توصيه مطلب 
۲
 
Share/Save/Bookmark
" غرب نیاز خود را درقالب امتیاز به ایران نفروشد"
لاریجانی: «توافق خوب» توافقی در چارچوب عزتمندی نظام و حفظ دستاورد‌های هسته‌ای است
چهارشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۰
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: «توافق خوب» توافقی است که با عزتمندی نظام همراه بوده و دستاوردهای هسته‌ای را حفظ کند، همچنین برخی مشکلات اقتصادی کشور را که از رهگذر تحریم‌های ظالمانه ایجاد شده، برطرف کند.
به گزارش عرش نیوز؛علی لاریجانی صبح امروز در جمع راهپیمایان ۲۲ بهمن اصفهان در میدان امام این شهر، اظهار داشت: حضور چشم‌گیر مردم بزرگوار در راهپیمایی ۲۲ بهمن نشانگر حساس بودن نسبت به سرنوشت خود است.

وی افزود: در شرایط امروز ایران و منطقه حضور شما در جشن انقلاب اسلامی حاوی پیام پایبندی شما به راه امام و شهدا است، حق همین است که ملت بزرگوار ما که با انقلاب خود تحولی چشم‌گیر در منطقه و امت اسلامی ایجاد کرد، باید در تداوم انقلاب خود ثابت قدم باشد تا این انقلاب را به صاحب اصلی آن امام زمان(عج) تحویل دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در سال ۵۷ ملت نستوه ایران با رهبری امام خمینی پس از ۱۵ سال مبارزه توانست رژیم دیکتاتوری شاه را کنار بزند و بساط بی‌دینی و وابستگی و ستم شاهانه را برچیند. کسانی که آن سال‌های سیاه اختناق پهلوی را دیده‌اند و یا در تاریخ مطالعه کرده‌اند، به خوبی می‌دانند، مبارزه با رژیمی که آمریکا و غرب با همه وجود از او حمایت می‌کرد و عملاً اتکای اصلی آمریکا برای تسلط بر منطقه، این رژیم فاسد بود، چقدر مشکل و پرهزینه بود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: آمریکا در آن دوران بیش از ۶۰ هزار مستشار آمریکایی را در ایران جا داد و در بخش‌های مختلف کشور هدایت امور کشور را بر عهده گرفتند، حتی در نیروهای مسلح. آن‌ها صنعت مختصر کشور را طوری طراحی کردند که وابستگی جدی به خارج داشته باشد و آبادانی کشور محصور به چند شهر بزرگ شده بود و بقیه مناطق ایران از امکانات اولیه، آب و برق و تلفن و جاده محروم بودند.

وی با بیان اینکه روستاهای کشور در بد‌ترین شرایط زیستی قرار داشته و مردم هیچ نقشی در حکومت نداشتند، تاکید کرد: در آن دوران شاه خود را مالک ملت و کشور می‌دانست و هرگونه مخالفت را با شدت سرکوب می‌کرد اما از سوی دیگر چون ملت را همراه نداشت، خود را کاملاً وابسته به آمریکا و غرب کرده بود و آن‌ها از طریق سفرا و مستشاران خود دستورات اجرایی را به شاه ابلاغ می‌کردند. عملاً با سیاست‌های غرب، شاه متحد اسرائیل در منطقه شده بود و با کشورهای عربی و اسلامی روابط سردی داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حتی در جنگ اعراب و اسرائیل و محدودیت فروش نفت، شاه به دستور غرب به اسرائیل نفت فروخت به همین دلیل ملت ایران در بین ملل اسلامی در زمان دیکتاتوری شاه، دچار سرشکستگی شده بودند.

وی با بیان اینکه امام(ره) در این شرایطی دست ملت ایران را گرفت و با صدای بلند از حقوق ملت دفاع کرد و از تهدید دیکتاتور‌ها نترسید، اظهار داشت: ایشان در کسوت یک مرجع بزرگ و یک عارف وجدان ملت را بیدار کرد و به آن‌ها آموخت که راه خروج از سرافکندگی و وابستگی به دست ملت است و باید با قیام خود سرنوشت خود را عوض کنند.

لاریجانی با بیان اینکه خداوند این سنت را در عالم حاکم کرده که هر تغییری در مسیر زندگی یک ملت باید به دست خود آن ملت انجام شود، بیان کرد: این درس بزرگ امام نه‌تنها در پیروزی انقلاب رمزگشا بود، بلکه در همه حوادث بعدی نیز به میزان حضور ملت در مسائل تغییرات شگرف ایجاد کرد.

