توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مجلس اعلای عراق شریک اساسی در دولت العبادی است
سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۱۸
قم - رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق گفت: این مجلس شریک اساسی در دولت دکتر حیدرالعبادی است.
به گزارش عرش نیوز: حجت الاسلام عمار حکیم در حاشیه دیدار با مراجع تقلید در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر رابطه مجلس اعلای اسلامی عراق با دولت کنونی این کشور گفت: مجلس اعلای اسلامی عراق بدون شک شریک اساسی در دولت دکتر در حیدر العبادی است و همکاری اساسی بین این مجلس و دولت عراق وجو د دارد.

وی افزود: مجلس اعلای اسلامی عراق و حزب الدعوه که دکتر العبادی عضو آن است از نیروهای اساسی تشکیل دهنده دفاع ملی محسوب می‌شود.

به گفته حجت الاسلام حکیم، این مجلس در نزدیک کردن نقطه نظرات نیروهای سیاسی عراق از جمله کردهای وطنی، شیعیان، اهل تسنن و ... دارد.

ایران بدون هیچ طمعی به عراق کمک می‌کند

حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم همچنین بعد از ظهر سه‌شنبه در جمع خبرنگاران به نقش جمهوری اسلامی ایران در پشتیبانی از ملت عراق اشاره کرد و گفت: وقتی گروه تکفیری داعش موصل و صلاح‌الدین را اشغال کرد و به پیشروی خود به سمت بغداد ادامه می‌داد تا دولت عراق را ساقط کند، ملاحظه کردیم که آمریکا و کشورهای دیگر در کمک کردن به ملت عراق اظهار تردید می‌کردند، ولی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه پیشقدم شد و خیلی زود وارد صحنه شده و کمک و مشورت‌های زیادی به عراق کرد.

وی ادامه داد: در رأس کسانی که در پشتیبانی از ملت عراق اهتمام دارند، سردار قاسم سلیمانی است و سردار حمید تقوی نیز در هنگام مشورت دادن به نظامیان عراقی به شهادت رسید.

حکیم با بیان اینکه گروه تروریستی داعش مثل ارتش کلاسیک نیست بلکه حرکت چریکی دارد، اظهار کرد: نیروهای عراقی نیازمند مشورت‌های ویژه‌ای هستند و برادران ایرانی با توجه به تجربه‌های خوبی که دارند، این مشورت‌ها را به برادران عراقی تقدیم می‌کنند.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران این کمک‌ها و مشورت‌ها را بدون هیچ چشم‌داشت و طمعی تقدیم ملت و کشور عراق می‌کند.

به گفته حجت الاسلام حکیم، کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به عراق تنها محدود به شیعیان نیست، بلکه ایران به کردها نیز کمک‌های خوبی کرده و مسعود بارزانی تاکید کرده که اگر کمک‌های ایران نبود شاهد اشغال اربیل بودیم.

وی تاکید کرد: رهبران سیاسی اهل تسنن عراق نیز خواهان کمک‌های جمهوری اسلامی ایران هستند.

تشریح اهداف سفر به قم

حجت الاسلام عمار حکیم، هدف از سفرش به قم را زیارت حضرت معصومه(س) و دیدار با مراجع تقلید ذکر کرد و گفت: احساس می‌کنیم باید در رابطه با تحولات عراق و آنچه که در آنجا می‌گذرد، گزارشی به مراجع عظام تقلید بدهیم.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با اشاره به برپایی ریاست بزرگ ملت عراق برای زائران در اربعین حسینی(ع) گفت: مسئله اربعین باید ابعاد جهانی خودش را پیدا کند و نباید منحصر به شیعیان باشد.

وی ادامه داد: امام حسین(ع) باید به صورت جهانی مطرح شود، چون آرمان‌های آن امام(ع)، آرمان‌های دفاع از مظلوم و مبارزه با ستمگران است.

حکیم با اشاره به اوضاع و تحولات عراق افزود: در دیدار با مراجع، تلاش‌های ناکام داعش برای ضربه زدن به وحدت ملت عراق و هدف قرار دادن دولت دموکراتیک عراق گزارشی ارائه شد.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق نقش مرجعیت دینی به ویژه فتوای آیت الله سیستانی را در مبارزه با داعش برجسته دانست و ادامه داد: این فتوا توانست جوانان را بسیج کند تا از پیشروی داعش جلوگیری کنند.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران نقش برجسته‌ای در ارائه خدمات، پشتیبانی و مشورت‌های نظامی به عراق دارد و این نقش توانسته در زدودن خطر تکفیری‌ها مهم باشد.

داعش می‌خواهد لباس دینی به عملکرد خودش بپوشاند

حجت‌الاسلام حکیم تصریح کرد: گروه تروریستی داعش در ابتدا اعلام کرد که نماینده اهل تسنن است و شیعیان دشمن اصلی آنها محسوب می‌شوند. بنابراین به کشتار وسیع پیروان اهل بیت(ع) و تخریب اماکن متبرکه پرداختند.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق ادامه داد: از شهید محراب به بعد، شاهد قتل عام پیروان اهل بیت(ع) هستیم، ولی داعش وقتی با مجاهدت‌های جوانان عراق مواجه شد، سراغ پیروان سایر ادیان رفت و بعد از آن عشایر اهل تسنن را مورد هدف قرار داد.

وی با بیان اینکه داعش در حال حاضر دشمن کل ملت عراق محسوب می‌شود، تصریح کرد: تروریست‌ها دین ندارند و ما برادران اهل تسنن را دشمن خود نمی‌دانیم، ولی داعش می‌خواهد لباس دینی به عملکرد خودش بپوشاند.

داعش باعث شده آحاد ملت عراق با هم متحد شوند

به اعتقاد حجت الاسلام حکیم، عملکرد داعش باعث شده آحاد ملت عراق با هم متحد شوند و اکنون مردم عراق در مقابل این گروه تروریستی ید واحد هستند.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق برگزاری کنگره جهانی تکفیری‌ها در قم را حرکت مهمی برای مقابله با فکر تکفیری دانست و افزود: در اربیل هم کنفرانسی برای مقابله با داعش برگزار شد.

حجت الاسلام حکیم تأکید کرد: دولت عراق، تنها دولت شیعی محسوب نمی‌شود، بلکه نماینده همه مردم عراق است.

منبع: مهر
کد مطلب: 352190