسانی باشد مشروط بر این‌که زیرساخت‌های آن فراهم شود.

وی با بیان این‌که در گام نخست باید راه دسترسی از سربیشه تا مرز هرچه سریعتر تکمیل شود، افزود: بخشی از این راه ترانزیتی ساخته شده و بخشی دیگر باید با مشخصات فنی خاص خود ساخته شود.

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: کشور ایران باید در زمینه احداث جاده تا استان فراه افغانستان با مشخصات فنی مربوطه کمک کند به گونه‌ای که تحمل بارهای سنگینی که از این مسیر حرکت کند را داشته و سبب تسهیل تردد خودروها شود.

افخمی‌راد با تأکید بر اینکه سایر تأسیسات زیربنایی نیز باید در این منطقه عملیاتی شود، بیان کرد: تأسیسات زیربنایی برای حضور نیروی انسانی متخصص و تأسیسات رفاهی برای رانندگان و سایر اقشار در این مرز رسمی یک ضرورت است.

وی افزود: مسئولان استان باید نهایت سعی خود را بکنند تا در اولویت نخست، بودجه موردنیاز این منطقه را در جهات مختلف تأمین کنند.

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: مسئولان خراسان جنوبی باید شرایطی را به وجود آورند که افرادی که قصد فعالیت در این مرز را دارند با رغبت و علاقه و بدون خستگی بتواند در این محل مستقر شوند.

افخمی‌راد تصریح کرد: این مرز بر اساس آمار و ارقام، در سال ۹۳ که ابتدای سال اجرای سیاست های مقاومتی است، می‌تواند به هدفی که برنامه مشخص کرده دست یابد.

وی افزود: در برنامه توسعه صادرات کالا باید حداقل نسبت به سال گذشته ۵۰ رشد و خدمات بیش از ۵۰ درصد رشد داشته باشد.

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به عدم واردات کالا در بازارچه مرزی ماهیرود، گفت: تجارت یک امر دو طرفه است و ایران نیز باید در چارچوب ضوابط و مقررات کشور، زمینه واردات کالاهای افغانی که قابل مصرف در ایران است را تسهیل و فراهم کند.

افخمی‌راد با اشاره به قوانین مختلف دستگاه‌ها در مرزها، بیان کرد: اگر صدور مجوزهای لازم برای رفت و آمد اتباع افغان تسهیل شود، توسعه صادرات و واردات را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: در سازمان توسعه تجارت ایران پیگیری می‌شود تا توافق‌نامه ترجیحی بین ایران و افغانستان به امضا برسد تا به استناد این موافقت‌نامه و بر اساس مذاکراتی که صورت خواهد گرفت، تعرفه برخی از اقلامی که افغانستان می‌تواند به ایران صادر کند، کاهش یابد تا بتوانند کالاهای خود را به ایران صادر کنند.

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: برنامه وزارتخانه ایجاد تسهیلات برای صدور از مرز رسمی است چراکه مبادله کالا و خدمات برابر ضوابط و مقررات جاری بین کشورها بهتر مبادله در بازارچه‌ها است.
منبع:تسنیم
کد مطلب: 261858