توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون صنایع دستی کشور:
کارگروه‌های علمی صنایع دستی در کشور تشکیل شود
يکشنبه ۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۹
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: سازمان میراث فرهنگی برای فارغ‌التحصیلان صنایع دستی احساس مسئولیت می‌کند و باید کارگروه علمی صنایع دستی در کشور تشکیل شود.
به گزارش عرش نیوز؛به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان، نامور مطلق در دیدار با کارکنان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان اظهار داشت: معاونت صنایع دستی کشور بر آموزش تکیه دارد، بنابراین امید می‌رود که گام‌های مثبتی در زمینه آموزش هنرهای سنتی و صنایع‌دستی برداشته شود.

وی افزود: ما دانشگاه تاسیس و گروه صنایع دستی راه‌اندازی کرده‌ایم اما بهره‌وری چندانی از فارغ‌التحصیلان صنایع دستی نمی‌بریم، در حالی که باید نسبت به فارغ‌التحصیلان صنایع دستی احساس مسئولیت کنیم و برنامه منظم و مدونی داشته باشیم تا آنها را جذب کارگاه‌های آموزشی و بخش‌های مختلفی کنیم که مرتبط با رشته و دانش‌ آنها است.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تصریح کرد: اگر صنایع دستی ما بخواهد آینده‌ای داشته باشد، آن آینده در گرو آموزش درست و اصولی است.

مطلق افزود: صنایع دستی دانش بنیان یکی از کارهای ما در معاونت صنایع دستی است و لازمه رسیدن به این مرحله، در گرو ارتباط دانشگاه‌ها با معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی است.

به گفته معاون صنایع دستی کشور، نظام آموزشی ما همخوانی چندانی با سرشت هنرهای صنعتی و صنایع دستی ندارد.

وی، تنوع در نهادهای آموزشی را یکی دیگر از مشکلات صنایع دستی دانست و گفت: آموزش و پرورش، دانشگاه علمی و کاربردی، سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای، برخی دانشگاه‌های دولتی، معاونت صنایع دستی، کمیته امداد، سازمان بهزیستی و برخی مراکز آزاد، هر کدام به آموزش صنایع دستی می‌پردازند، در حالی که با یکدیگر ارتباط ارگانیک ندارند و سطح‌بندی انجام نشده که هر کدام از این قسمت‌ها باید چه کاری را انجام دهند.

وی آموزش صنایع دستی را به دوره‌های مختلف تقسیم‌بندی کرد و اظهار داشت: آشنایی‌سازی با صنایع دستی، آموزش ابتدایی، تخصصی و حرفه‌ای، مراحل مختلف آموزش صنایع دستی هستند.

نامور مطلق به نبود یک اطلس صنایع دستی در کشور اشاره کرد و افزود: ما اطلسی در اختیار نداریم که همه رشته‌های صنایع دستی و هنرهای سنتی را معرفی کرده باشد و با توجه به اینکه برخی رشته‌ها در حال منسوخ شدن هستند، ضرورت تدوین این اطلس، احساس می‌شود.

معاون صنایع دستی کشور همچنین گفت: ما نیازمند به وجود رشته‌ طراحی سنتی هستیم، همانطور که رشته‌ای به عنوان طراحی صنعتی داریم.


منبع:تسنیم
کد مطلب: 347475