قابل توجه مسئولان
خواب زمستانی مشکلات در خوابگاه‌های دانشجویی
دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۵۷
خوابگاه‌های خصوصی در همدان دارای مشکلاتی هستند که رفع و رجوع آنها حمایت مسئولان را می‌طلبد زیرا توجه به این موضوع علاوه بر ایجاد نشاط در خوابگاه‌ها زمینه «تمام شدن خواب زمستانی مشکلات» در این اماکن را فراهم می‌کند
به گزارش عرش نیوز ، یک‌سوم جمعیت ایران اسلامی را جوانان تشکیل می‌دهند. این جمعیت جوان به عنوان آینده‌سازان کشور، برای به فعلیت رساندن آرمان‌های خود و کسب دانش، گاه رهسپار دیاری خارج از شهر و استان خود می‌شوند.

همین موضوع سبب شده برخی استان‌ها، دانشجوپذیر شده و از این میهمانان دانش‌دوست خود میزبانی کنند. استان همدان نمونه‌ای از این استان‌هاست.

همه‌گیر شدن تب کنکور و به وجود آمدن دانشگاه‌های غیر دولتی سبب شده که به گفته مهدی فتحیان‌نسب دبیر کمیسیون دانشجویی استانداری همدان، حدود ۵۰ خوابگاه دانشجویی خصوصی در همدان دایر شود.

از سوی دیگر نیمی از جمعیت دانشجویی استان، غیر بومی و ساکن خوابگاه‌های دانشجویی هستند اما خوابگاه‌دارها نه صف دارند نه اتحایه خوابگاه‌داران!

فراوانی تعداد خوابگاه‌های خصوصی در استان، ما را بر آن داشت تا به سراغ تعدادی از سرپرستان خوابگاه‌ها رفته و با آن‌ها به گفت‌وگو بنشینیم.

دانشجویان غیر بومی حداقل دو سال و حداکثر ۱۰ سال از عمر خود را در خوابگاه‌های دانشجویی سپری می‌کنند.

بر کسی پوشیده نیست که چگونگی این گذران سال‌های تحصیلی در شیوه زندگی آینده، خلق و خو و سلامت روانی آنها تأثیر بسزایی دارد.

یکی از سرپرستان خوابگاه در خصوص تجربیات کاری خود به خبرنگار فارس گفت: گاه پیش آمده که دانشجویی به خاطر مشکلات مالی یا خانوادگی قصد خودکشی داشته یا به انجام آن اقدام کرده که با ظرافت و ریزبینی سرپرست خوابگاه و تدارک سریع خدمات درمانی و اورژانس از تصمیم خود بازگشته است.

وی ادامه داد: سرپرستی خوابگاه را باید جزو مشاغل سخت دانست زیرا یک لحظه غفلت سرپرست خوابگاه از این قشر جوان که طغیانگری، زودرنجی و آسیب‌پذیری جزو شخصیت اوست، ممکن است به قیمت جان یک انسان تمام شود.

باید گفت سرپرستان خوابگاه‌ها به فرصتی برای جمع شدن در کنار هم و همفکری نیاز دارند. در برخی استان‌ها مراسمی در هفته خوابگاه‌ها تحت عنوان «تجلیل از خوابگاه‌داران» برگزار شده اما تاکنون در استان آن طور که باید و شاید، شاهد چنین رویدادی نبوده‌ایم که امیدواریم مسئولان استان نیز زحمات سرپرستان خوابگاه‌های خصوصی را نادیده نگیرند.

نبود سایت و سامانه مجازی برای ثبت اطلاعات خوابگاه‌های خصوصی در استان یکی از کاستی‌های بزرگی است چرا که هرساله در ماه‌های مهر و بهمن که زمان ثبت نام دانشجویان در دانشگاه‌هاست، مشکل اطلاع‌رسانی به دانشجویان و بازاریابی برای تکمیل ظرفیت خوابگاه‌ها به چشم می‌خورد.

در این ایام سرپرستان خوابگاه‌ها شخصاً اقدام به تبلیغات بر ورودی دانشگاه‌ها می‌کنند که این امر علاوه بر تحمیل هزینه بر خوابگاه‌داران، سبب آشفتگی ظاهری ورودی دانشگاه‌ها و رقابت ناسالم میان خوابگاه‌داران می‌شود.

علاوه بر آن دانشجویان غیر بومی در یافتن خوابگاهی مطابق با شرایط مالی و مکانی خود با مشکل و صرف وقت مواجه می‌شوند.

باید گفت این کاستی شرایط را برای استفاده برخی خوابگاه‌های دانشجویی غیر مجاز فراهم می‌کند پس راه‌اندازی یک سایت رسمی که لیست اسامی خوابگاه‌های دانشجویی دخترانه و پسرانه دارای مجوز، اسامی و سوابق سرپرستان آنها، آدرس دقیق و ویژگی‌های آن‌ها را در خود جای دهد از جمله پیشنهادات اجرایی در این زمینه است.

مشکل دیگری که خوابگاه‌داران به آن اشاره کرده‌اند آن است که مجوز خوابگاه‌های خصوصی باید از سوی دانشگاه‌ها صادر و تائید شود و شرط آن نیز اختصاص یافتن تمام ظرفیت خوابگاه به دانشجویان دانشگاهی است که مجوز را صادر می‌کند.

طبق گفته خوابگاه‌داران، دانشگاه طرف قرارداد معمولاً برنامه‌ای برای معرفی حتمی دانشجویان خود به خوابگاه مربوطه ندارد و این امر اغلب سبب خالی ماندن تعدادی زیادی از تخت‌های خوابگاه‌ها و ضرر مالی خوابگاه‌دار می‌شود.

از سوی دیگر مدت اعتبار مجوزهای خوابگاه‌های دانشجویی ۱۰ ماه است که این مدت زمان محدود نارضایتی خوابگاه‌داران را سبب شده است.

از طرفی این مجوز که بسیار هم به سختی به دست خوابگاه‌داران می رسد فاقد اعتبار برای دیگر دستگاه‌های دولتی است و حتی نمی‌شود به عنوان گواهی اشتغال به کار برای خوابگاه‌دار به حساب آید! چه رسد به استفاده برای تضمین دریافت وام بانکی! یا برخورداری از مزایای بیمه‌های درمانی و بازنشستگی!

سرپرستان خوابگاه‌ها نیز مانند همه اصناف به حمایت مسئولان نیاز دارند که امیدواریم مسئولین امر تمهیداتی بیاندیشند تا این قشر کم‌جمعیت و در حاشیه که در حوزه مهم دانشجویی و فرهنگی مشغول به فعالیت هستند نیز از اتحادیه خوابگاه‌داران یا صنف سرپرستان خوابگاه و مزایای بعدی آن برخوردار شوند.

ایجاد واحدهای مشاوره با هزینه اندک و دستیابی سریع برای دانشجویان از دیگر موضوعاتی است که باید در دستور کار قرار گیرد زیرا این موضوع از بار مسئولیت سرپرستان خوابگاه‌ها خواهد کاست./فارس
کد مطلب: 187879