وی خاطرنشان کرد: جبهه‌ها با حضور ملت سرنوشت متفاوت یافت و پیروزی و سربلندی را برای ملت ایجاد کرد؛ حضور ملت در آبادانی کشور که با جهاد سازندگی آغاز شد، رویکرد دولت‌ها را نسبت به آبادانی مناطق محروم دگرگون کرد و حضور جدی ملت در سرنوشت سیاسی خود در انتخابات متعدد، مردم‌سالاری را در کشور تثبیت کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز مسئله هسته‌ای کشور که سال‌هاست غرب به این بهانه با ملت ایران ستیز جدی را آغاز کرده نیز احتیاج به حضور چشم‌گیر ملت در صحنه دارد، تصریح کرد: ایران از ابتدای بحث هسته‌ای اعلام کرد که این مسئله از طریق راه‌حل سیاسی قابل حل و فصل است چراکه ایران با فتوای رهبر معظم انقلاب، هیچ‌گاه به دنبال سلاح اتمی نبوده و نخواهد بود.

وی با بیان اینکه غرب بود که‌گاه میز مذاکره را ترک می‌کرد و با زبان زور به دنبال نفی تکنولوژی صلح‌آمیز ایران بود، خاطرنشان کرد: ملت ایران با پشتیبانی خود عامل اصلی تشویق متخصصان در پیشرفت هسته‌ای بود. امروز هیچ‌یک از مسئولان نظام مخالف توافق در موضوع هسته‌ای نیستند، البته ممکن است افرادی نگاه دیگری داشته باشند و در کشوری با دموکراسی آرای مختلف است اما رهبر انقلاب و همه قوا از توافق دفاع می‌کنند؛ توافقی که با عزتمندی نظام همراه بوده و دستاوردهای هسته‌ای را حفظ کند، همچنین برخی مشکلات اقتصادی کشور را که از رهگذر تحریم‌های ظالمانه ایجاد شده، برطرف کند.

لاریجانی اظهار داشت: اگر مذاکرات در این چارچوب به نتیجه برسد،‌‌ همان توافق خوب است که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی اخیر آن را مورد تأیید قراردادند، آمریکا و ۱+۵ در مسیر مذاکرات اگر از ۲ چیز پرهیز کنند، می‌توانند در این مقطع زمانی با ایران توافق کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مبنای توافق مقررات بین‌المللی باشد و به دنبال فریب‌کاری و وضع ضوابط خاص برای ایران نباشند که ملت به این شگرد‌ها پاسخ رد می‌دهند و آن‌ها نباید به دنبال این باشند که در مذاکرات نیاز خود را به عنوان امتیاز به ایران بفروشند که خریدار ندارد؛ ما بهتر از شما به شرایط منطقه آگاه هستیم و از نیازهای شما هم مطلع هستیم.

وی تصریح کرد: ضرورتی ندارد وقت و انرژی خود را صرف این کنیم که به صورت تصنعی موضوع تحریم‌ها را آنقدر بزرگ جلوه دهید که نیازهای خود را پشت آن مخفی کنید و بدانید ملت بزرگ ایران و مذاکره‌کنندگان به خوبی به این مسائل آگاه هستند و پاسخ قاطع به آن می‌دهند.

لاریجانی افزود: اخیرا یکی از مسئولان آمریکایی گفته اگر تا فلان زمان ایران تصمیم سیاسی نگیرد، ما میز مذاکره را ترک می‌کنیم اما ایران هیچ‌گاه میز مذاکره را ترک نمی‌کند چون منطق دارد و زبان تهدید ندارد. بنای ایران وقت گذرانی نیست و کلیات و جزئیات در یک جلسه می‌تواند به توافق برسد اما ملت ایران زبان تهدید و زور را با صلابت پاسخ می‌دهد.

وی تصریح کرد: مسئله دیگر امنیت و آرامش کشور است که از بدو پیروزی انقلاب با همه دسیسه‌های بیگانگان، با حضور ملت در صحنه، پایداری پیدا کرد. امروز در این آشفتگی امنیتی که در منطقه مشاهده می‌شود، ایران امن‌ترین کشور منطقه است و یکی از دلایلی که غرب به دنبال حل مسئله هسته‌ای است، نیاز آن‌ها به قدرت منطقه‌ای ایران است که توانایی ایجاد امنیت در منطقه را دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از نظر ما امنیت ایران اسلامی به عنوان ام‌القرای جهان اسلام در اولویت قرار دارد و آنچه به امنیت کشور و امنیت جامعه باز می‌گردد، موضوعی است که در درجه نخست قرار دارد، گفت: بعد از آن امنیت در کشورهای پیرامونی و منطقه که به جای خود مهم هستند و ما به عنوان ملت مسلمان انقلابی نسبت به سرنوشت آنان مسئولیت داریم، نیز اهمیت دارد.

