توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
۵۴ هزار تن چغندر در کارخانه قند یاسوج فرآوری شد
چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۲
بعد از یک وقفه ۱۲ ساله, کارخانه قند یاسوج توانست ۵۴ هزار تن چغندر قند از کشاورزان استان فارس تامین و اولین دوره بهره‌برداری چغندر خود را در ۳ ماهه پاییز امسال با موفقیت به انجام برساند
به گزارش عرش نیوز؛مدیرعامل کارخانه قند یاسوج اظهار داشت: این اقدام با تلاش و فعالیتی که در چهارماه قبل از عملیات بهره‌برداری کارخانه صورت گرفت و با حمایت مالی بانک تجارت و همراهی هئیت مدیره و کارکنان انجام شد.

قدرت‌الله حبیبی افزود: در این راستا مجموعه صنعت قند کشور با پایبندی به قوانین موضوعه کشت زراعت چغندر به عنوان یک محصول استراتژیک و پرداخت بهای تضمینی آن برابر با نرخ اعلام شده از سوی دولت و همچنین هزینه سنگین و بسیار بالای انرژی مصرفی کارخانجات قند که نسبت به سایر صنایع از انرژی بیشتری استفاده می‌کند توانسته اولین بهره‌برداری خود را با هزینه‌های مربوطه تحمیل کند.

وی عنوان کرد: انتظار می‌رود دولت با همان دیدگاهی که نسبت به بهای چغندر تضمینی، بهای انرژی، افزایش دستمزد سالیانه و به تبع همه این موارد افزایش نرخ قطعات و لوازم یدکی کارخانجات تحمیل می‌گردد نرخ شکر و سایر محصولات جانبی تولید کارخانجات قند قبل از شروع بهره‌برداری کارخانجات و به واقع شهریورماه هر سال متناسب با هزینه‌های تولید از سوی کارگروه فنی مربوطه تعیین و ابلاغ شود.

حبیبی ابراز کرد: در این‌صورت کارخانجات می‌توانند به موقع نسبت به پرداخت بهای چغندر قند خریداری شده و سایر هزینه‌های تولید اقدام کند و شاهد رونق تولید باشیم.

وی عنوان کرد: پس از گذشت 3 ماه از بهره‌برداری کارخانجات قند و متقارن با بهره‌برداری افزایش نرخی نه چندان معقول و متناسب با هزینه‌های تولید از سوی دولت تایید و ابلاغ شد که ای کاش این افزایش ناچیز هم صورت نمی‌گرفت.

مدیرعامل کارخانه قند یاسوج تصریح کرد: از زمانی ابلاغ نرخ افزایش حداقلی دولت، قیمت شکر خریداری شده از کارخانه‌ها در بازار و تجار شکر با قبل از ابلاغ قیمت از سوی دولت کاهش چشمگیری حاصل شده که نتیجه آن عدم امکان فروش و ایجاد مشکلات نقدینگی و ناتوانی کارخانه‌جات در پرداخت بدهی‌های خود به چغندرکاران، حقوق پرسنل و بهای انرژی شده است.

منبع:تسنیم

 

کد مطلب: 346070