توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
دفتر فنی وزارت کشور: طول عمرسازه های شهری با استانداردهای جهانی فاصله دارد
چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۲
سرپرست دفتر فنی و برنامه ریزی عمرانی وزارت کشور گفت: وضعیت مطلوبی در کیفیت ساخت و سازهای دولتی و خصوصی در کشور وجود ندارد و طول عمر سازه های شهری با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد.
به گزارش عرش نیوز؛'ایرج مغانلو' روزچهارشنبه در آیین گشایش گردهمایی مدیران کل دفاتر فنی استانداری های کشور در شیراز افزود: در طراحی ساخت و سازها، نظارت، اجرا و بازرسی از آنها ضعف داریم که این وضعیت نتیجه رویه ناهماهنگ بین دستگاه های متولی در کشور است.

وی گفت: استانداری ها، شهرداری ها، سازمان نظام مهندسی، سازمان مدیریت، اداره های کل راه و شهرسازی باید در مقوله صیانت از کیفیت در ساخت و سازها به طور هماهنگ عمل کنند و در جایی که نیاز باشد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز باید به این موضوع ورود داشته باشد.

سرپرست دفتر فنی و برنامه ریزی عمرانی وزارت کشور خاطرنشان کرد: پس از دوران قاجار، کیفیت از زندگی شهری در ایران رخت بربسته است و همه مفاهیم را با کمیت در نظر می گیریم، به عنوان نمونه، در فضاهای شهری معبری خوب است که بلوار 24 متری داشته باشد.* طرح های توسعه و عمران شهری نیازمند بازنگری جدی است

وی گفت: امروز کیفیت مطلوب در زندگی شهری را شاهد نیستیم و در حوزه های کالبدی، فضای سبز، خدمات رسانی و رفع آلودگی با مشکل روبرو هستیم و از این رو، طرح های توسعه و عمران شهری نیازمند بازنگری جدی هستند.

مغانلو تقویت جایگاه دفاتر فنی در استان ها را خواستار شد و افزود: انتظار است که معاونت های هماهنگی امور عمرانی استانداری های سراسر کشور، فرمانداری ها و سایر بخش ها را به بهره گیری از ظرفیت تخصصی دفاتر فنی استانداری ها مکلف کنند.

وی گفت: بخش گسترده ای از کارهایی که در کمیسیون هایی همچون ماده 100، 99 و ... معطل می ماند و خروجی مناسبی ندارد به خاطر استفاده از نیروهای غیرمتخصص است به گونه ای که برخی افراد باسابقه در فرمانداری ها حضور دارند اما با امور فنی و مهندسی بیگانه هستند.

سرپرست دفتر فنی و برنامه ریزی عمرانی وزارت کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دولت یازدهم در یک سال گذشته تمرکز جدی برای مقابله با زمین خواری و ساخت و سازهای غیرقانونی داشته است.

وی افزود: تنها در شهر تهران در یک سال گذشته برخورد عملیاتی با سه هزار مورد تخریب اراضی صورت گرفته است.

مغانلو گفت: موضوع تغییر غیرقانونی کاربری ها در شورای مبارزه با مفاسد اقتصادی، کمیسیون اصل 90 مجلس و وزارت کشور در حال بررسی است.

مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس نیز گفت: بحث و تبادل نظر و آسیب شناسی مسائل و مشکلات توسط مدیران کل دفاتر فنی استان ها در حوزه های تخصصی در این گردهمایی می تواند نقش مهمی در تصمیمات و تدابیر مدیران ارشد دولت تدبیر و امید داشته باشد.

'علیرضا صحراییان 'افزود: با توجه به این که در آستانه احیای سازمان برنامه و بودجه کشور هستیم، ترسیم وضعیت و سازوکار فعالیت دفاتر فنی از دیگر محورهای این گردهمایی خواهد بود.

مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس با اشاره به اهمیت حیطه وظایف دفاتر فنی در حوزه های فنی و اجرایی، معماری و شهرسازی، تقویت شورای فنی استان ها را خواستار شد.

گردهمایی مدیران کل دفاتر فنی استانداری های کشور با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس و نمایندگان 31 استان کشور روز چهارشنبه در شیراز گشایش یافت.

بنا بر اعلام دفتر فنی استانداری فارس، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و استاندار فارس فردا 'پنجشنبه' در آخرین روز این گردهمایی سخنرانی خواهند کرد.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 344333