توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نماینده مجلس :
کرمان می تواند در تولید ناخالص ملی سهم بالایی را به خود اختصاص دهد
شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۷
نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، گفت : کرمان از توانمندی های زیادی برخوردار است و می تواند در تولید ناخالص ملی سهم بالایی را به خود اختصاص دهد.
به گزارش عرش نیوز؛شهباز حسن پور افزود : حرکت و کارهایی در استان کرمان آغاز شده اما با وجود همه اقداماتی که صورت گرفته تا کنون توانمندی های استان کرمان بیش از 20 درصد معرفی نشده است.

وی ؛ نجابت، نبود مطالبه گری مردم و عقب ماندگی های تاریخی قبل از انقلاب از دلایل اصلی این مساله است که موجب شده نتوانیم با رشد سریع آهنگ توسعه حرکت کنیم.

وی توانمندی های استان کرمان را زیاد برشمرد و گفت: حرکت و کارهایی در استان کرمان آغاز شده و با این کارها احتمال می دهیم استان کرمان در تولید ناخالص ملی بتواند سهم بالایی در کشور و در آینده نزدیک به خود اختصاص دهد.

**کمبود آب

وی به کمبود آب و مشکلات ناشی از آن در کرمان اشاره کرد و افزود: کمبود آب در کشور و استان کرمان به وضعیت هشدار و بحران رسیده است اما حساسیت لازم دیده نمی شود.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم و مسوولان کرمان در سفر آتی هیات دولت به استان باید همصدا ساماندهی وضعیت آب و توجه به توانمندی های کرمان را مطالبه کنند.

حسن پور گفت: وقتی در تمامی وضعیت ها شاخص های مربوط را داریم باید مطالبه گری مردم نیز به اندازه ای باشد که مسوولان پاسخگو باشند.

وی گفت : همیشه نگران این مساله بوده ام که چرا موقعیت ژئوپولتیکی، استراتژیکی و خاص استان کرمان برای برنامه ریزی های کشور تعریف نشده است.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس نهم افزود: دست اندرکاران سفر ریاست جمهوری می توانند نمایشگاهی از توانمندی های استان کرمان راه اندازی کنند.

**کرمان آکواریومی از کل کشور است

وی تصریح کرد: استان کرمان، آکواریومی از کل کشور است بطوری که چهار فصل در مناطق مختلف این استان وجود دارد.

حسن پور، لازمه خلق ثروت از منابع موجود را تامین زیرساخت ها توسط دولت دانست و اظهار کرد: استان کرمان می تواند الگویی موفق از مدیریت اسلامی را ارایه دهد.

وی افزود: خداوند در گوشه گوشه استان کرمان زیبایی های خاصی را به ودیعه نهاده است و مردم نیز در خلق این زیبایی ها موثر هستند که نمونه آن در شهرستان سیرجان و بردسیر و تصمیم مسوولان و مردم این دو شهرستان مبنی بر تلاش برای توسعه است تا جایی که اصفهان را نیز پشت سر بگذاریم.

وی گفت: کرمان چیزی از استان های دیگر کم ندارد بلکه در بسیاری از پتانسیل ها این استان جلوتر است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید به سمت و سویی برویم که بتوانیم توانمندی های خود را به مردم و کشور ارایه دهیم.

وی بیان کرد: کرمان در بخش نیروی انسانی و از نظر وجود نیروهای کیفی از بهترین و سرآمدترین استان های کشور بوده و این استان از نظر کمی نیز دارای سه میلیون نفر جمعیت است.

وی اظهار کرد: استان کرمان از نظر وسعت نیز بیش از 11 درصد خاک کشور را به خود اختصاص داده است.

حسن پور اتاق بازرگانی استان کرمان را یکی از موفق ترین اتاق های کشور دانست و خاطرنشان کرد: این اتاق آنطور که باید تاکنون معرفی نشده است.

** انقلاب صنعتی در استان کرمان

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: انقلاب صنعتی در استان کرمان در حال شکل گیری است.

وی ادامه داد: هرچند این انقلاب صنعتی در استان کرمان با تاخیر آغاز شده اما سرعت کار، قابل قبول است.

وی گفت: باید قبول کنیم در راستای معرفی توانمندی های استان کرمان در همه زمینه ها سهل انگاری کرده ایم.

حسن پور افزود: استان کرمان در حال حاضر به قطب علمی کشور از نظر کمیت و کیفیت دانشجو تبدیل شده است.

وی گفت: درصدد ساختن یک الگوی موفق در راستای سند چشم انداز از شهرستان های سیرجان و بردسیر هستیم.

**رسانه ها زیبایی های استان را منعکس کنند

وی از رسانه ها خواست زیبایی های استان کرمان را معرفی کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما در این زمینه بسیار عقب هستیم و خبرنگاران به عنوان کارشناس در زمینه های مختلف می توانند ظرفیت های استان کرمان را به کشور و دنیا معرفی کنند.

وی گفت: خبرگزاری ها و مطبوعات می توانند در ایجاد روحیه مطالبه گری در مردم موثر باشند لذا انتظار ما از رسانه های استان کرمان این است که در این راستا تلاش کنند.

حسن پور گفت: رسانه ها با فرهنگ سازی زمینه مطالبه گری مردم را فراهم کنند.

وی تصریح کرد: باید در کنار همه فعالیت هایی که انجام می شود فرهنگ مردم را در راستای ارتقاء سطح خواسته هایشان بالا ببریم که البته با این روش به موفقیت هایی دست خواهیم یافت.

وی از معرفی چهره های موفق استان کرمان در عرصه های مختلف به کشور و دنیا به عنوان یکی از راه های برون رفت از مشکلات کنونی و معرفی توانمندی های استان نام برد.

**هر شهرستان پایلوت یک کار مهم شود

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، گفت: هر کدام از شهرستان های استان باید پایلوت کار مهمی در کشور باشند زیرا همه مناطق کرمان ظرفیت و قابلیت های خاص خود را دارند.

وی گفت: در زمینه شناخت نیازمندی های استان کرمان باید اقدامات کارشناسی شده انجام شود.

حسن پور، بر تهیه اطلاعات توانمندی ها و نیازمندی های امروز و 50 سال آینده استان کرمان تاکید کرد و گفت: نقاط ضعف باید شناسایی و نقاط قوت تقویت شوند.

وی افزود: باید بازار هدف تولیدات استان کرمان در بخش های کشاورزی، صنعت و معدن بازارهای منطقه باشد تا بتوانیم موفق باشیم.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 327396