توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران:
ایرانی‌ها در سال ۹۳ بیش از دو میلیون واحد خون اهدا کردند
يکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۰
مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به آمار اهدای خون در کشور گفت: در سال ۹۳ اهدای خون به میزان ۲ میلیون واحد توسط ۵۰۰ هزار اهدا کننده مستمر رسید که سالانه حداقل ۲ مرتبه اهدا می‌کنند.
به گزارش عرش نیوز؛علی اکبر پورفتح الله صبح امروز در دیدار با آیت الله علوی گرگانی در سالروز چهلمین سال تاسیس سازمان انتقال خون اظهار داشت: از بدو تاسیس این سازمان آمار اهدای خون به مرز 40 میلیون واحد رسیده که توسط مردم کشورمان انجام شده است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به دستاوردهای انتقال خون تصریح کرد: قبل از تاسیس سازمان انتقال خون دو گروه از مردم نیازمند خون و فراورده‌های خونی بودند که امکان گذر از دوره دهه دوم زندگی خود را نداشتند اما پس از تاسیس این سازمان اکنون بیماران تالاسمی و هموفیلی دهه پنجم زندگی را نیز می‌توانند درک کنند.

وی با تاکید براینکه انتقال خون نقش مهمی در افزایش طول عمر جامعه بشری دارد، عنوان کرد: براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی سالانه 150 هزار مادر در حین تولد و در زمان زایمان از بین می‌رفتند که 50 هزار نفر آن‌ها با دسترسی به خون و فراورده‌های خونی امکان حیات و زندگیشان فراهم شده و این یکی دیگر از دستاوردهای انتقال خون است.

پورفتح الله با بیان اینکه در سراسر کشور شبکه خونی راه اندازی شده است خاطرنشان کرد: در اقصی نقاط کشور خون و فراورده‌های خونی توسط این شبکه خونی در اختیار هموطنان قرار می‌دهد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به آمار اهدای خون در کشور افزود: در سال 93 اهدای خون به میزان 2 میلیون واحد توسط 500 هزار اهدا کننده مستمر رسید که سالانه حداقل 2 مرتبه در سال خون اهدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه به جهت عمر کوتاه برخی فراورده‌های خونی در تمام طول سال نیازمند خون هستیم خاطرنشان کرد: در همین راستا طرح نذر اهدای خون را اجرایی کردیم که با فرهنگسازی مردم را ترغیب کنیم در حاشیه مناسبت‌های مذهبی در این برنامه حضور داشته باشند.

پورفتح الله با تاکید براینکه طرح نذر اهدای خون از عاشورای امسال اجرایی شده است عنوان کرد: در راهپیمایی عظیم مردم در اربعین نیز این برنامه را دنبال کردیم و با همکاری انتقال خون عراق کمپی در کربلا برای اهدای خون راه اندازی شد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر با برخی کشورهای منطقه از جمله عراق، افغانستان و سودان در بحث آموزش همکاری می‌کنیم عنوان کرد: از مسائلی که در سلامت خون تاثیر به سزایی دارد مسئله اهدای خون توسط افراد متدین و مذهبی است.


منبع:تسنیم

کد مطلب: 359472