توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه:
همایش علمی نانوتکنولوژی در دانشگاه واسط عراق برگزار می‌شود
چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۹
رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: در راستای اجرای مفاد تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه رازی و دانشگاه واسط عراق، همایش علمی نانوتکنولوژی در این دانشگاه عراقی برگزار می‌شود.
به گزارش عرش نیوز: محمد ابراهیم اعلمی آل‌آقا در نشست همکاری‌های دوجانبه میان روسای دانشگاه‌های رازی و دانشگاه واسط عراق که امروز در کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: در چارچوب روند توسعه دانشگاه باید مسیر همکاری میان دو دانشگاه در بخش روابط فرهنگی و مناسبات دوجانبه تاثیرگذار باشد.

رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه با ابراز خرسندی از اینکه در زمینه همکاری‌های دوجانبه میان دو دانشگاه رازی و واسط عراق مسیر روبه رشدی را داریم افزود: در نظر گرفتن دانشگاه رازی به‌عنوان دانشگاه جامع بین‌المللی در غرب کشور باید یکی از اهداف کلان توسعه مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

اعلمی آل آقا با اشاره به امضای تفاهم‌نامه مشترک میان دانشگاه رازی و واسط عراق گفت: در این تفاهم‌نامه مقرر شده که در طول سال، سه عضو هیئت علمی دانشگاه رازی در هر نیمسال تحصیلی وارد دانشگاه واسط شود و پنج دانشجوی کارشناسی‌ارشد در هر ترم میان دو دانشگاه به مدت یک هفته و در مقطع کارشناسی نیز هشت دانشجو مبادله شود.

وی از درنظر گرفتن ۱۰درصد تخفیف شهریه برای دانشجویانی خبرداد که در برنامه مبادله دانشجویان معرفی می‌شوند و افزود: در تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه میان این دو دانشگاه بر همکاری در حوزه‌های نفتی، زیست محیطی و منابع طبیعی تاکید شده است اما هنوز در این زمینه‌ها به تفاهم مکتوب نرسیده‌ایم.

اعلمی آل آقا با بیان اینکه بیش از ۱۳هزار دانشجو در دانشگاه رازی تحصیل می‌کنند بیان کرد: از این تعداد دو هزار و ۵۰۰ دانشجو در مقطع ارشد، ۵۰۰ نفر در مقطع دکتری، ۲۰۰ نفر در مقطع دکتری حرفه‌ای و مابقی نیز در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.

رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه افزود: دانشگاه رازی در قالب ۹ دانشکده، ۹ پژوهشکده، ۳۵ گروه آموزشی فعال، ۶۷ کد رشته فعال در مقطع کارشناسی، ۱۰۷ کدرشته فعال در مقطع ارشد و ۵۷ کد رشته فعال در مقطع دکتری فعالیت می‌کند.

اعلمی آل‌آقا بیان کرد: علاوه بر دانشکده اسلام‌آبادغرب که در زمینه رشته‌های مهندسی از جمله عمران، صنایع و کامپیوتر فعال است، در شهرستان جوانرود دانشکده‌ای در حوزه مدیریت و حسابداری و در شهرستان سنقروکلیایی نیز دانشکده‌ای در بخش کشاورزی فعالیت می‌کند.

وی از احداث چندین دانشکده در آینده‌ای نزدیک خبرداد و عنوان کرد: در زمینه توسعه دانشگاه رازی دانشکده‌های شیمی، هنر و معماری، حسابداری و اقتصاد در حال ساخت است و نیز در شرف انعقاد قراردادی برای ساخت آزمایشگاه مرکزی در این دانشگاه هستیم و طرح ساخت پردیس بین‌المللی دانشگاه رازی در سفر هیئت دولت به این استان مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه میانگین تقاضا برای پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه رازی بیش از ۶۰۰ تقاضا بوده است، افزود: در حال حاضر ۷۷ دانشجوی عراقی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و در این راستا به دنبال افزایش این تعداد دانشجو در سنوات آینده هستیم تا در کوتاه مدت تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه به سه برابر افزایش یابد.

رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با یکی از دانشگاه‌های قبرس گفت: طرح ایجاد مرکز آموزش زبان فارسی برای دانشجویان خارجی در دانشگاه رازی در حال بررسی است و با احداث این مرکز بسیاری از مشکلات دانشجویان خارجی برطرف می‌شود.

اعلمی آل‌آقا روند گزینش دانشجویان خارجی را وابسته به اظهارنظرهای کارشناسان گروه‌های آموزشی عنوان کرد و گفت: فارغ‌التحصیلان دانشگاه رازی در مقیاس جهانی از کیفیت خوبی برخوردارند و دانشجویان ایرانی مقیم، مشکلی در زمینه اخذ اقامت و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های جهان ندارند.

وی با بیان اینکه میزان شهریه دانشجوی مقیم در خارج از کشور بیش از دو میلیارد ریال است افزود: در حال حاضر دانشجوی پردیس دانشگاه رازی با ۶۰۰میلیون ریال به تحصیل مشغول است که این میزان بیانگر یک چهارم هزینه دانشجویان مقیم در کشورهای خارجی است.

وی میانگین طرح‌های عمرانی دانشگاه رازی را ۲۲هزار مترمربع عنوان و بیان کرد: برای این میزان سطح زیربنایی، ۲۸میلیارد تومان هزینه در نظر گرفته شده که سال آینده باید برای طرح‌های زیربنایی به میزان ۴۰هزار مترمربع، اعتبار ۵۰میلیارد تومان در نظر گرفته شود.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 349635