توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
وزیر ارشاد در کرج:
بانک جامع نخبگان فرهنگی و هنری البرز تشکیل شود
پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۶
وزیر فرهنگ و ارشاد بر لزوم تشکیل بانک جامع نخبگان فرهنگی و هنری البرز تاکید کرد.
به گزارش عرش نیوز؛علی جنتی در افتتاحیه جشنواره عکاسی از طبیعت البرز (سرو 1) که صبح امروز با حضور استاندار البرز در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز برگزار شد، ضمن گرامیداشت هفته وحدت و میلاد رسول اکرم (ص) با اشاره به اینکه البرز جزو استان‌های نوپا و تازه تأسیس کشور محسوب می‌شود، اظهار داشت: البرز آخرین استانی است که در کشور تشکیل شده و بعید است استان دیگری در کشور شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه در بخش معاونت سیاسی وزارت کشور در جریان مطالبات استقلال البرز از استان تهران قرار داشتم افزود: سرانجام مطالبات مردم این استان تحقق پذیرفت و البرز استقلال خود را به دست آورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد با بیان اینکه استان البرز به دلیل وجود نخبگان و فرهیختگان به نام از استان‌های پراستعداد کشور به شمار می‌آید، خاطرنشان کرد: در مرحله نخست باید شناسایی نخبگان و ظرفیت‌های موجود در البرز بررسی شود.

جنتی با تأکید بر اینکه شناسایی نخبگان فرهنگی و هنری یکی از مهمترین وظایف ارشاد البرز است، بیان کرد: باید بانک اطلاعاتی دقیقی از اهالی قلم، فرهنگ و هنر جمع‌آوری شود.

وی با اشاره به لزوم شکل‌گیری انجمن‌های مختلف شعرا، موسیقی، فیلم‌سازی، هنرهای تجسمی و نمایشی گفت: البرز باید بتواند هویت مستقل فرهنگی پیدا کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در سایه این هویت می‌توان اقدامات فراوانی را انجام داد، اظهار داشت: با مساعدت دولت تدبیر و امید و با همت ارشاد البرز این مهم در آینده نه چندان دور تحقق می‌یابد.

جنتی با اشاره به سیاست‌های راهبردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید فعالیت‌های فرهنگی و هنری البرز به طور جدی مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه تقویت و ایجاد نشاط بین فرهیختگان و هنرمندان از جمله شعارهای مبارزات انتخاباتی رئیس‌جمهور بود، تصریح کرد: خوشبختانه این امر تا حد مطلوبی تحقق پذیرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه امروز اهالی قلم، هنر و فرهنگ به راحتی به بیان دیدگاه و نشر مطالب خود می‌پردازند، خاطرنشان کرد: هیچ مانعی جز برخی موانع قانونی برای بیان این دیدگاه‌ها و اقدامات وجود ندارد.

جنتی با اشاره به اینکه ناشران کشور روحیه جدیدی به دست آورده‌اند، خاطرنشان کرد: شرایط کنونی وضعیت نشر به حدی رسیده است که ناشران به راحتی کتاب‌های مورد نظر خود را به چاپ می‌رسانند.

وی با بیان اینکه اینکه ناشران کشور در بسیاری از نمایشگاه‌های کتاب شرکت می‌کنند، تصریح کرد: برپایی نمایشگاه‌ کتاب در تمام استان‌های کشور انجام می‌شود که با حضور چشم‌گیر ناشران مختلف روبه‌رو است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اظهار داشت: بسیاری از کتاب‌ها که در اثر خرده‌گیری نابه جا از گرفتن مجوز نشر محروم بوده‌اند امروزه به چاپ رسیده و در اختیار افکار عمومی قرار گرفته است.

جنتی با بیان اینکه دولت به اهالی هنر، سینما و موسیقی در راستای عرضه محصولات خود کمک می‌کند، گفت: برطرف کردن مشکلات بیمه، مسائل رفاهی، مالیاتی، برگزاری و اجرای برنامه‌ها از جمله اقدامات در دستور کار دولت تدبیر و امید و همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی با بیان اینکه گسترش آزادی بیان و قلم بیانگر خارج شدن از ضوابط و قوانین حاکم بر کشور نیست، خاطرنشان کرد: کلیه اقدامات اهالی فرهنگ و هنر توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است رصد و پیگیری می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه از چاپ برخی رمان‌های مضر جلوگیری شده است و اجازه تزریق غذای مسموم در بخش‌های فرهنگی و هنری به مردم و جامعه داده نمی‌شود خاطرنشان کرد:‌ اجرای موسیقی‌های مبتذل و اکران فیلم‌های خارج از عرف و فرهنگ اصیل در کشور جلوگیری می‌شود.

جنتی تأکید کرد: در صورتی که مجوزی برای فعالیت‌های هنری صادر شود دولت با تمام توان از آن پشتیبانی می‌کند و در این راستا آنچه برای ما معیار و ملاک محسوب می‌شود دیدگاه‌ها و نظرات مقام معظم رهبری است.

وی خاطرنشان کرد: در طول 3 دهه گذشته مقام معظم رهبری در زمینه‌های مختلف فرهنگی و هنری کتاب‌هایی به چاپ رسانده‌اند و در اختیار عموم مردم و اهالی فرهنگ و هنر قرار گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه باید پشت‌ سر مقام معظم رهبری حرکت کنیم، اظهار داشت: ایشان معتقدند جذاب‌ترین و رساترین ابزار برای انتقال فرهنگ هنر است که باید تمام توان از آنها استفاده کنیم.

