توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
خط تولید آهن اسفنجی و شمش فولادی در ملکان راه‌اندازی می‌شود
دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۶
فرماندار شهرستان ملکان از طرح خط تولید آهن اسفنجی و شمش فولادی با ۱۱ هزار میلیارد ریال اعتبار در این شهرستان خبر داد
به گزارش عرش نیوز:

جهانگیر اسکندرزاده  اظهار داشت:  بر اساس سرشماری‌های سال 90 این شهرستان با جمعیت 106 هزار و 118 نفر 2.66 درصد از سهم استان را به خود اختصاص داده است که در این رابطه رتبه 11 را دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه نرخ باسوادی شهرستان 78.49 درصد است در رابطه با وضعیت نیروی انسانی و اشتغال در شهرستان ملکان، افزود: با توجه به اینکه نرخ مشارکت در این شهرستان 42.1 درصد است، جمعیت شاغل 35 هزار و 126 نفر بوده و 2 هزار و 102 نفر نیز بیکار هستند.

فرماندار ملکان در رابطه با آمار توزیع شاغلان در بخش‌های اقتصادی شهرستان در سال 90، گفت: در بخش کشاورزی 37.31 درصد و در بخش صنعت و معدن 25.91 درصد و در بخش خدمات 26.89 درصد مشغول به کار هستند.

وی همچنین در رابطه با وضعیت تولیدات کشاورزی شهرستان ملکان، افزود: سال گذشته 208.8 هزار تن محصولات زراعی و 236.3 هزار تن محصولات باغی در این شهرستان تولید شده است که در تولید محصولات باغی توانسته رتبه نخست را کسب کند.

اسکندرزاده با بیان اینکه 46 واحد کارگاه‌های صنعتی در شهرستان وجود دارد، گفت: 441 نفر در این واحدها مشغول به کار هستند.

وی در رابطه با شاخص‌های بهداشتی شهرستان ملکان، گفت: شهرستان ملکان با دارا بودن یک بیمارستان و 38 تخت فعال رتبه 14 استان را به خود اختصاص داده و همچنین 51 خانه بهداشت و 13 مرکز بهداشتی و درمانی در این شهرستان وجود دارد.

فرماندار ملکان، وجود تخصص در فرآوری انگور و وجود مراکز تحقیقاتی کشاورزی و وجود باغات انبوه انگور و اراضی با قابلیت حاصلخیزی و توان صادراتی مناسب و محصولات فرآوری شده از جمله کشمش را از قابلیت‌های این شهرستان برشمرد و افزود: وجود زیرساخت‌های مجتمع گلخانه‌ای و وجود یک ناحیه صنعتی و یک شهرک صنعتی و وجود شبکه ترانزیت شبکه‌ای نیز از دیگر قابلیت‌های این شهرستان است.

وی در رابطه با تنگناهای شهرستان نیز تصریح کرد: کمبود واحد های صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات باغی و الگوی کشت نامناسب در شهرستان،  پایین بودن راندمان آبیاری و توسعه ناکافی و بطنی شبکه آبیاری و بحران دریاچه ارومیه و افزایش شوری آب و خاک دشت ملکان و وجود تعداد زیاد چاه‌های غیرمجاز از تنگناهای پیش روی این شهرستان است.

اسکندرزاده اصلاح الگوی کشت و بهره برداری بهینه از باغات انگور و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی با رویکرد صادرات و تویعه صنایع فولادی و فرآوری معدنی را به عنوان هسته‌های کلیدی شهرستان ملکان مطرح کرد و افزود: تعیین تکلیف 4 هزار و 37 حلقه چاه‌های غیر مجاز و ارائه الگوی کشت مناسب در 20 هزار هکتار از عمده اقدامات در راستا هسته‌های کلیدی است.

وی در ادامه احداث کشتارگاه صنعتی طیور دو خطی در 2 واحد با 20میلیارد ریال توسط بخش خصوصی، طرح خط تولید آهن اسفنجی و شمش فولادی با 11 هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی را از دیگر طرح های توسعه شهرستان ملکان عنوان کرد و خاطرنشان کرد: کل اعتباراتی که برای توسعه شهرستان مورد نیاز است 15 هزار و 858 میلیارد ریال  است.

فرماندار ملکان در رابطه با هسته کلیدی توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی با رویکرد صادرات، افزود: در این زمینه شرکت های مدیریت صادرات با اعتبار مورد نیاز متناسب با فعالیت و همچنین طرح ارتقای سطح تکنولوژی 20 واحد تولید و صادرات کشمش و انگور با 288 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی انجام خواهد گرفت.

وی از تشکیل همچنین صندوق توسعه کشمش و انگور با 50 میلیارد ریال اعتبار توسط بخش خصوص و اعتبارات دولتی، خبر داد و افزود: همچنین 3 واحد سردخانه و انبار مکانیزه مدرن با اعتبار 100 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی احداث می‌شود.
منبع:تسنیم

کد مطلب: 351290