توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
90 درصد بار کشور به صورت حمل و نقل زمینی صورت می‌گیرد
يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۱
استاندار لرستان گفت: تا کنون 200 هزار میلیارد تومان راه در کشور ساخته‌ایم و 90 درصد بار کشور به صورت حمل و نقل بار زمینی صورت می‌گیرد.

به گزارش عرش نیوز؛هوشنگ بازوند صبح امروز در جلسه هیات امنای جمعیت ایمنی راه‌های استان لرستان که با حضور تشکل‌های مردم‌نهاد و مسئولان مربوطه بخش راه و حمل و نقل در خرم‌آباد برگزار شد، گفت: تشکل‌های مردم‌نهاد می‌توانند در کاهش تصادفات نقش اساسی داشته باشند.

وی عنوان کرد: حمل و نقل یک نقش بزرگی در بحث اقتصادی دارد به صورتی که کشور ما امروز 90 درصد بار خود را به صورت حمل و نقل زمینی انجام می‌دهد و تا کنون 200 هزار میلیارد تومان راه در کشور ساخته شده است اما متاسفانه بعضی سیاست‌ها خوب رعایت نمی‌شود. 

بازوند تصریح کرد: اگر وزارت راه و شهرسازی 2 ستون راه‌سازی و راهداری را در نظر بگیرد این ستون راه‌سازی تا کنون 200 هزار میلیارد تومان هزینه داشته اما ستون راهداری هر روز شاهد لاغر شدن آن هستیم که نباید از این راهداری غفلت کنیم.

این مسئول به بحث آموزش، فرهنگسازی سطح ایمنی خودروها و ... اشاره کرد و گفت: عوامل زیادی باعث شده که آمار سالانه 28 هزار فوتی در سطح کشور به 17 هزار نفر کاهش یابد که جای تقدیر و تشکر دارد.

استاندار لرستان گفت: در حال حاضر به ازای هر یک کیلومتر راه ساخته شده جدید دو کیلومتر راه قدیم از بین می‌رود از این رو توجه به بحث راهداری مهم و ضروری است و اگر نخواهیم 4 درصد اعتبارات راه و شهرسازی را برای نگهداری راه‌های قدیم در نظر بگیریم سالانه باید 8 هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص یابد این در حالی است که کل اعتبارات وزارت راه و شهرسازی بیشتر از یک هزار میلیارد تومان نیست.

این مسئول خاطرنشان کرد: آمار تصادفات در استان لرستان نشان می‌دهد که سال گذشته ما شاهد کاهش 8 درصدی تصادفات فوتی در استان بوده‌ایم که این رقم در 8 ماه امسال 4.5 درصد کاهش را شاهد بوده‌ایم و می‌طلبد تا پایان امسال مسئولان مربوطه به ویژه تشکل‌های مردم‌ نهاد تلاش خود را دو چندان کنند تا شاهد کاهش 15 تا 20 درصدی تصادفات در استان لرستان باشیم.

وی به تقویت گشت‌های کنترل نامحسوس در سطح استان اشاره کرد و گفت: گشت‌های نامحسوس در استان باید افزایش یابد و در ایام نوروز این گشت‌ها حضوری پررنگ داشته باشند زیرا در ایام نوروز هر ساله ما شاهد تردد بیش از 5 میلیون خودرو در محورهای مواصلاتی لرستان هستیم.

این مسئول یادآور شد: بر اساس آمار ارائه شده 65 درصد تلفات جاده‌ای در سر صحنه جان باختند که این نشان می‌دهد سرعت خودروها بالا بوده و حضور پلیس در این محورها کم رنگ است از این رو پلیس باید حکیمانه وارد شود تا شاهد کاهش تلفات جاده‌ای و به ویژه تلفات فوتی در سطح استان باشیم.

وی از همه تشکل‌های ایمنی راه‌های استان و پلیس راه و شهرسازی، حمل ونقل و پایانه‌ها خواست تلاش کنند آمار تصادفات را طی دو ماه آینده و ایام نوروز بین 15 تا 20 درصد نسبت به گذشته کاهش دهند.

استاندار لرستان از نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی خواست تلاش کنند سهم اعتبارات راهداری را در کشور افزایش دهند تا بتوانیم از راه‌های قدیم به خوبی نگهداری شود. لازم به ذکر است در این جلسه اعضای انجمن هیات امنای جمعیت ایمنی راه‌های استان لرستان انتخاب شدند.


منبع:فارس

کد مطلب: 356574