وی افزود: حمایت از کشورهایی مثل فلسطین، عراق و سوریه که در این سال‌ها با حمایت ایران توانستند بر مشکلات فائق آیند از اهمیت بسیاری برخوردار هستند؛ امام (ره) در وصیت‌نامه خود حمایت از مستضعفان و مسلمانان را توصیه کردند.

لاریجانی با بیان اینکه امروز در مقابل تروریست‌های ظالم و جاهد، وظیفه انقلابی ما مبارزه با آنان است تا به مسلمانان منطقه کمک کنیم، اظهار داشت: مبارزه با تروریست‌ها در سرزمین‌های دیگر عملاً حمایت از امنیت کشور خودمان نیز هست چراکه ناامنی در این کشور‌ها می‌تواند به امنیت ما نیز لطمه بزند.

وی خاطرنشان کرد: مسئله دیگر که حضور ملت در آن نیاز است، حوزه اقتصاد کشور است؛ یکی از ضعف‌های کشور در بخش اقتصادی است و با وجود تلاش‌های ارزشمند دولت‌های مختلف و اقدامات شایسته در آبادانی مناطق محروم، هنوز رشد اقتصادی کشور مطلوب نیست و به همین دلیل بیکاری و تورم در اقتصاد وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحریم‌ها نیز در این زمینه تأثیرگذار بوده اما قصه پرغصه اقتصاد ایران به مدیریت غلط مربوط است تا تحریم، گفت: بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اعلام شده از سوی رهبر معظم انقلاب، باید در این زمینه اقدامات جدی انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: قانون بهبود فضای کسب و کار و قانون خروج از رکود بر اساس این سیاست‌ها در مجلس به تصویب رسید که محور آن تصویب سرمایه‌گذاری برای تولید و کارآفرینی است.

لاریجانی اظهار داشت: مسئله اصلی این است که تا تولید در کشور رونق نگیرد یعنی مردم در صحنه تولید وارد نشوند و با حمایت دولت زمینه سرمایه‌گذاری و علاقمندی مردم به تولید فراهم نشود، بیکاری و تورم مهار نمی‌شود.

وی بیان کرد: لزومی ندارد و مضر است که دولت مالک اقتصاد کشور شود. دولت باید حامی تولیدگران، کارآفرینان، کشاورزان و صنعت‌گران باشد. تسهیلات بانکی باید در خدمت ‌تولیدگران باشد تا بازار کسب و کار رونق پیدا کرده و شوق برای جوانان ایجاد شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس و دولت در این مسیر حرکت خود را دنبال می‌کنند، خاطرنشان کرد: در بودجه سال ۹۴ نیز اولویت را به رونق تولید داده‌ایم؛ از جمله مشکلات کشور بی‌آبی و خشکسالی‌های پیاپی است که کشاورزان در اکثر استان‌ها در مشقت قرار گرفته‌اند و از جمله شهرهای مختلف استان اصفهان نیز از این مشکل رنج می‌برند.

وی با بیان اینکه بی‌آبی در زاینده‌رود نگرانی را افزایش داده است، گفت: استان اصفهان توانمندی‌های زیادی دارد و باید با کمک هم توانمندی‌ها را به پیش ببریم و زمینه‌های شکوفایی آن را فراهم کنیم و نمایندگان استان اصفهان تلاش بسیاری در زمینه رفع مشکل بی‌آبی استان داشته‌اند و من در جریان کار آنها بودم.

لاریجانی افزود: دولت و مجلس تصمیم گرفته‌اند که موضوع کنترل آب‌ها و آبیاری تحت فشار را پیگیری کنند و بودجه مناسبی برای آن اختصاص داده شده تا سال آینده با مهار آب‌ها و استفاده بهینه از آبها‌ی روان، مشکل بی‌آبی در استان‌های مختلف را به سمت بهبود ببریم.

وی با بیان اینکه برای شهر اصفهان و زاینده‌رود نیز تدابیر ویژه اتخاذ شده که امیدواریم به زودی محقق شود، تصریح کرد: امیدوار هستیم سال آینده سال رونق اقتصاد کشور و بهبود شرایط معیشتی ملت باشد که قدردانی از بزرگواری‌های ملت عزیز، خدمت‌گذاری صادقانه است و خدمت‌گذاری صادقانه در شرایط امروز به معنای فراهم کردن زمینه رشد، کارآفرینی و زندگی آبرومندانه برای مردم است نه دعواهای سیاسی.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همه باید تلاش کنیم تا با وحدت و همدلی، انرژی و ظرفیت کشور صرف آبادانی شود و مهم‌ترین مسئله امروز علاج وضع اقتصادی کشور است.

منبع:تسنیم
کد مطلب: 364115
 
 
 


پربازدیدترین