جنتی بیان کرد: ایران ملتی صاحب فرهنگ و تمدن چند هزار ساله است و با توجه به سرعت گذر زمان باید همراه با تحولات جهانی در حوزه فرهنگ و هنر پیش رویم و از تمامی ابزارها برای انتقال فرهنگ و تمدن خود استفاده کنیم.

وی با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری درباره موسیقی، گفت: در نهایت نظریه فقهی ایشان این است که تنها در صورتی موسیقی حرام است که لهوی بوده یا محتوای شرک داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: موسیقی که ما را با عرفان آشنا کرده و نشاط‌آور است و مملو از شاعران و عارفان بزرگ است مورد تائید همگان بوده و خدشه‌ای به آن وارد نیست.

جنتی با اشاره به اینکه باید از پیشینه غنی گذشته و ابزارهای موجود در راستای پیشرفت فرهنگ خود استفاده کنیم، گفت: باید شرایطی فراهم کنیم تا فیلم‌ها و موسیقی‌های خود را در تالارهای بزرگ دنیا اجرا کنیم.

وی با اشاره به لزوم استفاده از تکنولوژی برای انتقال فرهنگ ایرانی تصریح کرد: اکنون 50 شبکه تلویزیونی در ایران وجود دارد که افکار ما را به دنیا منتشر می‌کند که باید از این فضای مجازی برای انتقال و گسترش اندیشه و فرهنگ بهره جوییم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: سیاست راهبردی بر اساس قانون پاسداری از ارزشهای فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی است و باید با تکیه بر فرهنگ بومی با تهاجم فرهنگی مقابله کنیم.

جنتی افزود: امروزه حداقل 2 هزار شبکه ماهواره‌ای و سایت‌های مختلف برای نسخ فرهنگی ایران و دور کردن از هویت اصلی ما طراحی شده است.

وی با تأکید بر اینکه تلاش می‌کنیم به فرهنگ و ارزش‌های خود تکیه کرده و مقابله صحیح داشته باشیم، اظهار داشت: فیلتر کردن و جلوگیری کار صحیحی نیست بلکه عرضه کار مثبت،‌ سازنده، فنی و جذاب برای همه اقشار بهترین راه برای مقابله با تهاجم فرهنگی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فرهنگ‌سازی برای اقتصاد مقاومتی را از دیگر سیاست‌های راهبردی وزارت ارشاد خواند و گفت: اجرای این سیاست‌ها راه نجات کشور محسوب می‌شود چرا که در وهله نخست باید فرهنگ سازده‌زیستی، مقابله با اصراف‌کاری، مصرف‌گرایی و وجدان کاری را در جامعه گسترش دهیم.

جنتی افزود: ایجاد عدالت فرهنگی و امکانات برابر برای همه شهروندان و افشار مختلف جامعه وظایفی است که توسط وزارت ارشاد دنبال می شود.

وی خاطرنشان کرد: انجام فعالیت‌ها و تصدی‌گری این امور به عهده ارشاد نیست و آماده‌ایم برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها را به انجمن‌ها و بخش خصوصی واگذار کنیم چرا که ارشاد تنها وظیفه سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، حمایت و نظارت را بر عهده دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در زمینه حمایت از اهالی فرهنگ و هنر، سیاست اقتصاد فرهنگ و هنر دنبال می‌شود، گفت: گام‌هایی برای حمایت از هنرمندان و فعالان عرصه هنر برداشته شده که امید است به نتیجه برسد.

جنتی تصریح کرد: برخی کارهای فاخر در عرصه هنر ارزش مادی بسیاری پیدا کرده و در 9 ماه گذشته نیز میزان اشخاصی که به سینما رفته‌اند نسبت به سال گذشته 2 برابر شده است که ارتقای این برنامه‌ها در دستور کار قرار دارد.

وی اظهار داشت: همه تلاش ما ارزش‌گذاری به فعالیت‌های فرهنگ و هنر است تا ارزش کار هنرمندان در جامعه مشخص شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در زمینه حمایت از بازی‌های رایانه‌ای و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اقدامات مناسبی انجام شده و در این راستا 19 هزار مسجد تحت پوشش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد قرار گرفته‌اند.

جنتی با تأکید بر اینکه تلاش می‌شود مساجد به پایگاه‌های فرهنگی تبدیل شود، گفت: حمایت از حافظان قرآن و نویسندگان و فعالان این عرصه و نیز تأمین کتاب برای کتابخانه‌ها، ابزارها و نرم‌افزارهای هنری در مساجد مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره عکس طبیعت در البرز بیان کرد: این فعالیت بسیار ارزشمندی است و با توجه به استعدادهایی که در این استان وجود دارد می‌تواند به بهترین شکل مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: امید است حاصل این جشنواره تبدیل به آلبومی شود که در سراسر کشور مورد استفاده و در اختیار گردشگران خارجی قرار گیرد و به تدریج به استانی نمونه در فعالیت‌های فرهنگی و جاذبه‌های طبیعی تبدیل شود که وزارت ارشاد نیز برای سازماندهی و به ثمر نشستن آن همکاری لازم را مبذول می‌دارد.

جنتی گفت: باید فرهنگ ایرانی را به عنوان سرمایه‌ای عظیم حفظ کرده و از آن حراست و پاسداری کنیم و تنها به پیشینه غنی تکیه نکنیم و خود به گونه‌ای عمل کنیم که در آینده اقدامات ماندگاری داشته باشیم.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 353072