توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
سد دالکی بوشهر با ۸۱۰ میلیارد ریال اعتبار اجرا می‌شود
جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۱۶
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر گفت: در ساخت سد دالکی که از نوع خاکی با هسته آسفالتی است بیش از ۸۱۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری می‌شود.
به گزارش عرش نیوز؛شاپور رجایی عصر امروز در بازدید معاون وزیر نیرو از ساختگاه سد دالکی با بیان اینکه هدف از اجرای سد مخزنی دالکی تنظیم و کنترل جریان رودخانه دالکی است، اظهار داشت: ساخت این سد ضمن اینکه از هدر رفت سیلاب‌ها جلوگیری می‌کند بیش از 12 هزار و 750 هکتار از نخلستان‌ها و اراضی زارعی منطقه آبیاری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اکنون 2 میلیون اصله نخل در دشتستان در معرض نابودی قرار دارد بیان کرد: با ساخت سد دالکی ضمن اینکه بیش از دو میلیون اصله نخل مثمر از خطر کم‌آبی و خشکسالی نجات می‌دهد بخشی از آب مورد نیاز صنعت ومحیط زیست پایاب سد تامین می‌کند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به اینکه سد دالکی از نوع خاکی با هسته آسفالتی است خاطرنشان کرد: طول تاج سد یک‌هزار و 176 متر، عرض تاج شد 10 مترو ارتفاع از بستر 100 متر است.

رجایی، با بیان اینکه در اجرای سد دالکی 6 میلیون متر مکعب  عملیات خاکبرداری انجام می‌شود بیان کرد: در اجرای سیستم انحراف آب سد، دو رشته تونل به قطر 7.5 متر به طول 835 و 738 متر ساخته می‌شود.

وی، دبی سیلاب طراحی شده برای سد دالکی را دو هزار و 886 مترمکعب بر ثانیه دانست و بیان کرد: ارتفاع فرازبند سد دالکی 52 متر و حجم عملیات خاکی فرازبند سد  536 هزار متر مکعب است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر با بیان اینکه سد دالکی با اعتبارات دولتی ساخته می‌شود، افزود: سد مخزنی دالکی یکی از مطالبات مهم مردم است که بهره‌برداری از آن تحول شگرفی در حوزه کشاورزی فراهم می‌کند.

رجایی با بیان اینکه سد دالکی آب مورد نیاز چهار میلیون و 500 هزار اصله نخل منطقه تامین می‌کند گفت: در اجرای این سد مخزنی بیش از  810 میلیارد ریال سرمایه گذاری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عملیات ژئو تکنیک در ساختگاه سد دالکی انجام شده افزود: در مطالعات مرحله نخست ژئو تکنیک سد مخزنی دالکی 9 حلقه چاه به طور جمع به عمق 570 متر ودر مرحله دوم 19 حلقه چاه به عمق یک‌ هزار و 58 متر حفاری شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به اینکه در اجرای سد دالکی تولید انرژی برق‌آبی طراحی شده بیان کرد: با توجه به نیاز آبی در پایین دست و تغییرات قابل توجه آن در ماه‌های مختلف به لحاظ کسب انرژی برق‌آبی، طرح سه واحد نیروگاه به ظرفیت 24 مگاوات  در سد دالکی پیش بینی شده است.
منبع:تسنیم
کد مطلب: 341958